20130513kamion
Ilustrační foto. (Matt Cardy/Getty Images)

Nový fenomén podvodů ve velkém zaměstnává ministerstvo vnitra

ČR – Nově vynalézavé podvody okrádají firmy o miliony. V roce 2012 již policie hlásila vysoké škody následkem důmyslně provedených krádeží, které se odehrávají ve velkém měřítku. Mizí elektronika, nábytek i potraviny. Ministerstvo vnitra hovoří o raketovém nárůstu v současné době. 

O co jde? Organizované skupiny lupičů se vydávají za speditérskou firmu, nabídnou firmě kamion, do kterého je naloženo zboží. Zboží však nedojde na místo určení. Prostě zmizí. Policii se zatím nedaří rozkrýt tuto síť organizovaného lupičství, protože podvodníci operují v rámci celé Evropy. V konečném důsledku nezbývá speditérům i dopravcům, než proti nim bojovat vlastními opatřeními.

Dobře organizovaná skupina pachatelů opakuje stále stejnou věc: podvodným způsobem vylákají náklad zboží, který pak nedodají na určené místo, zboží si prostě ponechají. MV ČR se tímto zločinem zabývá jako jedním z nejpalčivějších druhů trestné činnosti.

Ze zkušeností firem se mohou další jenom poučit. Když například jistá spediční firma potřebovala vloni převést náklad plastového nábytku za 300 tisíc korun, najala si na to dopravce.

„Na naši nabídku reagoval nějaký Slovák, poslal doklady, my jsme přepravu objednali, kamion přijel na nakládku, jenže nikam nedojel," popisuje podnikatel Mervart podle Lidovek.cz varující zkušenost. Stalo se to více firmám. „Ten samý kamion ukradl týden předtím jiné firmě náklad kotlů za milion," dodal podnikatel pro server Lidovky.cz.

„Ukradnou identitu existujícího dopravce, pomocí složitých mechanismů si najmou jeho kamion nebo použijí například třikrát přeprodaný polský tahač, jehož majitelkou je osmnáctiletá Slovenka, používají řidiče na jednu akci, kteří nic netuší," dokresluje podnikatel detaily trpkých zkušeností.

Za loňský rok eviduje policie celkem 100 případů, v předchozích letech to bylo 40 takových případů. V loňském roce byly napáchány škody na zboží za 100 milionů korun. Podle policie pachatelé pocházejí nejčastěji z bývalých států SSSR, Polska, Maďarska a Slovenska. Mizí vše od potravin, dětských plen přes měděné ingoty až po nábytek a elektroniku.

Pojišťovny se podle Lidovek.cz sice snaží upravovat pojistné smlouvy, aby nemusely platit, což má paradoxně dobrý účinek. „Tlak pojišťoven je dobrý, že spediční firmy se snaží přijímat opatření, protože riziko, že pojišťovna jim škodu nenahradí, je veliké,“ přibližuje okradený podnikatel Mervart, který vloni vytáhl do boje proti podvodníkům a založil skupinu Podvody v dopravě, kterou vede. Protože firmy se prozatím musí spoléhat samy na sebe, skupina takto funguje:

„Dáváme dohromady speditéry, pojišťovny, policii a pravidelně se scházíme a snažíme se problém řešit. Třeba ministerstvo dopravy ale nereaguje na pozvánky, na skupiny nechodí,“ popisuje podnikatel a dodává, že učinili řadu bezpečnostních opatření.

Prozatím se úspěch po řadě opatření projevuje, policie potvrdila, že za letošní rok došlo k mírnému poklesu těchto podvodných krádeží.