20131010-dobytek
Podle údajů amerického Úřadu pro potraviny a léčiva se 80 procent antibiotik prodaných v USA spotřebuje na farmách k chovu dobytka. (Scott Olson/Getty Images)

 

Američtí vědci varují před stoupající antibiotickou rezistencí (antibiotická rezistence – odolnost mikrobů vůči antibiotiku, pozn. editora), za kterou je podle nich nezřízené používání antibiotik na zvířecích farmách.

„Blížíme se k útesu. Pokud neučiníme kroky ke zpomalení nebo zastavení rezistence vůči lékům, propadneme se do časů, kdy lidi zabíjely jednoduché infekce,“ prohlásil Dr. Michael Bell, jeden z vedoucích pracovníků Střediska pro kontrolu chorob (SKC).

Úřad vydal v září 2013 zprávu, kde píše, že dva miliony Američanů se ročně nakazí infekcemi, které jsou odolné vůči antibiotikům a přinejmenším 23 tisíc z nich zemře. I když na vině je rovněž nadměrné předepisování antibiotik pro lidi, středisko upozorňuje, že krizi výrazně pohání moderní praktiky zemědělských podniků.

„Spousta antibiotik se u zvířat používá zbytečně a nevhodně, což zvyšuje nebezpečí pro každého,“ uvádí SKC.

Vědci v padesátých letech minulého století objevili, že malé, trvale podávané dávky antibiotik způsobují u dobytka rychlejší růst s většími objemy. Později se přidala další léčiva poskytující prevenci před nehygienickými podmínkami na farmách. Vědci jsou si již dlouho vědomi, že problém eskaluje.

Americký Úřad pro potraviny a léčiva (FDA) navrhl stažení penicilinu a tetracyklinu ze zvířecích farem už v roce 1977, nicméně zatím dosud nejrazantnějším činem úřadu bylo nezávazné doporučení z roku 2012.

Za ukončení rutinního používání antibiotik u dobytka lobuje i kongresmanka a mikrobioložka Louise Slaughterová. „Je na čase zastavit velké agropodniky, aby dávaly zdravým zvířatům farmaceutika jen proto, že je to jistější. Použití antibiotik u dobytka je třeba omezit, aby se zabránilo nechtěnému vytváření odolných bakterií, jež jsou pro naše vlastní léčiva příliš silné,“ uvedla politička v tiskovém prohlášení. Její snahy podporuje 450 organizací včetně Světové zdravotnické organizace, Svazu amerických lékařů a Státní akademie věd.

Dosáhnout změn však nebude snadné. Bývalý zastupitel FDA David Kessler říká, že odvětví změny nedovolí: „Potravinářský a farmaceutický průmysl nejenom bojuje proti navrhované legislativě ke snížení těchto praktik, oni dokonce brání sběru dat.“

Podle cifer, které Slaughterová získala od FDA, končí 80% antibiotik prodaných v USA na zvířecích farmách, kde se dávají dobytku, aby lépe rostl. Vůči takovým závěrům se však ohrazuje Ústav pro zdraví zvířat zastupující farmaceutické firmy vyrábějící antibiotika pro krmný dobytek. Podle nich je statistika prezentovaná kongresmankou zavádějící. Podle průzkumu ústavu slouží k podpoře růstu asi jen pět procent prodaných antibiotik.

Kdo má pravdu, je těžké zjistit, protože mnohé podrobnosti jsou pečlivě střeženým tajemstvím. Promluvit však mohou fakta. Americká vláda v únoru 2013 oznámila, že víc než 81% mletého krůtího masa, 70% vepřových kotlet, 55% mletého hovězího a 31% kuřat by mohlo obsahovat superbakterie odolné vůči antibiotikům.

 

Přeložil a upravil: Ondřej Horecký small United States