Michael Hayden, bývalý šéf CIA a NSA (vlevo). (William B. Plowman/NBC/NBC NewsWire via Getty Images)
Michael Hayden, bývalý šéf CIA a NSA (vlevo). (William B. Plowman/NBC/NBC NewsWire via Getty Images)

Bývalý šéf Centrální zpravodajské agentury a Národní bezpečnostní agentury USA nedávno prohlásil, že čínská elektronická společnost Huawei představuje hrozbu pro národní bezpečnost Spojených států a Austrálie, poněvadž provádí špionáž pro Čínu.

V exkluzivním rozhovoru pro australské Financial Review poskytl generál Michael Hayden rozhovor na toto téma, který od jeho odchodu do důchodu v roce 2009 jde nejvíce pod povrch věci. Jeho výpověď rovněž řeší řadu dalších otázek národní bezpečnosti.

„Dva nebo tři roky se Huawei snaží vytvořit zde ve Spojených státech docela významnou stopu,“ řekl Hayden. „A že se snaží přimět lidi, jako jsem já  bývalý šéf NSA a CIA – aby podpořili jejich přítomnost ve Spojených státech.“ Hayden nakonec došel k závěru, že je pro tuto společnost nepřijatelné, aby vytvořila páteř domácích telekomunikací v USA, a že „to je oblast, kde si myslím, že má stát sehrát svou roli a zajistit, že neuděláme rozhodnutí, která ohrožují základy naší národní bezpečnosti“.

Společnost Huawei Technologies, největší čínský výrobce telekomunikačních zařízení, byla založena v roce 1987 Ženem Čeng-fejem (Ren Zhengfei), bývalým důstojníkem Čínské lidové osvobozenecké armády. V roce 1982 byl jmenován do 12. národního kongresu Komunistické strany Číny. 

V roce 2011 byla vyloučena společnost Huawei vládou USA z vládních sítí a v roce 2012 Austrálie odmítla dovolit společnosti dodávat do země zařízení pro národní širokopásmové sítě.

 
Huawei, která v současné době poskytuje služby 45 z 50 největších světových telekomunikačních operátorů, však podezření ze špionáže jménem čínských zpravodajských agentur, popírá.

Pokus proniknout na západní trhy obvykle doprovází agresivní lobovací kampaně a snaží se získat značku soukromé společnosti, která je oddělená od čínského režimu a vytváří důvěryhodnou elektroniku za rozumnou cenu.

Hayden v rozhovoru říká, že celou věc vidí jinak: „Pokud jde o nadřazená národní bezpečnostní rizika, leží důkazní břemeno na zahraniční společnosti, která pomáhá budovat vnitrostátní telekomunikační sítě nikoliv na nás. To jest na Huawei... Ve skutečnosti si nemyslím, že Huawei se někdy opravdu snažila, aby splnila tento test důkazního břemene,“ uvedl Hayden pro australské Financial Review.

Na otázku, jaké byly rozdíly mezi špionážními praktikami USA a Čínou, Hayden připustil, že USA krade tajemství jiných zemí, ovšem za účelem udržení svých občanů v bezpečí. Číňané však kradou tajemství pro vlastní osobní prospěch, a aby „jejich občané bohatli“.

Řekl také, že „jako zpravodajský profesionál stojím v úžasu nad šíří, hloubkou, promyšleností a vytrvalostí čínské špionážní kampaně proti Západu“.

Haydenovy komentáře budou mít pravděpodobně negativní dopad na společnost, která nasadila produkty a služby ve více než 140 zemích a vytváří asi 70 procent svých příjmů mimo Čínu.


Zdroj.

Michael Hayden