20131019-tibet
Tibetští protestující.

Šestého října se shromáždilo v tibetské autonomní oblasti Driru na šedesát demonstrantů, kteří požadovali propuštění zatčeného vesničana v souvislosti s kampaní, která nutí obyvatele vyvěsit na svých domech čínskou vlajku.

O incidentu informovala advokátní skupina Free Tibet a Rádio svobodná Asie, kteří citovali místní zdroj. Při střelbě bylo podle organizace Free Tibet zraněno přibližně 60 lidí, zatímco dle Rádia Svobodná Asie to bylo lidí nejméně 60.

Jeden z tamějších místních obyvatel prohlásil, že to celé připomíná čínskou kulturní revoluci.

Free Tibet informovala, že se v září objevilo v dané oblasti na tisíce čínských úředníků. Ti měli za úkol zahájit „politickou převýchovnou kampaň místního obyvatelstva“. Místní se ale namísto vyvěšení čínských vlajek rozhodli hodit je do řeky.

Reakcí bylo vyslání polovojenských a policejních sil. V následném střetu bylo zatčeno kolem 40 Tibeťanů. Mnozí z nich byli surově zbiti a vážně zraněni. Údajný vůdce vlajkového protestu, Dorjee Dagtsel, byl následně zatčen.

Šestého října se před místní pobočkou čínské vlády sešli Tibeťané, kteří požadovali jeho propuštění. Čínské bezpečnostní složky začaly protestující rozhánět agresivní cestou, včetně nasazení slzného plynu. Všechno skončilo střelbou do davu lidí.

Tibetská vláda v exilu si je střetu vědoma a podle mluvčího, Tashi Phuntsoka, se snaží zjistit víc podrobností. Ředitelka organizace Free Tibet Eleanor Byrne-Rosengrenová popsala tento incident jako „utahování šroubu“. V posledních měsících došlo v Tibetu k nárůstu četnosti a závažnosti násilí ze strany čínských bezpečnostních složek. Individuální protesty ve formě sebeupálení nahrazují významné masové protesty po celém Tibetu.

Hlavním důvodem protestů je podle ředitelky Free Tibet bezohledné využívání tibetských přírodních zdrojů Číňany a násilné pokusy vnutit Tibetu čínskou kulturu.

Přeložil: Petr Matějček small United Kingdom