20130701 rezim
Li Lien-pchao, bývalý čínský komunální politik, na svém blogu oznámil, že vystupuje z komunistické strany kvůli zkorumpovanosti jejích funkcionářů. Píše zde o dramatických událostech, které k jeho rozhodnutí vedly. (Weibo.com)

Li Lien-pchao je bývalým předsedou komunistického výboru v obci Kang-čchien. V roce 1978 byl dokonce vybrán jako delegát 5. národního lidového shromáždění, bezzubého čínského parlamentu, který zasedá každý rok pouze na dva týdny. Roky obdivu a nadšení z komunistické strany jsou však tytam. Na svém mikroblogu na Sina Weibo 27. června Li oznámil, že ze strany odchází.

Píše zde také o dramatických událostech, které k jeho rozčarování a následnému odchodu z „matky strany“ vedly. Třetího února 2008 došlo u Indonésie k tragické nehodě čínské lodi patřící společnosti Fujian Distant Seas Fishery Corporation. Výsledkem bylo patnáct mrtvých. Přežilo pouze pět námořníků, z nichž čtyři pocházeli z Liovy vesnice. Loď navíc provozoval Liův bratr.

Oba se tedy vydali do Indonésie, aby zjistili, co se vlastně stalo. Ke svému překvapení a rozhořčení však zjistili, že mateřská společnost ani kontraktoři jim nejsou ochotni pomoct. Podle Liho „se objevilo velké množství důkazů svědčících o korupci a zanedbání povinností státních orgánů i stranických funkcionářů“. Celou věc tedy nahlásili a pokusili se ji řešit soudní cestou. Úřady z provincie Fu-ťien spustily vlastní vyšetřování, ale závěrečná zpráva zůstává dodnes „státním tajemstvím“. Žádná z rodin obětí se nedočkala ani nejmenšího vyrovnání.

V březnu 2009 byl Liho bratr zatčen a odsouzen za smyšlený zločin. Jeho skutečným proviněním bylo to, že do Pekingu přivedl rodiny obětí, aby si tam veřejně stěžovaly. Také Li byl od toho okamžiku neustále monitorován, sledován a několikrát nelegálně zatčen. Naposledy ho drželi ve vazbě v březnu tohoto roku, v době, kdy v Pekingu probíhala důležitá politická setkání. Rozhodl se tedy nakonec, že skoncuje se svým členstvím ve straně, ve kterou tak věřil, a veřejně vystoupil.

 


 

Více o vystupování z ČKS

 


 

Od roku 2004, kdy čínská edice Epoch Times založila webovou stránku pro formální vystoupení z Čínské komunistické strany (ČKS), ji opustilo přes 141 milionů Číňanů. Tomuto hnutí se v čínštině říká Tchuej-tang (Tuidang – vystup ze strany).

I Žung, ředitelka Globálního centra pro vystupování z ČKS, která vloni navštívila Českou republiku, říká, že ze strany dnes utíkají i takoví lidé, kteří v ni kdysi vkládali velké naděje, ale postupem času se zklamali. „Těžký život nemají jen běžní občané, ale i členové strany. Oni si také uvědomují, že ČKS je proti lidskosti a vůbec nerespektuje lidské životy ani lidská práva. A tak se rozhodli, že stranu opustí.“ Minulý týden například ze strany veřejně vystoupilo pět tisíc komunistů – seniorů z provincie Chu-nan, kteří za doby Mao Ce-tunga promítali propagandistické filmy o ČKS.


Přeložil: Ondřej Horecký small United Kingdom

 

Čtěte také:

Jak funguje komunistická strana Číny - Přehled pro začátečníky I.