Na tiskové konferenci pro „povolená“ média byla promítána ukázka televizního přenosu ze soudní síně v Ťi-nanu (Jinan), kde probíhal proces s Po Si-lajem. (Feng Li/Getty Images)
Na tiskové konferenci pro „povolená“ média byla promítána ukázka televizního přenosu ze soudní síně v Ťi-nanu (Jinan), kde probíhal proces s Po Si-lajem. (Feng Li/Getty Images)

Ve čtvrtek ráno začal v Pekingu proces s vysokým komunistickým politikem Po Si-lajem (Bo Xilai). Na první pohled vypadalo vše řádně uspořádané. Na mikroblogu na „Sina Weibo“, speciálně zřízeném kvůli tomuto procesu, zveřejnily úřady dokonce Poovu fotografii ze soudního procesu.

Počet pozorovatelů mikroblogu od počátku procesu v ranních hodinách dosáhl do polední přestávky čtyřnásobku, v reálu přes 240 tisíc. A tendence rapidně stoupá.

Na tiskové konferenci pro „povolená“ média byla režimem promítána ukázka televizního přenosu ze soudní síně v Ťi-nanu (Jinan), kde probíhal proces s Po Si-lajem.

Zatímco se „oficiální“ zpravodajské kanály těší velké návštěvnosti, odehrává se v pozadí celého procesu ostrý boj o svobodu tisku. Pod neutuchající palbou čínských hackerů se ocitají čínsko-jazyčná média nespadající pod cenzuru komunistického režimu.

Co se nemají Číňané o Po Si-lajovi dozvědět?

Proč komunistický režim v Číně tento protikorupční soudní proces podrobuje rozsáhlé cenzuře? Vždyť v podstatě odpovídá nové oficiální linii komunistické strany pod vedením hlavy státu Si Ťin-pchinga (Xi Jinping). Po Si-laj údajně podle tamního režimu „hrubě porušil disciplínu” a zapojil se do „korupce”. V zákulisí však běží úplně jiný film, než ten, který probíhá na přenosové obrazovce ze soudní síně, prezentovaný novinářům. Ústy komentátorů bývá celá kauza často označována za „monstrproces”.

Příliš mnoho nitek vede k dalším kádrům komunistické strany. Po Si-laj byl horkým kandidátem do nejužšího vedení země a za dobu svého působení na politické scéně si vytvořil mnohé kontakty v armádě, policii, médiích, v soudním a vězeňském systému a jinde. Lidově řečeno, pokud „půjde Po Si-laj ke dnu”, ovlivní to další jeho spojence a může vyjít najevo mnoho dalších zločinů, když se rozhodne mluvit, aby si zachránil holý život.

V Číně roste napětí a protesty proti místní komunistické straně a každé další zveřejnění zpráv o korupční činnosti místních úředníků pouze přilévá olej do ohně. V rámci takzvané stranické politiky „harmonické společnosti” je tedy o důvod více udržovat Po Si-lajův případ pod přísným dohledem tamního Ústředního oddělení propagandy.

Po Si-laje hledají i v zahraničí, bez cenzury

Náznakem rozsahu působnosti Po Si-laje v oblastech daleko za hranicemi zákona je soudní proces, který je proti němu veden ve Španělsku. Tento proces také naznačuje, o čem se v Čínských médiích ovládaných čínským režimem nepíše.

Ve Španělsku podalo proti Po Si-lajovi žalobu 15 obětí politických represí, které v Číně řídil. Španělský soud po pečlivém přezkoumání případ přijal a spustil tak historicky první proces ve věci genocidy a zločinů proti lidskosti, kterých se dopustili čínští úředníci. Po Si-laj není jediný, kdo je v případu žalován. Jde o celkem pět vysoce postavených kádrů včetně bývalého prezidenta Ťiang Ce-mina, jeho oblíbencem a chráněncem byl právě Po Si-laj.

Po Si-laj to dotáhl až na předsedu komunistické strany provincie Liao-ning (Liaoning), v níž byly pod jeho vedením nově vybudovány pracovní tábory proslulé nejtvrdšími praktikami a zadržováním politických vězňů. Počet uvězněných obětí v táborech se podle vyjádření lidsko-právních organizací Human Rights Watch a Amnesty international pohybuje řádově kolem čtyř milionů. Dvě třetiny z nich byly podle zprávy bývalého zvláštního vyšetřovatele OSN ve věcech mučení Manfreda Nowaka příznivci Falun Gongu (Fa-lun Kungu).

Jedou v tom všichni, tak to udržujme pod pokličkou

Právě za genocidu a zločiny proti lidskosti spáchané při pronásledování příznivců metody Falun Gong, je Po Si-laj ve Španělsku souzen. Protože je slovo Falun Gong nejcenzurovanějším slovem čínského internetu a do represí Falun Gongu byl zapojen téměř celý státní aparát, je v zájmu všech kádrů utajit tuto část Po Si-lajovy minulosti.

Jestli se u čínského soudu přetřásá jeho zapojení do represí nebo jeho spojení s čínskými vojenskými nemocnicemi, přes které měl podle obvinění zahraničních vyšetřovatelů provádět nelegální obchody s lidskými orgány popravených vězňů, není jasné. Jisté je ovšem jedno, na veřejnost se o tom nedostaly žádné informace, a když „padne” Po Si-laj, mohou ho následovat také další kádři, v tom tkví jádro přídomku „monstr”, který jeho proces získal.

Dalším jmenovatelem velikosti dopadu jeho procesu je celá lidsko-právní stránka jeho politického působení a také to, že se mnohým Číňanům jeho jméno usadilo v žaludku. Pokud by na veřejnost proniklo z oficiálních zdrojů příliš mnoho informací o jeho zločinech, mohla by strana tratit obří finance investované do dalších opatření proti vzniklým demonstracím a nepokojům.

 

Čtěte také:

Čína: Soud s bývalým čínským funkcionářem Po Si-lajem odložen

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů