„Vyburcovat lidi k pomoci druhým dnes, v době, kdy máme všichni spoustu starostí, všude na nás číhají ekonomické a kdoví jaké další krize, není snadné...“ - Patrik Bém, pořadatel Prague Barefoot Run 2013

 

20130526 boso

 

V sobotu 1. června 2013 se v Praze uskuteční první ročník Prague Barefoot Run 2013, který pořádá občanské sdružení ForDreams ve spolupráci se sdružením Dejme dětem šanci. Tato akce si klade za cíl pomocí netradiční sportovní disciplíny - běhu naboso -získat prostředky pro děti z dětských domovů a splnit mnohým z nich, které jinak tuto možnost nemají, jejich přání.

Ne vždy se podaří zkombinovat zajímavý sportovní zážitek s charitativní akcí. V případě Prague Barefoot Run 2013 by se toto poslání mohlo naplnit. Povídali jsme si o tom s hlavním pořadatelem Prague Barefoot Run 2013 Patrikem Bémem ze sdružení ForDreams.

Foto z osobní stránky - Facebook. (Patrik Bém)
Foto z osobní stránky - Facebook. (Patrik Bém)

Co Vás k motivovalo k uspořádání této akce?

Snažím se připravit alespoň jednou ročně velký charitativní projekt. Mám normální zaměstnání v neziskovém sektoru a tyhle aktivity dělám ve svém volnu. Před rokem jsem měl plán na uspořádání seriálu charitativních běhů napříč republikou, který mi překazila neplánovaná operace krční páteře. Pak mě oslovil Daniel Visser s Petrou Vonšovskou. Provozovatelé tréninkové kliniky bosého běhu a majitelé specializované prodejny na barefoot obuv přišli s nápadem na uspořádání bosého běhu.  Jejich nápad mě naprosto uchvátil.

Je možné děti z projektu Přál(a) bych si podpořit jen pasivní účastí – tj. příspěvkem na vybrané dítě bez aktivní účasti při samotném běhu?

To samozřejmě možné je a dá se říct, že to i jedním z cílů projektu. Upozornit na problémy a potřeby dětí z dětských domovů. V podstatě je důležitější se na běh registrovat, tedy podpořit konkrétní dítě, než běh samotný. To už je vlastně takový bonus. Sám rád spojuji věci, které rád běžně dělám s pomocí druhým. Když mě baví běhat, proč občas neběžet tak, že tím někomu pomůžu. V rámci registrací už se našlo několik lidí, kteří se rozhodli podpořit děti i v dalších projektech jiným a dlouhodobějším způsobem.

Proč jste se rozhodli pro tuto formu a vybrali jste zrovna „bosý běh"?

To je celkem snadné. Za prvé věříme, že chodit a běhat naboso nebo v tzv. bosé obuvi,  je ten nejzdravější způsob pohybu. Všichni si ničíme nohy a záda tím, že uzavíráme na dlouhé hodiny svoje nohy do bot, které naprosto nerespektují tvar a fyziologii naší nohy.  Druhý důvod je ten, že vyburcovat dnes lidi k pomoci druhým, v době, kdy máme všichni spoustu starostí, všude na nás číhají ekonomické a kdoví jaké další krize, není snadné. Je potřeba lidi něčím vyburcovat a zaujmout. Charitativních a pseudo - charitativních běhů je za rok spousta, ale bosý je jen jeden!

Poběžíte také vy osobně?

To bych velice rád. Snad mi to z organizačních důvodů vyjde. Podařilo se mi naštěstí kolem sebe shromáždit tým schopných lidí, kteří mi všichni ve svém volnu a bez jakýchkoliv nároků na odměnu s realizací pomáhají. Takže doufám, že mě pustí na trať.

Kolik účastníků se doposud zaregistrovalo a je možné se registrovat až do 1. 6. 2013 nebo i těsně před závodem?

Naštěstí se naplnily naše nejsmělejší sny a ke 23. 5., kdy končily online registrace, jsme měli 247 registrovaných účastníků. Teď je možné se registrovat ještě v den konání akce a doufáme, že se celkem dostaneme přes 300 běžců. Jinak celkový počet návštěvníků akce budeme, doufám, počítat v tisících.

Považujete za důležitější propagovat více "bosý běh" nebo spíše charitativní prvek akce?

Teď hovořím pouze čistě za sebe. Pro mě je nejdůležitější lidem ukázat, že se opravdu dá pomáhat i činnostmi, které běžně vykonáváme. Jako je třeba běhání. Že můžu někomu pomoct tím, že udělám radost svému dítěti a zaplatím mu jízdu na kolotoči a platba pomůže někomu dalšímu. Dokázat, že velká charitativní akce se obejde bez velkých a často zbytečných výdajů, že je možné věnovat celý výtěžek, tedy 100% částky darované lidmi, na konkrétní pomoc.

PBFR 2013 se zúčastní i propagátor „bosého běhu“ Ted McDonald. Co si od jeho účasti slibujete?

Ted je velká osobnost, úžasný člověk, nakažlivě optimistický a živočišný tvor. Jeho životní příběh je takový malý americký sen a nám ukazuje, že pokud člověk má sen a dostatečnou víru, je všechno možné. Osobní setkání s Tedem je zážitek na který se jen tak nezapomíná, což dokazuje i velký zájem bosých běžců z celé Evropy, kteří se k nám chystají.

Akce se zúčastní i některé známé osobnosti (Jitka Schneiderová, Hana Ševčíková, Miss Lucie Kovandová nebo Mr. Czech Republic Milan Novosad). Patří někteří z nich k propagátorům „bosého běhu“ nebo akci spíše podpořili pro její charitativní charakter?

Jitka Schneiderová je patronkou projektu „Přál/a bych si …“ a tak na akci nemůže chybět. Všichni se akce účastní, protože se jim líbí myšlenka bosého běhání, považují naší akci za smysluplnou a hodnou veřejné podpory, čehož si moc vážíme.

Jaké máte doposud ohlasy na tuto akci?

Jenom samé pozitivní. Většinou jsou všichni rádi, že se podobná akce u nás objevila, neboť bosoběžecká komunita u nás zatím není moc vidět. Také způsob podpory dětí z dětských domovů je všem sympatický. Je fajn mít možnost si vybrat konkrétní dítě a to cíleně dle vlastních možností podpořit.

Stránky projektu www.pbfr.cz stránky na Facebooku

 

Děkujeme za rohovor.

 

Čtěte také:

Během bosky můžeme pomoci dětem z dětských domovů