20130913-organy
Snímek z dokumentu „Zabiti pro orgány: Tajný obchod s transplantacemi v Číně." Německé noviny Die Zeit poukazují na spoluvinu Západu v pokračujícím drancování orgánů v Číně. (S laskavým svolení Televize NTD)

 

Západ je hluboce zapletený do pochybného a lukrativního obchodu s orgány v Číně, píší hlavní německé noviny.

V Číně jsou orgány popravených vězňů vyjímány a prodávány na transplantace. Západní nemocnice, farmaceutické společnosti a doktoři podporují čínská transplantační centra bez jakýchkoli dotazů, tvrdí investigativní článek Martiny Kellerové v Die Zeit.

Jak manévrují na úzké cestě „mezi spoluprací a spoluvinou", jsou účastníci vtaženi do morálních konfliktů, profesionálních ambicí a peněz, přičemž mnozí preferují o této záležitosti mlčet, píše žurnalistka. „Lidská bytost umře, aby jiná mohla dále žít. V čínském transplantačním systému je to možné. Ve jménu pokroku, ve jménu vydělávání peněz – včetně západních peněz," prohlašuje zpráva. Článek pokládá otázku: „Kde musí Západ stanovit své hranice, aby se nestal spolupachatelem?"

Krátké čekací lhůty

Čína drží celosvětově druhé místo v počtu transplantací orgánů, hned po Spojených Státech. Pacienti ze západních zemí dostávají nové ledviny, játra a srdce z popravených vězňů, a to za velice krátkou dobu. Die Zeit provedl rozhovor s 63-letým Mordechaiem Shtiglitsem z Tel Avivu, který zaletěl do Číny v prosinci 2005, aby tam získal nové srdce v nemocnici Čung-šan v Šanghaji.

„V Číně člověk dostane nové srdce ve dvou až třech týdnech. A pokud máte štěstí, jako Mordechai Shtiglits, je to ještě rychlejší," píše Kellerová. Jeden týden po příjezdu do Šanghaje mu čínský chirurg řekl, že dostane nové srdce následující den se slovy, že pochází z 22letého „dárce" - oběti dopravní nehody. Nicméně, jak se v článku uvádí, tato situace je vysoce nepravděpodobná. I když každoročně zemře při dopravních nehodách přes 60 tisíc obyvatel Číny, čínští doktoři nemohou dopředu vědět, kdy daný dárce zemře. Kromě toho Čína dodnes nemá centrální systém pro rapidní distribuci orgánů.

Podle Die Zeit je odběr orgánů z popravených vězňů celosvětově mimo zákon – transplantace je založena na principu dobrovolného dárcovství. Vězni nejsou v pozici, aby mohli učinit svobodnou volbu. Tak to vidí Světová lékařská asociace, stejně jako Mezinárodní společnost pro transplantace.

Doktor Jacob Lavee, ředitel srdečních transplantací v nemocnici Sheba, měl na starosti Shtiglitse dlouho předtím, než si odletěl pro srdce do Číny. Lavee řekl, že mu nedával moc velkou šanci, ale když mu pacient sdělil, že v Číně má srdce slíbeno do dvou týdnů, Lavee se na něj usmál a prohlásil, „To není možné."

„Když někdo získá srdce, znamená to, že někdo jiný musí zemřít," řekl kardiochirurg pro Die Zeit. Noviny citují také newyorského doktora a profesora bioetiky, Arthura Caplana, jenž v knize Vládní orgány: Zneužívání transplantací orgánů v Číně píše: „Vězeňské úřady musí konkrétně vyhledávat potencionální dárce, testovat jejich zdraví, krev a typ tkáně, a popravit je, když je turista v Číně. Jedná se jednoduše o zabíjení na zakázku."

Falun Gong

Obchodování s orgány, oficiálně tolerováno vládou, je děsivé, stejně jako jsou popravy, které jsou zdrojem pro transplantace. Ale to není vše – je tu další, ještě horší podezření. Kanadský právník David Matas a David Kilgour, bývalý kanadský ministr, přišli v roce 2006 s daleko závažnějším obviněním. Podle jejich vyšetřování tvoří většinu nedobrovolných dárců političtí vězni – stoupenci Falun Gongu, pomalého cvičení kombinovaného s tradičními duchovními hodnotami Číny.

