20130711lampyris-noctiluca.jpg
Světluška větší. (Wofl/Wikimedia Commons)

Když se procházíte přírodou během letního večera nebo noci, můžete se potkat se zvláštním tvorečkem, který poletuje, září do tmy jako mihotavá bludička. Jde o světlušku větší.

Lidově se jí říká svatojanský brouček nebo svatojánek. Objevuje se v době letního slunovratu, v červnu kolem svátku Jana. V Evropě ji můžeme nalézt na okrajích lesa a na loukách, ve městě se dají vidět i v parcích. Potkat svítící broučky můžete zejména v době od června do srpna až září.

Brouci mají rádi teplé letní noci a využívají je k páření. Létající z nich je pouze sameček. Svoje svítící orgány mají umístěny na zadečku; u některých druhů svítí pouze jeden článek těla. Když se je pokusíte chytit, umějí svoje světélko zhasnout a prostě vám zmizí ve tmě.

Samička nemá krovky. Leží v trávě, svítí a čeká na svého nápadníka. Když samička přiláká svého brouka, oba se páří na zemi a samička pak naklade vajíčka. Po založení potomstva oba dospělí brouci za pár dnů umírají.

Luciferin jako světlonoš – dokonalé studené světlo

Zelenkavé světlo vyzařují brouci díky obsahu látky zvané luciferin. Název je odvozen z latinského „lucifer – světlonoš“. „Lux“ je světlo, „fero“ znamená - nesu. V tělíčku brouků tvoří luciferin dokonalé studené světlo, které naše věda dlouho nedokázala napodobit. Edisonova žárovka vydávala více tepelné než světelné energie. Luciferinu se zatím přibližují dnešní LED diody, které však potřebují elektrickou energii nebo fosforové či chemické světlo; to však nelze vypnout.

Kouzelná lampička?

20130712luciferin
Luciferin světlušky, barevné rozlišení žlutá=síra; modrá=dusík; černá=uhlík; červená=kyslík; bílá=vodík (Benjah-bmm27/Wikimedia Commons)

Kouzelné světlo, které brouci vydávají, vzniká díky bioluminiscenci. Tento proces je následkem chemických reakcí v živých buňkách a tkáních, které probíhají jako chemoluminiscence.

Protože proces neprodukuje žádné teplo, je velmi efektivní - 90% vložené energie je přeměněno na světelnou energii. Bilologickými pigmenty s tajemným názvem luciferiny disponují nejenom svatojánci, ale i některé medúzy, plži a některé bakterie.

Jak záhadné světlo vysvětlují vědci?

Přestože vědci již dokážou popsat proces, jak světlušky světlo vytvářejí, dosud ho nedokázali vytvořit stejným způsobem, bez přídavného zdroje energie a s možností zapnutí a vypnutí. Tajemná schopnost nočních bludiček tedy stále zůstává záhadou.