Borovice osinatá v Národním parku v Utahu. (National Park Service)
Borovice osinatá v Národním parku v Utahu. (National Park Service)

Některé stromy již žijí po tisíce let. Jejich životy se prolínaly kulturami i dynastiemi a jejich kořeny se stávaly silnějšími a hlubšími každým rokem. Které z nich jsou nejstarší na světě?

1. Nepojmenovaný, poddruh borovice osinaté
Místo: White Mountains, California, USA

Z tohoto stromu byl speciální technikou vyňat kus dřeva již v 50. letech 20. století, ale muž, který tak učinil, nestihl ověřit stáří stromu předtím, než zemřel. Až Tom Harlan z  Laboratoře pro výzkum letokruhů díky původnímu kusu dřeva zjistil, že se jedná o nejstarší ověřený strom na světě, tedy starý 5 062 let (dnes již 5 063), který je stále naživu.

Bílé Hory v  Kalifornii, které mají převýšení až 3 505 metrů a výška jejich vrcholu činí 4 344 metrů, se nacházejí na východ od San Jose a jsou částí Národního lesa Inyo, vedle Národního parku Yosemite.

2. Metuzalém, poddruh borovice osinaté
Místo: Bílé Hory, Kalifornie, USA

Na prvním místě se nacházel původně právě tento strom, dokud nebylo zjištěno stáří stromu v  Bílých Horách. Kvůli obavám před  vandalstvím není Metuzalém označen, ale háj stromů, kde se nachází, je veřejně přístupný.

Pokud se na jeho věk podíváme v širších souvislostech, tak byl Metuzalém starý přibližně 1 350 let při narození Faraóna Ramsese II (okolo roku 1300 př. n. l.), uvádí Peter Lance z  Univerzity Severní Karolíny ve městě Chapel Hill.

A co je příčinou dlouhověkosti tohoto typu borovice?
Rostou velmi pomalu a jejich dřevo „je velmi husté a smolné“, díky čemuž je odolné proti zamoření hmyzem, houbami a jinými možnými škůdci, sdělil Robert Westover, specialista na veřejné zájmy z  Lesní služby Spojených států.
V současnosti čelí hrozbě vyhynutí. Další podobné stromy lze nalézt v  Kalifornii, Nevadě, či Utahu.

3. Zarathuštristický Sarv, cypřiš stálezelený
Místo: Abarkuh, Yazd, Írán

Třetí nejstarší strom na světě, přezdívaný Prométeus, byl v  60. letech minulého století z  části pokácen kvůli výzkumu, i když to později bylo přisuzováno nehodě. Se svými 4 000 lety je považován za třetí nejstarší strom světa.
V íránských uměleckých formách a kultuře mají stromy dle Eartch Watchers, neziskové organizace na podporu zachování dědictví Země, zvláštní význam. V  kultuře Zarathuštrismu má každý člověk povinnost zasadit strom, který pojmenuje po dítěti, a poté oba rostou spolu.

Zarathuštristický Sarv je íránská národní památka a turistická atrakce – byl kolem něho postaven veřejný park. Jeho výška je odhadována na 27,7 metrů a tloušťka jeho kmene v některých místech na necelých 18 metrů.

4. Nepojmenovaný, fitzroya cypřišovitá
Místo: Chile

Někteří vědci tvrdí, že čtvrté místo patří tisu červenému, který se nachází ve vesnici Llangernyw v  Severním Walesu, jehož stáří je odhadováno na přibližně 4 000 let. Nicméně jsou o něm k  dispozici nedostatečné informace, a tak nemohl být na tento seznam umístěn.

Chilská Fitzroya je ve své zemi ohrožená, neboť je zde hojně používána jako stavební dřevo.
Dva výzkumníci, Antonio Lara z  Laboratoře pro výzkum letokruhů, a Ricardo Villalba z  oddělení geografie z  Univerzity v  Coloradu, určili, že jeden z  těchto stromů v  Andských horách žil přes 3 000 let. Teď je již 3 642 let starý.

Někdo by mohl uvést, že jiné stromy, jako je například již zmíněný tis červený ve vesnici Llangernyw, jsou částí nejstarších stromů na světě. I když to ještě zbývá ověřit, nejstarším stromem na světě by mohl být jeden z dvojice stromů ve vesnici Bechealeh v  Severním Lebanonu, nazývaných „Sestry“, jejichž stáří je odhadováno na 6 000 let. Oba stromy jsou známy pro produkci oceňovaného extra panenského olivového oleje.

Všechny čtyři stromy uvedené na  seznamu jsou stále živé, nebo jsou za živé považovány.
Dalších pět nejstarších stromů na světě v  Sierra Nevadě, Kalifornii, je mrtvých.

small United States