Horní řada: Exprezident Ťiang Ce-min, policejní car Čou Jung-kchang, tajemník Po Si-laj a policejní ředitel Wang Li-tün. (Feng Li/Getty Images) Spodní řada: Sü Cchaj-chou, Ťiang Ťie-min, Li Tung-šeng a Wang Jung-čchun, vysoce vlivní úředníci, vyhozeni z Komunistické strany Číny. Jejich případy jsou v různých fázích vyšetřování. (Weibo.com)
Horní řada: Exprezident Ťiang Ce-min, policejní car Čou Jung-kchang, tajemník Po Si-laj a policejní ředitel Wang Li-tün. (Feng Li/Getty Images) Spodní řada: Sü Cchaj-chou, Ťiang Ťie-min, Li Tung-šeng a Wang Jung-čchun, vysoce vlivní úředníci, vyhozeni z Komunistické strany Číny. Jejich případy jsou v různých fázích vyšetřování. (Weibo.com)

Od začátku roku 2012 probíhá v řadách vysokých úředníků čínského režimu rozsáhlá čistka. Podle expertů nejvíce zasahuje mocenskou linii exprezidenta Ťiang Ce-mina. Ke konci vlády prezidenta Chu Ťin-tchaa začal vliv exprezidenta Ťiang Ce-mina značně oslabovat zejména díky tomu, že se Chu Ťin-tchao a premiér Wen Ťia-pao v té době chopili příležitosti a ovládli vnitrostranické disciplinární oddělení a začali „bojovat proti korupci".

Již před koncem roku 2011 nechali vyšetřovat policejního ředitele Wang Li-tüna. