20130605popelka
Pozvánka na odhalení pomníku v rodných Františkách roku 1995.(Archiv Z. Dankové/Epoch Times ČR)

Četař Stanislav Popelka padl při obraně Paříže před 63 lety. Nebylo mu ještě ani 23 let, když se s letounem Morane 406 po zásahu při leteckém souboji zřítil u obce Ozzoir la Ferrire. Jeho ostatky byly po válce převezeny z místního hřbitova v Ozoir La Ferriere do La Targette. Pohřben byl na čs. vojenském hřbitově La Targette ve Francii, v hrobě č. 186.

Během druhé světové války z okleštěné republiky, Protektorátu Čech a Moravy, utíkali chlapci i muži za hranice, aby mohli bojovat proti fašismu a – za svobodu. Přijímají protektorát jako hluboké ponížení svého národa a nechtějí jej uznat. Aby se mohli zapojit do bojů proti Hitlerovi, musí někteří podstoupit strastiplnou pouť.

Stanislav Popelka se narodil 12. 12. 1917 v obci Františky, jeho matkou byla prostá pracovitá žena. Dětství a mládí strávil částečně ve Františkách a v Mokré u Opočna, kam chodil na základní školu a kde jeho matka pracovala na statku, v němž sloužila. Stanislav se vyučil strojním zámečníkem ve strojírně v Krouně.

Potom jej čekala základní vojenská služba, ve které byl zařazen do pilotního výcviku. Záhy přichází všeobecná mobilizace 23. září 1938, potupný mnichovský diktát a kapitulace Československa. Od 1. srpna 1939 je zakázáno nosit čs. vojenské uniformy.

Podobně jako desítky dalších, rozhodl se i Stanislav Popelka dát se do služeb vlasti v zahraničním odboji. Následuje nelehká pouť, která je zakončena - hrdinskou smrtí.

20130605popelka-hrob
Hrob Stanislava Popelky. (pomnikyletcu.cz)

Nejprve putuje do Polska, následuje odplutí k francouzským břehům a v Paříži pak podpis pětiletého závazku do cizinecké legie. Ze služby v cizinecké legii v Africe je povolán zpět do Francie, která nutně potřebuje piloty k obraně. V Marseille je Popelka zařazen do GC I/6 jako operační pilot a je mu přidělen stíhací letoun Morane. Povýšen je do hodnosti caporal chef. S postupující frontou se několikrát stěhuje i jeho peruť, naposled na letiště Lognes-Emerainville poblíž Paříže. Každodenně se na obloze odehrávají souboje, četná přesila německých letounů se snaží zlomit odpor Francouzů. Popelkovi byla při obraně Paříže přiznána účast na sestřelu DO 17.

Dne 3. 6. 1940 je hlášen těžký nálet na francouzskou metropoli a Popelkova letka je spolu s dalšími perutěmi určena k její obraně. V početní přesile 4:1 byl Stanislav Popelka zasažen, v plamenech se zřítil k zemi. Pohřben byl následující den.

Rodák z František v Čechách byl za své hrdinství vyznamenán in memoriam Československým válečným křížem a Croix de Guerre. Do hodnosti plukovníka letectva v. v. in memoriam byl povýšen 1. června 1991.

Památce Stanislava Popelky

V rodné obci Františky věnovali rodáci Stanislavu Popelkovi pomník, který stojí nedaleko bývalé školy. Pomník byl odhalen v roce 1995 za účasti veteránů z války, svůj podpis zde tehdy zanechal také generál František Peřina, proslulý pilot - stíhač.

Pomník byl odhalen jako milé gesto vděčnosti od spoluobčanů z František.

 

Podle zdroje: OÚ Krouna; VHÚ Praha