Článek z cyklu Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

Jang Čchun-chua, ředitel Jednotky intensivní péče První přidružené nemocnice University Sun Yat-sen v provincii Kuang-tung, na zasedání v listopadu 2012. Čínský text pod fotografií uvádí jeho jméno a příslušnost. (Screenshot / Epoch Times)
Jang Čchun-chua, ředitel Jednotky intenzívní péče První přidružené nemocnice University Sun Yat-sen v provincii Kuang-tung, na zasedání v listopadu 2012. Čínský text pod fotografií uvádí jeho jméno a příslušnost. (Screenshot / Epoch Times)

Článek byl upraven 8.7.2019 

Přiznání odhaluje, že čínský režim poskytoval mezinárodnímu společenství několik let podvržené informace. Přední funkcionář čínské transplantační chirurgie nedávno učinil závažné prohlášení v rozhovoru se státním tiskem, když sdělil, že úřady po několik let používaly orgány vězňů odsouzených k trestu smrti pro transplantace bez získávání jejich souhlasu.

Jeho výrok zvětšuje obavy mezinárodního společenství a také posiluje tvrzení zahraničních vyšetřovatelů, kteří na nekalé praktiky v oblasti čínské transplantační chirurgie upozorňují již několik let. Přiznání lékařského funkcionáře je skutečně zarážející, neboť otázka souhlasu je v lékařské etice zásadní. V případě odběru lidských orgánů a následné transplantace je dobrovolný souhlas často vnímán jako dělící čára mezi eticky přijatelnou lékařskou praxí a zločinem proti lidskosti.

Prohlášení se objevilo 16. srpna v rozhovoru vedeném tiskem Global Times, podružnou odnoží státem řízeného čínského média People’s Daily (Lidový deník).

Pan Jang Čchun-chua (Yang Chunhua), ředitel Jednotky intenzivní péče u První přidružené nemocnice Univerzity Sun Yat-sen v provincii Kuang-tung (Guangdong), podal toto přiznání ve snaze poukázat v širším měřítku na reformy, o kterých čínské úřady prohlašují, že je v současné době prosazují napříč čínským transplantačním systémem.

Global Times citoval funkcionáře: „Zatímco dříve úřady užívaly orgány popravených zločinců bez jejich souhlasu, v posledních letech bylo toto svolení vyžadováno.“  Jang Čchun-chua v podstatě sdělil, že popraveným vězňům odebírali jejich orgány bez jejich svolení a následně je transplantovali.

„Je to přiznání, že si vždy byli vědomi toho, že žádný souhlas nebyl. Je to přiznání obrovské spoluviny na zločinech proti lidskosti,“ řekl Epoch Times právník David Matas.

Neudržitelná tvrzení se postupně mění na přiznání

Že čínské úřady klamou zahraničí, se ukázalo již při prohlášení náměstka ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fua (Huang Jiefu) v prosinci 2005, kdy podle záznamů Světové lékařské asociace přiznal, že Čína používá vězně odsouzené na smrt jako zdroje pro orgánové transplantace.

„Úředníci Čínské komunistické strany po mnoho let prohlašovali, že všechny orgány byly darovány, a to i když nebyl [v Číně] žádný systém dárcovství,“ napsal kanadský právník a expert na poměry v čínském transplantačním odvětví David Matas deníku Epoch Times, v emailovém rozhovoru. „Kritika těch, kteří zastávali opak, tedy že orgány pocházely od vězňů, byla důrazná a rozhořčená,“ uvedl David Matas o prohlášeních čínského režimu vydaných před prosincem 2005.

Stejně důrazně a rozhořčeně protestoval čínský režim proti obvinění, že odebírá orgány popraveným vězňům bez jejich souhlasu. Nyní se ukazuje, že si byli lékaři vědomi toho, že se souhlas obecně nevyžadoval.

Právník David Matas a bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour publikovali v červenci 2006 vlastní vyšetřovací zprávu z oblasti čínské transplantační chirurgie a následně na tiskové konferenci v kanadském parlamentu obvinili čínský režim, že vědomě posvěcuje nelegální obchody s lidskými orgány politických vězňů. Za největší skupinu zneužívaných vězňů tehdy označili příznivce duchovního hnutí Falun Gong (Falun Kung), které čínský režim tvrdě potlačuje od roku 1999.

