20130918-brdy1
Tajná podzemní pevnost mezi Míšovem a Borovnem. (Youtube/Screenshot)

V regionu Plzeňsko v lese mezi Míšovem a Borovnem se nachází kdysi přísně střežená tajná podzemní pevnost. S největší pravděpodobností kdysi sloužila jako sklad sovětských jaderných zbraní; tuto informaci ovšem nelze doložit, protože Ministerstvo obrany ČR nemá žádnou dokumentaci. Z vyjádření bývalých velitelů a z nálezů předmětů v prostoru bunkru se to však dá vyvodit.

Podle odtajněných informací bylo ve východní Evropě kolem 20 podobných skladů. Dodnes se zachovaly jen tři, a to v Míšově, Polsku a Bulharsku.

O vybudování těchto prostor se zasloužily smlouvy mezi ČSSR a SSSR z roku 1965. Po dokončení stavby o rozměrech 40 krát 40 metrů s 10metrovým zapuštěním do země jej převzala sovětská armáda speciálního útvaru v letech 1968. Po dvě desetiletí se tam z naší bývalé armády nedostal nikdo. V budově a jejím okolí se dodnes nachází řada předmětů připomínajících minulost, jako například dalekohled pro noční vidění zarostlý do kořene stromu. Sovětská vojska opustila objekt 4. července 1990, odkud vše odvezli pravděpodobně do Rožmitálu a pak železnicí do Ruska.

Dalšího využití se bunkr dočkal v letech 1994-1995. Česká národní banka si zde po rozpadu Československa uskladnila neplatnou měnu. V letech 2006 - 2008 byl pronajatý Lidovému spolku péče o německé válečné hroby. Bylo zde dočasně umístěno čtyři tisíce ostatků německých vojáků z druhé světové války. V dnešní době prostory upravila Nadace Železná opona, které tento objekt byl zapůjčen ministerstvem obrany. Vytvořili zde muzejní expozici, která představuje využití atomu nejen pro vojenské účely v kontextu studené války.

 

 

Zdroj: České noviny, iDnes, ČT