Čínská firma má na svědomí údajný podvod světového měřítka

20140126-bambus
Oblečení prodávané jako látka z bio-bambusu nabývá celosvětově na popularitě. Oblečení z bio-bambusu jsou nabízeny jako „nová bio-bavlna“. (Rich Sugg/Kansas City Star/MCT via Getty Images)

Zatímco oblečení prodávané jako látka z bio-bambusu nabývá celosvětově na popularitě, ukazuje se, že žádné takové látky ve skutečnosti nebyly certifikovány. Za tímto údajným podvodem je čínský průmyslový gigant Tenbro.

Množství látky z bio-bambusu, kterou Tenbro ročně vyváží, je 20krát větší, než množství bio-bavlny, která se za rok vyrobí v Americe. Přesto veřejná databáze Global Organic Textile Standard (GOTS), přední certifikační autority, žádný „bio-bambus“ neobsahuje.

V Evropě a Japonsku je prodej tohoto neexistujícího materiálu na vzestupu a batohy z bio-bambusu i oblečení jsou nabízeny jako „nová bio-bavlna“. Textilie z bio-bambusu jsou prodávány jako neškodné životnímu prostředí, přírodní, anti-bakteriální a prodyšné.

Společnost Shanghai Tenbro Bamboo Textile a související Jiago Chemical Fiber Co vyvezly 216 000 tun tkaniny s falešným mezinárodně akreditovaným certifikátem o bio-původu. V popisku na tkanině od společnosti stojí: „Módní látka z bambusových vláken. Přírodní, bio, elegantní.“

Společnost byla zažalována pro zneužití úřední pečetě kvůli používání starých verzí certifikovaných pečetí na své webové stránce bez toho, aniž by byly skutečně certifikované, sdělil pro Epoch Times v emailu Lebi Perez, koordinátor inspekce a školení v organizaci Organic Crop Improvement Association (OCIA - Svaz pro zlepšení bio-sklizně). Certifikáty OCIA splňují požadavky směrnic Mezinárodní federace bio-zemědělských hnutí (IFOAM) a jsou podporovány po celém světě.

Umělé hedvábí

Hedvábný materiál známý jako bio-bambus je ve skutečnosti viskózovým, tedy umělým, hedvábím z bambusových vláken. Pravé textilie z organického bambusu by byly hrubé, ne s hladkým povrchem.

Viskóza není ekologickou alternativou k bavlněným textiliím, neboť pro její výrobu je zapotřebí téměř dvakrát více energie oproti textiliím založeným na bavlně. Proces výroby umělého hedvábí zahrnuje mnoho chemikálií, čímž se také odstraní některé z přirozených výhod bambusu, jako například jeho anti-bakteriální účinky.

Nejrozšířenější rozpouštědlo, používané u výroby viskózového hedvábí, je oxid uhličitý, který je vysoce toxický a během výroby je 50 procent této látky uvolněno do ovzduší. Novější forma viskózy, Lyocell, rozpouští rostlinná vlákna s o něco méně toxickým aminem uhelnatým. Lyocell je nicméně založen na nanotechnologii pro tvarování vláken, což je technika, jejíž přesné účinky na lidské zdraví nejsou dosud známy, uvádí organizace Natural Resources Defense Council.

Ve Spojených státech a v Kanadě je nezákonné prodávat umělé hedvábí z bambusové buničiny jako bambus. Musí být opatřeno štítkem „umělé hedvábí“ či „umělé hedvábí z bambusu“. Americká obchodní komise (FTC) varovala veřejnost před chemicky vyráběným umělým hedvábím prodávaném jako přírodní bambusové tkaniny a podala žalobu na několik významných maloobchodníků pro klamání zákazníků.

Je Tenbro jediná firma, která tohle dělá? Tenbro drží v Číně vágní patent na bambusové umělé hedvábí. Dle jejich stránky bude „žalovat jakékoli ilegální zámořské kupce produktů z bambusových vláken ... akreditovaných Státním úřadem pro duševní vlastnictví“. Stejně tak „učiní legální kroky vůči dodavatelům s podvodným duševním majetkem a těm, kteří nelegálně reprodukují naše duševní vlastnictví“. Není přesně jasné, co prohlášení znamená a kam tím firma směřuje.


Sen o textiliích z bio-bambusu

Pěstovat bambus přírodní cestou je možné, i když o tom, zda jsou textilie z něj opravdu bio, lze pochybovat. Od roku 2012 byl zaveden speciální standard pro bambusové háje. Pokud se háj nalézá na čisté půdě a je používána čistá voda bez jakýchkoli pesticidů nebo hnojiv a bambus se nepěstuje jako jediná rostlina na pozemku, lze jej kvalifikovat jako „bio-bambus“.

Ve skutečnosti se tato rychle rostoucí rostlina používá při zalesňování, aby napomohla regeneraci půdy a zvýšila hladinu spodních vod. Právě díky tomuto získal bambus svoji pověst přírodní a ekologické plodiny.

Je také možné udělat vlákna tkanin mechanicky z měkčích, vnitřních bambusových stébel a lístků a potom je sloučit s jinými vlákny do textilie, ze které se dá vyrábět oblečení. Nicméně tento druh textilie z přírodního bambusu je ve vývoji a není masově vyráběn ani běžně v prodeji.

Certifikovaný bio-bambus se používá pro potravinářské a lékařské účely nebo pro stavbu, ne pro textilní výrobu. Jeden ze současných projektů Mezinárodní federace bio-zemědělských hnutí (IFOAM) financovaný Evropskou komisí „se věnuje naléhavým potřebám Číny pro zvýšení bezpečnosti a ekologických praktik v zemědělsko-potravinářské výrobě“. Přesněji řečeno má za cíl transformovat silně znečisťující a na zdroje náročný průmysl s jedlými bambusovými výhonky do udržitelné podoby.


small United States