Su Žung (Su Rong), místopředseda Čínského lidového politického poradního shromáždění, je vyšetřován z důvodu „závažného porušování kázně a práva". (Screenshot/cnr.cn)

Předsevzetí očistit čínskou komunistickou stranu (ČKS) od korupce, které si dal na začátku svého mandátu čínský vůdce Si Ťin-pching (Xi Jinping), se jak se zdá, nadále vyplňuje. Vyplývá to z prohlášení o zahájení vyšetřování místopředsedy ČKS, které bylo vydané 14. června 2014.

Su Žung (Su Rong) byl místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění, politického orgánu, jenž původně vznikl za účelem udržení nekomunistických sociálních skupin pod kontrolou strany.

Ústřední komise pro disciplinární inspekci Čínské komunistické strany, jejímž úkolem je provádět tajná vyšetřování stranických úředníků před jejich samotným vydáním ke stíhání, oznámila, že Žung je obviněn ze „závažného porušování kázně a práva“. Tímto označením se obvykle rozumí korupce.

Vnitrostranická čistka

Brzy poté, co se Si Ťin-pching dostal v listopadu roku 2012 k moci, započalo ve jménu protikorupčního programu systematické „očišťování“ komunistické strany od straníků, kteří patřili k předešlému vedení strany. Tento „boj proti korupci“ proběhl také v řadách stranických kádrů.

Jedním z nežádoucích vysokých funkcionářů strany byl také Čou Jung-kchang (Zhou Yongkang), bývalý šéf bezpečnostních složek, který je nyní údajně pod kontrolou strany. Věří se, že společně s Po Si-lajem (Bo Xilaiem) vedli spiknutí, jehož cílem bylo sesadit Si Ťin-pchinga.

Nedávno zatčený Su Žung byl, podobně jako Čou Jung-kchang, dlouholetým přívržencem bývalého vůdce čínské komunistické strany Ťiang Ce-mina (Jiang Zemin), který se dostal k moci v letech 1989-2002. Pravdou je, že určitou míru neformálního vlivu si Ťiang udržel až do konce roku 2012. Je tomu tak nejspíše proto, že straničtí úředníci, jako Su Žung a Čou Jung-kchang, vděčili za své politické postavení právě jemu a skrze ně mohl stranu stále ovlivňovat. Su Žung je v současnosti nejvyšším úředníkem ČKS, který je podroben vyšetřování.

Překvapená veřejnost

Suův pád byl pro veřejnost šokem. Hraje zde samozřejmě roli efekt nečekanosti a překvapení. Naposledy se Su na veřejnosti objevil 10. června, pouhé čtyři dny před tím, než byla vyhlášena zpráva o jeho vyšetřování. Oficiální média informovala, že v termínu od 8. do 10. června navštívil provincii Čching-chaj (Qinghai) na severozápadě Číny.

V březnu loňského roku byl navíc Su povýšen na místopředsedu Čínského lidového politického poradního shromáždění. Tento pracovní post je považován za poměrně prestižní, a to i navzdory faktu, že v rámci jeho pravomoci nedochází k žádné přímé kontrole nad nástroji státu.

Předehra

Při pohledu na mocenské boje uvnitř čínské komunistické strany se dalo předvídat, že Žung dříve či později na problémy narazí.

Před jeho samotným loňským povýšením se objevily v čínském tisku zprávy o tom, že jeho manželka byla podezřelá z účasti na několika pochybných obchodech týkajících se staveb a pozemků. Zprávy tohoto typu jsou častou předehrou následného vyšetřování.

Žung měl navíc za sebou dlouhou historii spojenou s exprezidentem Ťiang Ce-minem, jehož politická kampaň týkající se pronásledování Falun Gongu[1] (Fa-lun Kungu) je běžným avšak nahlas nevysloveným důvodem mnoha nedávných čistek ve vedení strany.

Partneři ve zločinu

Když byl Su úředníkem na provinční úrovni, vytvořil si politické vazby s Ťiang Ce-minem. V důsledku toho sehrál vedoucí úlohu při pronásledování Falun Gongu v provincii Ťi-lin (Jilin). Ťiang zahájil pronásledování této meditační praxe v červenci roku 1999. Falun Gongu, který hlásá principy pravdivosti, soucitu a tolerance, se podle oficiálních statistik v Číně věnovalo roku 1998 zhruba 70 milionů lidí.

