20130511 organy2
Čínský náměstek ministra zdravotnictví a chirurg Chuang Ťie-fu (vpravo) s Clarkem Randtem, americkým ambasadorem, při návštěvě   v Číně  (ilustr. foto). (FREDERIC J. BROWN/AFP/Getty Images)

Skupina akademiků, lékařů a právníků předala Sydneyské univerzitě petici, která požaduje odebrání čestné profesury udělené čínskému transplantačnímu chirurgovi a náměstku ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fuovi (Huang Jiefu). Chuang je zapojen do kontroverzního čínského transplantačního systému, ve kterém většina orgánů pochází od ještě žijících vězňů, kteří zemřou až během transplantace.

Univerzita své rozhodnutí brání, argumentujíc Chuangovými zásluhami na reformě čínského transplantačního systému. Akademička Maria Fiatarone Singhová s tím ale nesouhlasí a rozhodla se zorganizovat protestní petici.

„Nevím, proč univerzita Chuanga i nadále podporuje. Podle mě si asi nechtějí přiznat, že udělali chybu, když mu čestnou profesuru dali,“ uvedla profesorka medicíny Fiatarone Singhová.

Podle Singhové by měl Chuang proti současnému čínskému transplantačnímu systému vystoupit, jinak nelze o žádné reformě systému hovořit.

„Může říct: ‚Ten systém je zkorumpovaný a já nechci být jeho součástí. Nemohu ho sice zastavit ani změnit, ale nebudu se fyzicky podílet na zabíjení vězňů, nevezmu jim játra a nedám je někomu jinému.‘ Jenže tohle on nikdy neřekl,“ říká Singhová.

Singhová dále popisuje některé metody odebírání orgánů, které se při transplantacích v Číně užívají: „Dříve vězně popravovali střelou do srdce nebo do hlavy.“

Jenže tyto metody popravy orgány dostatečně neochrání. „Takže vyvinuli jinou metodu, při které vězně uspali, ale nezabili je, takže všechny orgány byly stále čerstvé, což dalo chirurgům více času k provedení transplantace.“ dodává.

Čínští lékaři mají k dispozici „orgánovou banku“. Tvoří ji vězni v utajovaných věznicích, kterým provádějí krevní testy. To jim umožňuje najít shodu orgánů velmi rychle.

„Popravy jsou načasovány na dobu příjezdu příjemce do země. Když dorazí do transplantačního centra, takzvaný dárce je nalezen. V ten den je provedena poprava,“ uvedla Singhová.

Pod petici se podepsal i člen Legislativní rady Nového Jižního Walesu David Shoebridge.

„Tento muž více než deset let den co den transplantoval játra popravených vězňů bez jediné výčitky svědomí. V Austrálii by to byl zločin!“ říká Shoebridge.

Singhová upozorňuje, že Chuang se na transplantačního chirurga školil v Austrálii. Poté se vrátil do Číny a od té doby nepřetržitě provádí transplantace. „Jak sám přiznal, provádí okolo dvou transplantací jater týdně. Když tyto jeho údaje přijmeme, znamená to, že za rok se jen kvůli jeho transplantacím popraví na 90 vězňů.“

Chuang ještě nedávno pracoval jako náměstek čínského Ministra zdravotnictví, nyní zasedá v Čínské transplantační komisi. „V těch tajných věznicích jsou také vězni svědomí... Mnoho studií, mezi nimi třeba ta od Kilgoura a Matase, prokázalo, že ti vězni svědomí jsou užíváni jednoduše jako obrovská orgánová banka čínského transplantačního systému. Je to naprosto nepřijatelné a jde o hrubé porušování lidských práv, které by mělo být odsouzeno,“ míní Shoebridge.

Pod petici se podepsal i již zmíněný spoluautor publikace Krvavá sklizeň, právník David Matas. Chuanga přitom označil za nemorálního člověka, který si žádné ocenění nezaslouží.

 

small United Kingdom (video)

 

Čtěte také:

Mezinárodní úsilí o zastavení nuceného odebírání orgánů příznivcům Falun Gongu v Číně – podrobná zpráva

Do ilegálního obchodu s orgány jsou zapojeny soudy i nemocnice, píše čínský časopis (video)