Čínský režim toto obvinění také důrazně popíral, odmítl však poskytnout jakákoliv data, která by vyšetrovací zprávu vyvrátila. Namísto toho označil počet provedených transplantací a počet popravených vězňů za „státní tajemství“ a odmítl žádost OSN o poskytnutí statistik transplantací za období 2000 – 2005.

V roce 2008 připustil náměstek čínského ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fu v lékařském žurnálu Lancet, že 95% transplantací orgánů v Číně pocházelo od popravených vězňů.

O zneužívání příznivců Falun Gongu čínský režim nic oficiálně neprozradil, podle zpravodajů OSN tvořili tehdy 60% z celkového počtu vězňů v Číně, kolik z nich bylo odsouzeno na smrt nebo zemřelo ve vězení není přesně známo.

Etická důvěryhodnost Čínského výboru pro transplantace je na pováženou

Zahraniční experti dokonce obviňují samotného bývalého čínského náměstka ministra zdravotnictví Chuang Ťie-fua, že se podle nich do ilegálních obchodů s lidskými orgány aktivně zapojuje. Chuang Ťie-fu je taktéž současným předsedou Čínského výboru pro transplantace orgánů.

Podle Arne Schwarze, nezávislého výzkumníka ze Švýcarska, který získal ocenění za svoje šetření v oblasti zneužívání čínského transplantačního systému, výše zmíněné přiznání čínského úředníka o odebírání orgánů bez souhlasu vězňů dokazuje, že sám Chuang Ťie-fu musel orgány vězňům odebírat bez jejich souhlasu nebo přinejmenším takové orgány transplantovat.

„Chuang Ťie-fu byl také osobně angažován v odběru orgánů od popravených vězňů bez jejich souhlasu a obchodu s orgány s cizinci, protože byl předním chirurgem pro transplantace jater a zodpovědným prezidentem Lékařské fakulty Sun Yat-Sen [v roce 2000],“ říká doktor Schwarz, protože nemocnice University Sun Yat-sen v provincii Kuang-tung, jako zdroj orgánů dlouhodobě používala vězně odsouzené na smrt.

„Tento muž, osobně zapojen do všech těchto zločinů, sám provedl také více než 500 transplantací jater, za což byl oceněn Společností pro transplantace a univerzitou v Sydney,“ říká Schwarz. A naznačuje tak, že jeho etická důvěryhodnost jako současné hlavy Čínského výboru pro transplantace orgánů je na pováženou a spolu s ním i etická důvěryhodnost celé čínské transplantační chirurgie.

Prohlášení Jang Čchun-chua nemá přímou spojitost s obviněním ze zneužívání příznivců Falun Gongu, ale způsobilo rozruch a vyvolalo další pochybnosti. Pokud čínská strana opakovaně nejprve obvinění popírá a následně se přizná, což ukazuje, že vědomě lhala, objevuje se další prostor pro pochybnosti a spekulace.

small United States

Přeložil Pavel Porubiak

Upravil Milan Kajínek

Článek byl aktualizován 22. listopadu 2013

 

Čtěte také:

Organizovaný zločin prorostl čínské zdravotnictví, říkají vyšetřovatelé

Státem placení hackeři a utajované skutečnosti před čínskou veřejností v procesu s Po Si-lajem

Čínské zdravotnictví se pokouší nahradit vězně za legální dárce orgánů; nefunguje to

Sydney: Protesty proti udělení čestného doktorátu čínskému transplantačnímu chirurgovi

 

Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

Řídí síť nelegálních transplantací čínské ministerstvo zdravotnictví?

V nelegálním obchodu jsou údajně zapojeny soudy, věznice, nemocnice i nejvyšší představitelé komunistické strany. Níže publikujeme stručný vhled do nejzásadnějších faktů tohoto případu.

Již v roce 2006 se objevila tvrzení, že čínský vězeňský systém ve spolupráci s vojenskými nemocnicemi zneužívá vězně k nelegálním transplantacím lidských orgánů. Jejich nelegálnost podle obvinění spočívá ve skutečnosti, že vězni ani jejich příbuzní nedali souhlas s darováním orgánu a že jsou takto zneužíváni i vězni, kteří nejsou odsouzeni k trestu smrti...

Čtěte více...