20140518-miroslav-kura-gala-poster
Pozvánka na gala.
Mezinárodní balet Praha, který vede baletka Jana Kůrová, dcera jednoho z našich nejvýznamnějších tanečníků, pořádá ve spolupráci s Baletem Národního divadla mimořádné baletní galapředstavení. Akce se koná u příležitosti 90. narozenin legendárního českého tanečníka a choreografa Miroslava Kůry. Jeho nezapomenutelné role ztvární nová generace světových baletních umělců.

Slavnostní galavečer se uskuteční v pondělí 26. května 2014 v prostorách Státní opery od 19.30 hodin. V rámci večera vystoupí především zahraniční hosté, z nichž mnohé znají diváci z uplynulých devíti ročníků Prague International Ballet Gala, které se koná v rámci United Ballet Artists. Sólisté souborů například z Německa, Francie nebo Velké Británie vystoupí v klasickém i současném repertoáru.

Miroslav Kůra a jeho rodina

Miroslav Kůra získal různá ocenění v zahraničí jako tanečník a choreograf. Má se za to, že kdyby odjel na západ, mohl si vydobýt stejné místo jako Nurejev, do ciziny však nikdy neodcestoval. Po skončení kariéry se věnoval choreografii a nastudoval několik desítek baletů. Jeho žena Jarmila Manšingrová byla sólistkou Národního divadla, také jeho dcera Jana začala tančit, ale na začátku 90. let proběhla v Národním divadle čistka, při níž byla celá rodina více méně odstavena od práce v souboru.

Jana Kůrová postupně přešla na pedagogiku a jezdila především do zahraničí jako porotkyně mezinárodních soutěží, posledních 10 let se snaží zavést tradici baletních galapředstavení bez podpory z veřejných prostředků. Kromě gala k výročí jejího otce pořádá v červenci letní školu, která bude zakončena ve Státní opeře představením.

Významná postava českého baletu

Miroslav Kůra patří k nejvýznamnějším tanečníkům v celé dosavadní historii českého baletu. V době své vrcholné výkonnosti patřil k světové interpretační špičce. Všechny jeho role měly vzácnou přesvědčivost, pravdivost, lidský a estetický rozměr. Výrazně přispěl k rozvoji baletu v naší republice.

Jako první u nás uvedl baletní představení Giselle v originální verzi podle Mariuse Petipy ve Státním divadle v Brně. Vytvořil mnoho baletních inscenací, tvořil choreografie i pro operní, operetní a činoherní představení.

Dále spolupracoval na televizních a filmových dílech, jako například Ze života umělce, Víly (filmová adaptace baletu Giselle), Pas de Quatre (filmová adaptace baletu Labutí jezero) a mnoho dalších.

Mezi jeho mistrovská díla patří: Romeo a Julie, Labutí jezero, Šípková Růženka, Louskáček, Petruška, Stvoření světa, Vášeň, Špalíček, The Birds a Ur.

V roce 1958 se podílel na přípravě a realizaci programu Laterny magiky při světové výstavě EXPO 58 a spolupracoval s Alfrédem Radokem.

Vystupoval a choreografie vytvářel v různých zemích: Španělsko, Itálie, Německo, Nizozemsko, Belgie, Polsko, Kolumbie, Japonsko a mnoho dalších.

Jeho manželkou je Jarmila Manšingrová, se kterou letos oslaví společných 58 let. Má dceru Janu, která byla úspěšnou primabalerínou na domácí i zahraniční scéně a nyní se věnuje mezinárodní spolupráci, choreografii a pedagogice.

20140518-miroslav-kura-gala


Umělecká ocenění Miroslava Kůry


1969 Medaile d´Or, cena Vincenta Escudero Španělsko za nejlepší inscenaci Labutího jezera

1972 Grand Prix, d´Italia of RAI Itálie za televizní inscenaci Romeo a Julie (choreografie)

1978 Choreography Prize Japonsko za choreografii k baletu The Birds

1986 State Prize of The World Doctor Society Itálie za představení Louskáček

1995 Cena Thálie Česká republika cena za celoživotní dílo


Článek upravil: Milan Kajínek

Epoch Times je hrdým mediálním partnerem Prague International Ballet Gala