Kanaďanům se podařilo zdokumentovat telefonní rozhovory, ve kterých se vydávali za pacienty či jejich příbuzné zjišťující na transplantačních střediscích dostupnost orgánů od praktikujících Falun Gongu. Ti, na rozdíl od ostatních vězňů, nejsou tak často nakaženi žloutenkou typu B. Čínské nemocnice dostupnost opakovaně potvrdily.

Zapojení Západu

Část článku Kellerové se zabývá komplicitou Západu a uvádí několik příkladů. Farmaceutické společnosti dodávají na čínský trh imunosupresiva (léky zabraňující odmítnutí transplantovaných orgánů a tkání) a provádějí transplantační výzkumy, které s největší pravděpodobností používají orgány z popravených vězňů.

Západní nemocnice a doktoři podporují čínská transplantační střediska bez dalších otázek, píše Die Zeit. Západní poradci čínské vlády prohlašují, že pomáhají změnit transplantační systém v zemi, avšak sledují přitom vlastní finanční zájmy. Za nárůstem počtu transplantací stojí průlomová léčiva vyráběná na Západě.

Švýcarská společnost Sandoz podporuje Čínu již od poloviny osmdesátých let lékem Cyclosporin A, který je nezbytný pro přežití transplantovaných pacientů. Roche a Novartis, kteří teď vlastní Sandoz, stejně jako japonský Astellas prodávají imunosupresiva do Číny, tvrdí německý deník.

Firma Roche dokonce začala od roku 2005 vyrábět svůj lék Cellcept v Číně. Během velké zahajovací slavnosti ve svém závodě v Šanghaji ředitel společnosti Franz Humer obhajoval své rozhodnutí, proč šel právě do Číny. Oproti Japonsku tam nejsou v transplantačním oboru žádná etická a kulturní omezení, rozebírá Die Zeit. Západní farmaceutické společnosti jsou také zodpovědné za výzkumné studie v Číně. Firmy Wyeth a Pfizer ze Spojených států, Novartis a Roche ze Švýcarska a Astellas z Japonska zde testují své transplantační léky a spolupracovali s 20 čínskými nemocnicemi.

Zahraniční výcvik

Jak uvedl bývalý mluvčí čínského ministerstva zdravotnictví Chuang Ťie-fu, „všechny transplantační týmy z ČLR obdržely svůj výcvik v zahraničí". Od poprasku po zveřejnění vyšetřovací zprávy Matase a Kilgoura přestaly některé australské nemocnice umožňovat stáže čínským transplantologům. Doktor Stephan Lynch z Alexanderské nemocnice v Brisbane zase požaduje od čínských orgánů či vedení středisek, že získané dovednosti nebudou užity v transplantačních programech, jež používají popravené vězně jako dárce.

Němečtí lékaři však tak zásadoví nejsou, píše Die Zeit. Německé Středisko pro transplantace srdce v Berlíně, kde bylo od jeho založení v roce 1986 transplantováno téměř 2 300 srdcí, spolupracuje s více než 30 nemocnicemi v Číně, včetně transplantačních center.

Při zahájení konference o operacích srdce v Šanghaji v květnu 2012 prohlásil ředitel berlínského střediska Ronald Hetzer: „Více než 500 doktorů... z Číny se za tuto dobu účastnilo na naší práci v Berlíně. Někteří z chirurgů dokončili celý pětiletý výcvik. Po návratu do vlasti všichni vykonávají skvělou práci," cituje Kellerová a zároveň nabízí poněkud odlišnou interpretaci výroku. „Čínští doktoři v Německu získají nástroje, které jim umožní transplantovat orgány z popravených vězňů v Číně – nástroje pro zneužívání lidských práv."

V Šanghaji bylo v roce 2000 založeno Čínsko-německé srdeční centrum. Pravidelně sem jezdí němečtí chirurgové. Když se Die Zeit ptal, kolik srdcí se zde ročně transplantuje a jaký je zdroj těchto orgánů, ani čínský ředitel centra, ani Hetzer neodpověděli.



Přeložil: Pavel Porubiak small United Kingdom

 

Čtěte také:

Databáze smrti – fenomén čínské transplantační chirurgie

Orgány na počkání: Šokující praktiky transplantačního systému v Číně děsí odborníky

Čínské doktory zajímají nejzdravější vězni. Vybírají si potenciální dárce orgánů?

Pronásledování Falun Gongu trvá už 14 let, čínská veřejnost začíná reagovat (video)

Etická důvěryhodnost předsedy čínského výboru pro transplantace je na pováženou, říkají lékaři

Zabiti pro orgány: Tajné transplantační obchody čínského státu (video)