20130810-inspekce
Sušené kojenecké mléko v regálech čínského supermarketu. Čínský zástupce potravinové kontroly prohlásil, že Čína by se měla řídit vlastními normami pro bezpečnost potravin, protože je ještě rozvojovou zemí. (Peter Parks/AFP/Getty Images)

 

Čína se podle slov zástupce dozorových orgánů nepotřebuje řídit mezinárodními směrnicemi o bezpečnosti potravin a měla by si ustavit normy vlastní, protože se jedná o rozvojovou zemi.

Náměstek ředitele Čínského státního střediska pro bezpečnost potravin (obdoba naší Státní a zemědělské potravinářské inspekce), Wang Ču-tchien, v červenci uvedl, že Čína je stále ještě rozvojovou zemí. „Musíme si vytvořit vlastní normy v souladu s našimi národními podmínkami,“ řekl Wang.

Jako vysvětlení použil přirovnání ke kvalitě vzduchu, jak je vnímána v rozvinutých krajinách a v Číně. „Kdybychom používali k vyhodnocení kvality vzduchu v Pekingu normy Evropské unie, neprošli bychom ani jeden den,“ okomentoval situaci čínský funkcionář.

Potravinové skandály v Číně jsou velmi častým jevem a objevují se v rychlém sledu. Státní média v červnu informovala, že firmy ve východní Číně přidávají do nakládaných vajec síran měďnatý, aby urychlily proces zrání. V květnu byl medializován případ gangu, který byl zatčen za prodej krysího a liščího masa, které vydávali za skopové, a ve stejném měsíci bylo v jižních provinciích v rýži nalezeno jedovaté kadmium. Evropská unie nedávno schválila přísnější kontrolu čínské rýže a rýžových výrobků v důsledku častého přimíchávání nepovolené geneticky modifikované (GM) rýže Bt 63. Organizace Greenpeace zjistila nadměrnou hladinu nepovolených pesticidů jak v čínských čajích, tak v bylinách čínské medicíny.

Zřejmě největším potravinovým skandálem však byl ten z roku 2008. Po hromadném onemocnění velkého množství kojenců, u nichž byly disgnostikovány ledvinové kameny a úřady nařídily vyšetřování. Bylo zjištěno, že mlékárenský gigant Sanlu a další společnosti přidávají do sušeného mléka melamin, aby v něm zvýšily hladinu proteinu. Výsledkem bylo šest mrtvých dětí a kolem třista tisíc nemocných. Aféra tak značně otřásla důvěrou čínských konzumentů, že si rodiče hromadně začali kupovat Sunar v zahraničí a vláda musela zavést dovozní omezení na sušené mléko.

Čínský režim slíbil, že zpřísní potravinářské předpisy, ale zatím k žádným výraznějším změnám nedošlo. Jak napsala BBC, „téměř každé zboží v čínských obchodech, od rýže po bonbony, se dostalo do nějakého potravinového skandálu“. Soudní procesy se zástupci společnosti Sanlu byly postupně zameteny pod stůl a státní média na kauzu v tichosti uvalila informační embargo.

Veřejnost tedy výroky náměstka o snížení standardu pro potravinářské normy příliš nepotěšily. V přeneseném slova smyslu by se v podstatě jednalo o legalizaci nevyhovujících potravin. Jeden uživatel z hlavního čínského města Pekingu pod přezdívkou „Hrášek z velkoskladu“ na svém účtu na sociální síti napsal: „Znamená to, že lidé v rozvojových zemích by měli jíst melamin, plastifikátory, súdánskou červeň a odpadní olej? A každý by měl mít kratší délku života kvůli znečištění vzduchu?“

Odpadní olej, na nějž komentář místního spotřebytele narážel, je kuchyňský olej, který byl zrecyklován z použitého oleje v restauracích a podnicích, a z odpadních potrubí. V Číně se běžně znovu prodává do restaurací a pouličním vývařovnám. Plastifikátory byly nalezeny v některých likérech a jedovaté karcinogenní barvivo - súdánská červeň, běžně používaná na barvení plastů - bylo nalezeno v roce 2005 v 88 čínských potravinách.

Další uživatel pod přezdívkou „Bláhový stařík“ výrok náměstka komantoval nespokojenými slovy: „Když se jedná o obyčejné občany, tak mluvíte o rozvojových zemích, ale když přijde na pohodlí a luxus, co si užíváte, tak jsme hned v souladu s mezinárodními měřítky!“

small United Kingdom

 

Čtěte také:

Pět potravin z Číny, na které byste si měli dát pozor (+video)

Pitná voda v Číně je silně znečištěná, úřady však zůstávají v klidu

Údaje o kvalitě půdy jsou v Číně státním tajemstvím

Čínští farmáři zatčeni za prodej masa z nemocných prasat (video)

Čínský Červený kříž je kvůli hospodaření s penězi na pomoc obětem zemětřesení pod drobnohledem