20130721 kafe
Ilustrační foto. (Zdenka Danková)

Na Západě bylo takzvané ´zavěšené kafe´ zavedeno již mnohem dříve; nyní přichází tento kavárenský zvyk pomalu do celého světa. Takzvaná zavěšená káva či odložená káva náleží těm lidem, kteří na ni nemají peníze.

Koupili byste kávu někomu, kdo na ni nemá? Po hospodářské krizi se vlna odložené kávy pomalu šíří světem.

Zavěšené kafe v tomto případě není šálek vznášející se ve vzduchu. Taková káva se ´vytvoří´ tak, že si v kavárně objednáte jednu kávu, a zaplatíte za dvě. Druhá káva zůstane volná pro ty, kdo na ni právě nemají peníze.

Káva pro chudé, pro bezdomovce. Na Západě mohl takový člověk přijít do kavárny a zeptal se: „Máte tu nějaké zavěšené kafe?“ Když číšník přisvědčil, mohl si takový návštěvník kávu dopřát, a to v příjemném kavárenském prostředí.

Tradice Caffè sospeso

Tradice zavěšené kávy se objevila krátký čas po druhé světové válce v Neapoli. Místní lidé se takto odvděčovali veteránům z války. Podle Aktuálně.cz tento zvyk, nazývaný italsky Caffè sospeso, v době hospodářského rozvoje postupně vymizel.

Vrací se v souvislosti s hospodářskou krizí, jež postihla světovou ekonomiku kolem roku 2008, v nynější nové vlně je známa pod anglickým názvem Suspended Coffee.

V Čechách káva ještě moc nevisí

Renesance zavěšené kávy zasáhla Spojené státy, Asii i Evropu. Zeptali jsme se v českých kavárnách, jaké mají zkušenosti se zavěšeno kávou.

V Café Etage nám sdělili, že nemají takovou zkušenost, v Zanzibaru na pražských Vinohradech, u Krásný ztráty a v Café Savoy také ne, v proslulé Slávii na Národní třídě dokonce řekli, že by to ani nepřipustili – že to nelze. V literární kavárně Café Rybka nemají takovou zkušenost – řekli, že na charitu přispívají jiným způsobem. V jihlavském Retro Café i v tradiční kavárně U Františka rovněž nemají zkušenost se zavěšenou kávou.

Někteří kavárenští číšnici si dokonce představovali, že do kavárny přivedete bezdomovce s sebou a kávu mu tam přímo zaplatíte. Stále oblíbenější forma anonymní pomoci potřebnému však vypadá jinak.

Poblíž Hradčan v Praze naleznete kavárnu, která se přímo jmenuje: U zavěšenýho kafe. Kavárna vznikla na principu anonymní pomoci bližním a takto funguje již skoro dvacet let. U nich se můžete poptat: Máte pro mne zavěšený kafe? Ale asi budou mít plno, číšníci neměli na delší rozhovor čas.

Noblesní solidarita

Zavěšené kafe je solidaritou vyšší společenské úrovně, naráží ovšem na překážku, neboť se provozovatelé kavárny mohou obávat, kdo jim zaklepe na dveře a požádá o kávu. V dnešní době na kávu nemají možná pouze nejchudší bezdomovci.

Pokud byste byli provozovatelé kavárny nebo její zákazníci, prodali nebo zakoupili byste kávu někomu, komu byste ji tváří v tvář osobně nezaplatili? 

Diskuse je možná pod článkem - Redakce