Dle Světové organizace za prošetřování pronásledování Falun Gongu, kromě toho, že byl zástupcem tajemníka výboru strany v provincii Ťi-lin v letech 1999 až 2001, se Su angažoval také jako vedoucí „Skupiny pro řešení otázek týkajících se Falun Gongu“.

Cílem této skupiny bylo koordinovat pronásledování Falun Gongu v provincii Ťi-lin, a to především v otázkách zadržování a fyzického či psychického mučení za účelem jejich převýchovy. Cílem bylo dosáhnout toho, aby se příznivci této praxe vzdali svého přesvědčení a učinili slib věrnosti komunistické straně.

Povýšení a „ocenění“

Podle zprávy čínského státního Lidového deníku z října roku 1999 byl Su za svou práci veřejně oceněn.

Světová organizace za prošetřování pronásledování Falun Gongu informovala, že pod Suovým vedením došlo v provincii Ťi-lin k usmrcení nejméně 23 příznivců Falun Gongu. Tyto informace byly získány díky pečlivému zrekonstruování Suovy profesní dráhy. Při této analýze byly využity veřejné listiny a různá jeho „povzbudivá“ prohlášení vyřčená při násilných akcích proti Falun Gongu.

Později byl v říjnu roku 2001 za své „úsilí“ v provincii Ťi-lin povýšen, konkrétně na post tajemníka výboru strany v provincii Kan-su (Gansu) na severozápadě Číny. V té době se snažil co nejrychleji demonstrovat „správné“ politické postoje vůči Falun Gongu, například publikováním článků napadajících tuto praxi, návštěvou místních úřadů veřejné bezpečnosti a jejich podpoře represí proti Falun Gongu.

Uprchlík

Dle webové stránky Minghui obdržel Su v říjnu roku 2004, když byl společně se skupinou dalších funkcionářů na návštěvě v Zambii, předvolání k soudu za vraždu, mučení a hanobení Falun Gongu.

V Zambii byl vydán na Sua zatykač, dle kterého měl povinně setrvat v zemi do 8. listopadu. Policejní složky v Zambii ho začaly hledat. Suovi se ovšem podařilo s pomocí čínského konzulátu ze země uprchnout.

Po svém návratu do Číny se stal výkonným zástupcem ředitele Ústřední stranické školy v Pekingu, hlavního „výchovného“ centra komunistické strany, zaměřeného na ideologickou průpravu a politický výcvik. Ředitelem školy byl v té době Ceng Čching-chung (Zeng Qinghong), bývalý čínský viceprezident a bývalý člen stálého výboru politbyra, který byl přezdíván jako Ťiang Ce-minův „člověk na špinavou práci“.

O rok později byl Su povýšen na stranického tajemníka jihovýchodní čínské provincie Ťiang-si (Jiangxi). Pravděpodobně tomu tak bylo na základě doporučení Ceng Čching-chunga, jehož rodné město se v této provincii nachází. Ceng měl v provincii silný politický vliv.

Dle spolehlivého zdroje Epoch Times je však nyní Ceng Čching-chung rovněž pod dohledem vnitřního kontrolního systému strany.

V uplynulém roce byly v provincii Ťiang-si odstaveni od moci tři vysoce postavení straničtí funkcionáři, včetně Čchen An-čunga (Chen Anzhonga), bývalého místopředsedy Stálého výboru provinčního lidového kongresu.

Obrácení karty

V současném stádiu se věci mají podstatně jinak. Su Žungova loajalita k bývalému vedení strany, stejně jako postoj dalších stranických úředníků, kteří nadšeně realizovali kampaně namířené proti Falun Gongu, se staly příčinou jejich současné neblahé situace a pádu. Padla již řada vlivných úředníků včetně Li Tung-šenga (Li Dongshenga), vedoucího úřadu 610, jehož jediným úkolem bylo pronásledování Falun Gongu, Čou Jung-kchanga, bývalého šéfa bezpečnostních složek, nebo Po Si-laje, stranického tajemníka a aspiranta do nejužšího vedení země.

Političtí analytici se domnívají, že je vysoce nepravděpodobné, aby tato stranická čistka souvisela s ospravedlněním Falun Gongu a ukončením jeho pronásledování. Tito bývalí straničtí úředníci sice vytvořili jakýsi společný politický vliv, který byl zaměřen proti této meditační praxi, ale samotné jejich odstavení od moci je dle analytiků spíše konáno za účelem eliminace jakéhokoliv potenciálního ohrožení autority současného prezidenta Si Ťin-pchinga.

Přeložil: Petr Matějček small United States


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.