Usoudu s Po Si-lajem vypovídá jeho společník Wang Li-ťün. (Feng Li/Getty Images)
U soudu s Po Si-lajem vypovídá jeho společník Wang Li-ťün. Záběr z přímého přenosu na televizní obrazovce v Ťi-nanu. (Feng Li/Getty Images)

Ve čtvrtek 22. srpna ráno v Pekingu začal proces s vysokým komunistickým politikem Po Si-lajem v čínském Ťi-nanu (Jinan). Zatímco „oficiální“ zpravodajské kanály publikují schválené informace, o protikorupčním soudním přelíčení, odehrává se v pozadí celého procesu ostrý boj o svobodu tisku.

Pod palbou čínských hackerů se ocitají čínsko-jazyčná média nespadající pod cenzuru komunistického režimu. Jedním z nich je i největší necenzurované médium v čínském jazyce, Epoch Times v čínštině - Ta Ťi Jüan (Da Ji Yuan).

O intenzivních útocích od počátku tohoto týdne informoval vedoucí IT oddělení čínského vydání Epoch Times se sídlem v New Yorku pan Tuan (Duan). Ve 22 hodin newyorského času se o pondělní noci spustila kybernetická „clonová palba“.

Nejsilnějším útokům od doby své existence čelí jak webové stránky Epoch Times, tak necenzurovaný televizní vysílač televize New Tang Dynasty i proti-cenzurní webová stránka Tung-tchaj-wang (Dongtaiwang).

Kybernetické útoky byly dosud úspěšně odráženy, říká šéf IT deníku Epoch Times pan Tuan. „Přestože útoky neustávají, už nemají žádný účinek,“ říká Tuan a má silné podezření, že za těmito útoky hackerů stojí internetová policie čínského režimu. „Provádíme ještě přesnou analýzu, ale vše tomu nasvědčuje,“ pokračuje Tuan.

Co se nemají Číňané o Po Si-lajovi dozvědět?

Epoch Times totiž hovoří o Po Si-lajovi v kontextu jeho zapojení se do organizovaného zločinu v čínském zdravotnictví. Odhalení sítě nelegálních obchodů s orgány politických vězňů z čínského vězeňského systému je pro čínský režim absolutním tabu. Čínský režim zatajuje počet provedených transplantací, počet popravených vězňů a dokonce i složení smrtící injekce, kterou používá na popravy od roku 1997. Tyto informace označuje souhrnně jako „státní tajemství“.

Po Si-laj, jako bývalý starosta přístavního města Ta-lien (Dalian), vystoupal na kariérovém žebříčku hodně vysoko. Vystoupil až na post předsedy komunistické strany provincie Liao-ning (Liaoning), v níž byly pod jeho vedením nově vybudovány pracovní tábory s nejtvrdším režimem v Číně.

Tábor Ma-san-ťia (Masanjia) a jiné pracovní tábory v Liao-ningu se podle sdělení mezinárodních expertů - investigativního novináře a spisovatele Ethana Gutmanna a kanadského obhájce lidských práv Davida Matase – staly centry pro ilegální banku živých lidí, politických vězňů.

Tento obchod s orgány byl podle vyšetřovatelů poměrně výnosný. Po Si-laj a jeho pravá ruka Wang Li-ťün (Wang Lijun), také nazývaný „Super-Bulle“, měli vydělat až stovky milionů jüanů. Pozdější policejní ředitel Wang Li-ťün se sám v roce 2007 veřejně „vychloubal“ na čínském internetu, že provedl tisíce transplantací orgánů.

Nejnižší cena za jednu ledvinu nejde pod 15 tisíc eur a srdce pod 60 tisíc eur. Tyto ceny byly přitom považovány za „přátelské“ a byly pouze pro Číňany. Cizinci museli podle vyšetřovatelů sáhnout do kapsy mnohem hlouběji, a to pro dvojnásobek. Z toho lze tedy celkem snadno odvodit výši výdělků Po Si-laje i jeho společníka Wang Li-ťüna. Ty se musely pohybovat v řádu desítek milionů eur.

Po svém vzestupu, kdy se Po Si-laj stal členem stálého výboru politbyra, získal navíc ještě politickou moc opírající se o podporu šéfa tajné policie Čou Jung-kchanga (Zhou Yongkang) a bývalého stranického šéfa Ťiang Ce-mina (Jiang Zemin). Tito dva mocní spojenci pocházejí z řad radikální politické linie uvnitř komunistické strany. Pravděpodobně společně s nimi řídil síť organizovaného zločinu, který prorostl do čínského zdravotnictví, uvádí stránky WOIPFG, organizace, která se zabývá vyšetřováním nelegálních obchodů s lidskými orgány v Číně.

 

Čtěte také:

Čína: Monstrproces s vysokým politikem Po Si-lajem; hledají ho i v zahraničí

Čína: Soud s bývalým čínským funkcionářem Po Si-lajem odložen

Po Si-laj byl formálně vyloučen z komunistické strany

Všechny oči sledují, jak dopadne soud s tajemníkem Po Si-lajem. Vytvoří se precedent?

Čína: Pád funkcionáře Po Si-laje vynáší na světlo skandál s odběry orgánů