20131210-petice1
Lidé v různých zemích podepisují petici za ukončení násilného odběru orgánů politickým vězňům v Číně. K této petici se připojilo bezmála 1,5 milionu jednotlivců z 53 států světa. (Minghui)

 

Téměř 1,5 milionu osob se podepsalo pod petici, kterou včera doručili organizátoři do sídla Úřadu vysoké komisařky OSN pro lidská práva v Ženevě. Do sběru podpisů se zapojilo velké množství aktivistů a dobrovolníků z pěti kontinentů a 53 zemí, včetně České republiky.

Petice vyzývá k „okamžitému ukončení násilného odběru orgánů stoupencům Falun Gongu v Číně“ a na úřad OSN ji přinesl mladý doktor Torsten Trey, výkonný ředitel lékařské organizace Doktoři proti násilnému odběru orgánů (DAFOH), společně s dalšími třemi doktory a třemi právníky.

O tom, že se v Číně ve velkém odebírají orgány politickým vězňům z řad stoupenců Falun Gongu, informují nezávislí pozorovatelé již od roku 2006, kdy kanadský právník David Matas a bývalý kanadský ministr zahraničí David Kilgour zveřejnili vyšetřovací zprávu, ve které obvinili čínskou vládu, že vědomě posvěcuje nelegální obchody s lidskými orgány politických vězňů.

Od roku 1999, kdy se vedení Čínské komunistické strany rozhodlo spustit celostátní represe proti Falun Gongu, prudce vzrostl počet transplantací v Číně. Asijská země se rychle stala centrem transplantačního turismu a nemocní lidé z celého světa si sem začali jezdit pro orgány, aniž by tušili, jakým způsobem jsou získávány, říkají někteří odborníci v oboru orgánových transplantací.

Co je Falun Gong?

Falun Gong (Fa-lun kung), také označovaný Falun Dafa, je tradiční čínská metoda k zušlechťování těla a mysli. Sada pomalých cvičení má posilováním vnitřní energie zlepšovat zdraví, zatímco následováním morálních hodnot postavených na principech pravdivosti, soucitu a snášenlivosti si má jedinec postupně zdokonalovat charakter.

Tuto duchovní metodu poprvé zveřejnil v roce 1992 pan Li Chung-č'. Za několik let se rozšířila po celé Číně i do zahraničí. Vládnoucí Čínská komunistická strana ji nejprve podporovala, ale s rostoucí masovou oblíbeností se stala trnem v oku vedení strany. Falun Gong byl zakázán v ČLR v červenci 1999 a jeho stoupenci jsou dodnes velmi nemilosrdně stíháni.

Předáním petice se tak ukončily několikaměsíční mezinárodní snahy řady angažovaných jedinců ukázat OSN, že občany jednotlivých národů tato problematika trápí, zajímá a požadují akci. Předání petice bylo záměrně načasováno na období kolem 10. prosince, který je vyhlášen Mezinárodním dnem lidských práv.

Cesta k tak úspěšné petici nebyla jednoduchá. Členové DAFOH už měli „dost opatrného přešlapování vlád a profesních organizací a rozhodli se zapojit širokou veřejnost“. Jak nám do telefonu vysvětlil doktor Trey, se sběrem podpisů se začalo teprve začátkem července 2012.

Do petiční akce se postupně zapojovalo čím dál víc lidí a organizací z celého světa. Koncem září se pod petici podepsalo 400 tisíc občanů, o měsíc později jich bylo už 800 tisíc a ke konci listopadu, kdy se akce uzavřela, bylo dosaženo 1,48 milionu podpisů.

Sbíralo se i v České republice

„O petici jsem se dozvěděla od známé těsně před její uzávěrkou,“ vypráví Pavla Rydlová, bývalá učitelka. Přesto se rozhodla, že zkusí oslovit několik lidí z lékařské profese. „Jedna paní doktorka nevěřícně poslouchala, pak podepsala, druhá si vyslechla a bez komentáře podepsala, u VZP to brali úplně přirozeně...,“ vzpomíná odhodlaná důchodkyně.

