Lesklokorka lesklá. (Eric Steinert/Wikimedia Commons)

K nejstarším přírodním léčivům tradiční čínské medicíny náleží reishi. Přestože dostala i český název - lesklokorka lesklá, čeští houbaři by si s ní houbaření moc neužili. Reishi, houbu rostoucí na dřevu stromů, v našich lesích nenajdeme.

Její čínský název je ling zhi, což znamená „božská houba nesmrtelnosti“. Japonci ji nazývají reishi.

Ve volné přírodě ji lze vyhledat pouze na odumřelých stromech, jež mají tvrdé dřevo, a dohledatelná je spíše vzácně. Obvykle napadá stromy v místě poranění, jejím hostitelem se může stát ořešák, dub nebo i topol.

Houba Ganoderma lucidum, známá jako zázračná houba reishi, se ve staré Číně se používala již před čtyřmi tisíci let a byla ceněna více než samotný žeň-šeň.

Nejčastěji byla používána ve formě odvaru, který se pil jako výrazně hořký čaj. Staří Číňané z ní uměli vyrobit také sirupy a tinktury. Obsahuje latanové terpenoidy, jež způsobují její hořkou chuť.

Současná věda exaktně potvrzuje, že účinky houby jsou opravdu velmi silné. Dnes má prevence v medicíně stále větší význam. Účinkem reishi je posílení srdce vůči vlivu stresu, odolnost imunitního systému, zvýšení výkonnosti, vitality – a to vše poskytuje houba bez nežádoucích vedlejších účinků.

Z pohledu farmakologie je reishi vysoce účinným rostlinným preparátem, obsahujícím polysacharidy, triterpény a organické germánium. Díky germániu dokáže preventivně působit proti vzniku rakoviny. Praví se, že reishi je biologickou bombou ohromné síly a disponuje nadbytkem léčivých substancí.

Hierarchie léčiv ve staré Číně

Ve staré čínské knize o léčivech z doby před 2 000 lety, známé jako „Šen Lung Pen Tsao“ („Shen Long Ben Tsao“), byl seznam 365 bylin. Tyto léčivky byly zařazeny do třech skupin:

- vysoce ceněné

- neutrální

- méně ceněné

Zatímco méně ceněné se používaly k léčení akutních nemocí, reishi spolu se žeň-šenem náležela do vysoce ceněných, nazývaných také „byliny od Boha“. Reishi je tudíž možno užívat pravidelně a dlouhodobě, aniž by se dostavil návyk anebo jakékoliv vedlejší účinky. Neobsahuje žádné toxické látky. Reishi obdržela prvenství jako „královna léčivých rostlin“.

Není bez zajímavosti, že ve staré Číně byla používána také ke zmírnění následků nestřídmého popíjení alkoholu, tudíž asi rýžového vína. Před 4 tisíci lety ji mohli používat pouze císaři. Dnes je díky přísně stanoveným podmínkám umělého pěstování dostupná pro všechny.

Trvalou podporou imunitního systému

Současná věda zdaleka ještě neodhalila všechny účinné látky, jež reishi obsahuje. Každopádně se dá trvale a dlouhodobě používat k posílení imunity. Její látky stimulují všechny pochody v těle, realizované přes enzymy, jako je dýchání, trávení, nabírání energie. Její organické germánium je skvělou prevencí proti rakovině.

Reishi se osvědčila jako podpůrně účinná během prevence i terapie onemocnění, kterých je opravdu dlouhý výčet. Patří mezi ně záněty ledvin, záněty jater, nervové slabosti, astma, poruchy rytmu srdce, žaludeční vředy, Alzheimerova choroba aj.

Zkušenosti z výzkumu dokazují nejednu zajímavost. Reishi vlastní udivující „biologickou inteligenci“. Její účinek se mění podle zdravotního stavu pacienta. Jakoby rozpoznala potřebu organismu a reagovala na ni. Čím horší je zdravotní stav člověka, tím silněji účinkuje.

V dnešní době je organismus člověka vystaven tolika rušením a útokům, že je potřeba doplňovat jeho odolnost a chránit si jej. Můžeme k tomu využít odpovědné síly přírody. K tomu nám poslouží reishi.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz