20130603 tibet
Dřívější snímek uvězněného tibetského mnicha Tritsuna. (RFA.org)

Tibetský mnich skončil ve vězení poté, co publikoval knihu o tvrdém potlačování tibetské národní a kulturní identity čínským komunistickým režimem. Není známo, na jak dlouhou dobu a kde byl šestadvacetiletý mnich jménem Tristsun uvězněn. O jeho uvěznění nedávno informovalo Rádio Svobodná Asie.

Podle zdroje, který si přál zůstat v anonymitě, Čína na tibetského spisovatele uvalila vazbu jen tři dny poté, co zveřejnil svoji knihu nazvanou Závan pravdy. V ní psal o protestním sebeupalování tibetských mužů a žen. „O Tibeťanech, kteří obětovali v zájmu Tibetu své životy, napsal také několik článků,“ uvedl neznámý zdroj s tím, že dvacetistránková část knihy s názvem Síla se dostala za hranice Tibetu.

Tritsuna z kláštera Tongkyab zatkla policie 11. března během jeho návštěvy matky v okrese Gade, v prefektuře Golog. Asi před měsícem pak policie navštívila Tritsunovu matku, aby jí předala oznámení o synově uvěznění. V něm však chyběla jakákoli zmínka o tom, na jak dlouhou dobu a kde byl mladý Tibeťan uvězněn.

„Jeho matka požádala o policii o povolení syna navštívit, ale nebylo jí to dovoleno,“ uvedl zdroj. Místní policie se odmítla k případu vyjadřovat.

Bilance obětí

Po tvrdém zákroku proti demonstrujícím Tibeťanům v roce 2008 Čína uvěznila nespočet tibetských spisovatelů, zpěváků i učitelů za to, že se dožadovali dodržování lidských práv a respektování tibetské národní identity. Za tu dobu se již upálilo celkem 119 Tibeťanů na protest proti čínskému útlaku v Tibetu a za návrat tibetského duchovního vůdce dalajlamy z indického exilu.

Počátkem tohoto měsíce čínský soud v provincii Qinghai poslal na pět let do vězení také populárního tibetského spisovatele Garte Jigmeho kvůli šíření jeho knihy Královská odvaha. Ta rovněž pojednává o citlivých politických tématech – sebeupalování Tibeťanů, tibetské exilové vládě, dalajlámovi, problematice životního prostředí a politice Číny v Tibetu. Jigme byl zatčen počátkem letošního ledna a i v jeho případě Čína tají délku i místo jeho věznění.

 

Zdroj: Radio Svobodná Asie

 

Čtěte také:

Dva Tibeťané souzeni za podněcování k sebeupálení (video)

Přestaňte se sebeupalováním, naléhají tibetští exiloví vůdci

Čínské úřady vypsaly odměnu pro udavače v Tibetu