Pozadu nechtěl zůstat ani 22letý univerzitní student Pavel Porubiak z Hradce Králové. „Jako studentovi sociální práce mi přišla možnost zabránit ilegálnímu odběru orgánů jako dobrá věc," říká. Podařilo se mu shromáždit 390 podpisů, ve škole, na náměstí, ale i na nádraží, vysvětluje a dodává, že někteří známí si vzali petiční archy domů, aby oslovili své rodiny a přátele.

Mladík se domnívá, že světovým organizacím pomůže, když uvidí, že se veřejnost o lidská práva zajímá. Když se ho lidé ptali, co s tím má společného Česká republika, Porubiak měl pohotovou odpověď: „Řekl bych, že s něčím takovým má co do činění celý svět. Ať už je to jakkoli daleko, prodávají tam životy lidí za peníze. Kupují si orgány za cenu smrti jiného." 

V čínské čtvrti v Londýně se mezi jinými do sběru podpisů zapojil i starší pár z Číny. Oba se věnují Falun Gongu a oba za to byli ve své vlasti mučeni. Anglicky umí pouze „prosím podepište“ a „petice“, přesto bez problémů dokáží kolemjdoucí zastavit, motivovat je k přečtení znění petice a k podpisu. 75letá Číňanka Li Ťia-jü, žijící nyní v Torontu, shromáždila kolem osmi tisíc podpisů.

Ve Švýcarsku se zapojila švýcarská pobočka Mezinárodní společnosti pro lidská práva. „Jednotlivci z různých církví si prostě někde petice sehnali, aniž bychom o tom věděli,“ napsal v emailu Silvan Fedier, 40letý pedagog a koordinátor společnosti. „Pak si je vzali do svých kostelů a posílali nám vyplněné archy s podpisy,“ doplňuje.

V Jižní Koreji, kde petice kolovala na 18 lékařských sjezdech, se pod petici podepsalo 7 000 doktorů.

David Matas, jehož vyšetřovací zpráva vynesla otázku neetických transplantací na veřejnost, říká, že sleduje, jak se povědomí lidí o odběrech orgánů v Číně zvyšuje a zároveň s tím narůstá i aktivismus proti tomuto barbarskému jednání.

„Opozice (vůči odběrům) nabírá po celém světě na důrazu... a petice tento důraz odráží a zvyšuje,“ napsal v emailu Matas. Tlak veřejnosti se pomalu projevuje i v legislativních orgánech států. Sedmého prosince byl v kanadském parlamentu představen zákon, který má trestat osoby zapojené do obchodování s orgány, účastnící se na neetických odběrech orgánů či ty, kdo přijmou orgán od nedobrovolného dárce.

Evropský parlament má 12. prosince hlasovat o rezoluci odsuzující neetické odběry orgánů v Číně a americká sněmovna má o podobné rezoluci hlasovat o den později. O nové zákonné úpravě se momentálně diskutuje ve Francii a Švédsku.

Matas se domnívá, že ze zabíjení stoupenců Falun Gongu pro jejich orgány vznikne globální odkaz, který bude novým, etičtějším systémem transplantace orgánů. „Tento odkaz přežije dlouho poté, co Čínská komunistická strana bude jen hořkou, vzdálenou vzpomínkou,“ napsal.

Kompletní pokrytí celé petiční akce (anglicky)

Článek doplněn 12. prosince 2013

Související články:

Orgány na počkání: Šokující praktiky transplantačního systému v Číně děsí odborníky

Na neetických odběrech orgánů v Číně má spoluvinu i Západ, píše německý tisk

Databáze smrti – fenomén čínské transplantační chirurgie

Čínské doktory zajímají nejzdravější vězni. Vybírají si potenciální dárce orgánů?