20131215-parlament
Evropský parlament ve Štrasburku. (Frederick Florin/AFP/Getty Images)

Evropský parlament vydal rezoluci odsuzující systematické odběry orgánů politickým vězňům v Číně - za účelem jejich prodeje.

Rezoluce byla schválena ve čtvrtek 12. prosince ve Štrasburku. Vyslovuje „hluboké znepokojení nad neustávajícími a důvěryhodnými zprávami o systematickém, státem schváleném odebírání orgánů vězňům svědomí v Čínské lidové republice, proti jejich vůli, včetně velkého množství stoupenců Falun Gongu (Fa-lun kungu), uvězněných za jejich náboženské přesvědčení a členů dalších náboženských a etnických skupin“.

Od diskuze k akci

Ředitel programu Lidská práva a zdraví na Minnesotské univerzitě Kirk Allison, Ph.D, vysvětluje, proč je rezoluce důležitá: „Formálním uznáním důkazů za důvěryhodné... přesouvá problematiku od diskuze k akci.“

Epoch Times sleduje kauzu násilných odběrů orgánů již od roku 2006, kdy masové zabíjení politických vězňů pro jejich orgány vyšlo na veřejnost.

„Pozice Evropského parlamentu je skutečně velmi důležitá,“ napsal v emailu doktor Rafael Matesanz, ředitel Národní transplantační organizace ve Španělsku. Matesanz stál u zrodu zákona umožňujícího potrestat španělské občany, kteří by si chtěli zajet do Číny pro orgány.

Evropští poslanci vyzvali v rezoluci Čínu k „okamžitému ukončení odběrů orgánů od vězňů svědomí“, k zodpovězení dotazů zvláštního zpravodaje OSN ohledně zdroje orgánů transplantací, k povolení nezávislého vyšetření kauzy a k propuštění všech vězňů svědomí v Číně, včetně stoupenců Falun Gongu.

Dokument doporučuje EU a jejím členům veřejně odsoudit porušování transplantační etiky v ČLR a varovat před ním své občany, kteří chtějí do země cestovat. Osoby zapojené do odběru živých orgánů politickým vězňům by měly být potrestány, píše se v rezoluci.

Kromě členů duchovní praxe Falun Gong jsou podle schváleného textu násilnému vyjímání orgánů vystaveni také věznění Ujguři a Tibeťané.

„Rezoluce přitáhla pozornost evropských poslanců na téma likvidace lidí a lidskosti v Číně. Otevřela cestu jednotlivým evropským státům k odsouzení nedobrovolného odběru orgánů živým žákům Falun Gongu, a je také ústy, kterými Evropané, nesouhlasící s tímto zabíjením, říkají své NE!“ uvedl mluvčí a místopředseda Asociace Falun Gong ČR, MVDr. Bohumil Bartošek, Ph.D.

Doktor Torsten Trey, výkonný ředitel neziskové organizace Doktoři proti násilným odběrům orgánů (DAFOH), vidí v rezoluci užitečný nástroj, jak v mezinárodním měřítku podnítit odsouzení těchto zločinů páchaných v Číně. Dokument „poslouží jako vzor pro mnoho dalších suverénních států a oblastí, aby po Číně požadovaly, aby se okamžitě začala chovat podle základních práv 21. století,“ napsal lékař.

 

 

Jak jsme nedávno informovali, Treyova organizace DAFOH stojí za peticí určenou OSN, kterou podepsalo bezmála 1,5 milionu lidí. Petice vyzývá k „okamžitému ukončení násilných odběrů orgánů stoupencům Falun Gongu v Číně“ a na sběru podpisů pracovali dobrovolníci z celého světa, včetně České republiky.

Matesanz oceňuje, že rezoluce hovoří také k lékařům a dává jim návody a „jasnou definici toho, co by se nemělo pro pacienty dělat: vyjet do zahraničí za koupí orgánu neetického původu,“ uvádí v emailu Matesanz.

Trey doufá, že rezoluce přispěje k zavedení příslušných směrnic v jednotlivých státech a k ukončení obchodu s nelegálními orgány.

Estonský europoslanec Tunne Kelam má za to, že tou základní příčinou násilných odběrů orgánů v Číně je systém. Sám původem z postkomunistické země říká: „S takovým totalitním systémem mám zkušenosti. Z pozice diktátora mohou udělat cokoliv.“