20130508 blesk
Turisté stojí na vrcholu skaliska, kde blesk nedávno udeřil do skupiny sedmnácti lidí, aniž by se jim něco vážného stalo. (Horská správa Luo-fu)

Sedmnáct turistů bylo minulý týden zasaženo bleskem v jihovýchodní čínské provincii Kuang-tung. Naštěstí všichni z nich přežili.

K incidentu došlo při návštěvě známého turistického místa, jeskyně Ču-ming v horách Luo-fu. U jednoho ze skalisek začala bouřka a lidé se utíkali schovat pod skalní výčnělek. Přesto blesk udeřil téměř do každého z výpravy.

„Viděl jsem blesk, jak třikrát udeřil a hrom byl také hodně hlasitý,“ řekl novinám Southern Metropolis Daily jeden ze skupiny, muž jménem Luo Pu, a dodal: „Najednou mě to vyneslo do vzduchu. Celé tělo jsem měl strnulé. Ztratil jsem kontrolu a spadl na zem.“

Luo vyprávěl, že ležel nehybně několik minut, stejně jako jeho přátelé. Někteří ztratili vědomí a jeden měl pod hlavou kaluž krve. Muž se postupně sebral a utíkal dolů z hory, aby přivedl pomoc. Všichni sražení bleskem skončili v nemocnici, ale vyvázli pouze s menšími zraněními.

Manžel jedné z turistek, paní Je, ukázal reportérům oděv, který měla při zásahu na sobě jeho žena. Na košili a zadní kapse kalhot měla velkou díru, jak si blesk hledal cestu ven z těla.

Správci oblasti vyzvali turisty, aby se vyhnuli výletům za bouřek, které jsou tu na jaře a v létě velmi časté.

small United Kingdom