EU zvažuje ukončit spolupráci s NSA kvůli odposlouchávacímu skandálu a jiným praktikám
20131223-usa
Mike Rogers, předseda Výboru zpravodajských služeb ve Sněmovně reprezentantů Spojených států amerických, promlouvá k médiím při příjezdu na uzavřenou informativní schůzku pro členy Sněmovny reprezentantů 11. června. Rogers hovořil 17. prosince se členy Evropského parlamentu ve věci špehování evropských subjektů americkou NSA. (Alex Wong/Getty Images)

 

Evropská unie (EU) zvažuje, jak zareagovat na vyzvědačství Národní bezpečnostní agentury (NSA) Spojených států, včetně ukončení spolupráce s USA na některých programech. Jeden z amerických kongresmanů však prohlásil, že Evropa americkou rozvědku potřebuje.

Mike Rogers, předseda Výboru výzvědných služeb Sněmovny reprezentantů, hájil 17. prosince programy NSA a sdělil Evropskému parlamentu, že NSA a jiné vyzvědačské agentury jsou potřeba pro boj s čínskou ekonomickou špionáží.

„Nejsme dostatečně spojeni proti průmyslové špionáži z Číny," citovala Rogerse Intelectual Property Watch. Politik pro Fox New prohlásil, že špionáž v Americe provádí rozvědky čínské, ruské i íránské a práce NSA je proto nutná, nicméně dodal, že Obamovi lidé by měli veřejnosti vysvětlit programy NSA a jak zabránit jejich zneužití.

„Neříkám, že lidé, kteří pracují pro NSA a přísahali ústavě, jsou špatní," prohlásil. „Ale garantuji vám, že ruské vyzvědačské služby, stejně jako čínské a íránské špatné jsou."

Navrhované Reformy

Rogers byl mezi několika pozvanými lidmi, kteří promluvili před Evropskou Unií. Ta zvažuje ukončení několika dohod se Spojenými Státy, včetně tzv. Dohody o bezpečném přístavu, která chrání internetové mezičlánky a Programu na sledování financování teroristů, který poskytuje Spojeným státům přístup k bankovním datům. Evropské politiky rozlítilo nedávné zjištění, že NSA špehuje i své spojence za oceánem. Odposlechům se nevyhnula ani německá kancléřka Angela Merkelová.

Hovoří se i o reformě jedné z nejkontroverznějších praktik NSA: rozsáhlého sběru metadat (dat o jiných datech) ze všech amerických telefonních hovorů. Podle některých by se měla uchovávat data v rukách soukromých telekomunikačních společností nebo konsorcií a umožnit vládě přístup ke specifickým nahrávkám jen po následném nařízení soudu.

Protišpionáž

Historicky byla špionáž používána pouze za časů válek a odpovědné úřady byly po konfliktu rozpuštěny. To se nicméně změnilo s nástupem komunismu a studené války, kdy se začalo využívat velkého počtu agentů pro infiltraci, kradení klíčových technologií a podvratné činnosti.

Vysloužilý ředitel Národní tajné služby u CIA a šéf kontrarozvědky CIA, Michael J. Sulick, přiznává, stejně jako mnoho dalších bývalých agentů tajných služeb, že zahraniční špionáž proti USA – zejména ze strany Číny a Ruska – zůstává velkým a vážným problémem.

Bývalý agent CIA Henry Crumpton učinil podobné prohlášení ve své knize Umění tajných služeb, se slovy: „Rusko a Čína mají ve Spojených státech teď, ve druhém desetiletí 21. století, nejspíše více pracovníků tajných služeb než na vrcholu Studené války."

small United States

 

Čtěte také:

Bývalý šéf tajné služby USA říká: Huawei provádí špionáž pro Čínu

Na New York Times útočí čínští hackeři

Kybernetické schopnosti čínské armády představují pro USA vážnou hrozbu