Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min. (NTD News)
Bývalý čínský vůdce Ťiang Ce-min. (NTD News)

Španělský soud nedávno vydal zatykače na bývalého čínského prezidenta Ťiang Ce-mina a čtyři další čínské představitele včetně bývalého premiéra Li Pchenga. Obžalován je také předposlední čínský prezident Chu Ťin-tchao, ale na něho prozatím zatykač vydán nebyl.

Čínský režim označuje soudní proces vedený ve Španělsku za zasahování do svých záležitostí. Španělský soudní systém umožňuje soudit zločiny, které se odehrály v jiných zemích, pokud se v těchto zemích nemohou oběti a poškození lidé u tamních soudů domáhat svých práv. Čínské soudy by takovou žalobu nikdy nepřijaly a neprošetřily, a proto španělský soud čínským občanům tuto možnost nabízí.

Obvinění vznesli u soudu španělští ochránci lidských práv v Tibetu a soud jejich argumenty přijal, uvedla agentura AP.

V říjnu 2013, kdy byl oficiálně obžalován španělským nejvyšším soudním dvorem pro spáchání genocidy v Tibetu, soudci citovali „mezinárodní důkazy represí uskutečněných čínskými představiteli“.

Soudci uvedli, že „čínské úřady se rozhodly provést sérii koordinovaných akcí zaměřených na eliminování specifických charakteristik a existence země Tibetu uvalením bojového práva, prováděním násilných přesunů a masových sterilizačních kampaní, mučením disidentů a násilného přesouvání skupin čínských obyvatel k postupnému ovládnutí a eliminování původní populace v zemi Tibetu“.

 

„Čínské úřady se rozhodly provést sérii koordinovaných akcí zaměřených na eliminování specifických charakteristik a existence země Tibetu uvalením bojového práva, prováděním násilných přesunů a masových sterilizačních kampaní, mučením disidentů a násilného přesouvání skupin čínských obyvatel k postupnému ovládnutí a eliminování původní populace v zemi Tibetu“.

 

Thubten Wang-čchen (oběť a žalobce), Palden Gyatso (oběť), Takna Jigme Sangpo (oběť) a Kalsang Phuntsok (tehdy ředitel Kongresu tibetské mládeže) stojí před španělským národním soudním dvorem (Audiencia National) po podání stížnosti o genocidě 28. června roku 2005. Do stížnosti bylo 9. října doplněno jméno bývalého představitele čínského režimu Chu Ťin-tchaa. (Carlos Sánchez/Tibet Support Committee)
Thubten Wang-čchen (oběť a žalobce), Palden Gyatso (oběť), Takna Jigme Sangpo (oběť) a Kalsang Phuntsok (tehdy ředitel Kongresu tibetské mládeže) stojí před španělským národním soudním dvorem (Audiencia National) po podání stížnosti o genocidě 28. června roku 2005. Do stížnosti bylo 9. října doplněno jméno bývalého představitele čínského režimu Chu Ťin-tchaa. (Carlos Sánchez/Tibet Support Committee)

Při následných diplomatických jednáních mezi Pekingem a Madridem, čínský režim opakovaně vyjádřil svoji nespokojenost s rozhodnutím španělského národního soudu a vyvíjí na něj, prozatím diplomatický, nátlak a označil obvinění za „naprostý nesmysl“ a zasahování do Čínského soudního systému. „Španělsko je demokratickou zemí a soudnictví by mělo být nezávislé na výkonné moci,“ reagoval na tlaky z čínské strany Jose Elias Esteve, právník zastupující obžalobu.

Alan Cantos, ředitel Výboru pro podporu Tibetu, řekl Epoch Times, že rozhodnutí soudců bylo provázeno „radostí, zejména u obětí z Tibetu a jejich rodin, protože to znamená, že existuje kousek spravedlnosti. Také protože je to triumf španělské spravedlnosti, který dopadl na stranu pravdy, principů a zákona, a ne na stranu diplomatických tlaků a sil z Číny“.

V případu svědčil Tenzin Tsundue, tibetský aktivista žijící v Dharamsale v Indii, který popisoval mučení, jehož byl svědkem, zatímco byl držen v čínských vězeních v Tibetu.

Tenzin Tsundue řekl: „Není dostatečné dávat mírové ceny Jeho Svatosti dalajlámovi, a být nadále slepý k porušování lidských práv Tibeťanů, kteří jsou pod obrovským tlakem, v důsledku čehož přežívají jako lidé ve starověku.“

Vyzýval mezinárodní společenství, aby šlo do Tibetu a zdokumentovalo genocidu, která se tam odehrává.

 

Další obvinění vznesená ve Španělsku

Shodou okolností je u španělského soudního dvora obžalován bývalý předseda komunistické strany Ťiang Ce-min z dalších zločinů. Popodle patnácti žalovatelů (obětí) se měl dopouštět genocidy a zločinů proti lidskosti v represivních kampaních proti duchovnímu hnutí Falun Gong (Fa-lun kung) v Číně. Společně s ním jsou obžalováni celkem další čtyři vysocí funkcionáři včetně nedávno odsouzeného Po Si-laje.

Dalšími jsou Luo Kan - bývalý ředitel Úřadu 610 [1], Ťia Čching-lin - čtvrtý nejvýše postavený člen strany, a Wu Kuan-čeng - bývalý předseda interního disciplinárního výboru strany. 

 

Čtěte také:

Peking vyvíjí tlak na Španělsko kvůli žalobě na bývalého prezidenta za genocidu v Tibetu

Španělsko by mělo zmrazit konta obžalovaným čínským úředníkům včetně bývalého prezidenta, říkají protibeťané

Bývalý představitel čínského režimu obžalován z tibetské genocidy

Přežila a promluvila o speciálních blocích cel určených pro mučení žen

Tibeťané odmítli vyvěsit čínské vlajky, armáda začala střílet


[1] Úřad 610 byl parlamentní komisí Spojených států a kanadskými vyšetřovateli Kilgourem a Matasem označen jako zvláštní kancelář, ustavená bývalým čínským prezidentem Ťiang Ce-minem, přímo za účelem pronásledování Falun Gongu.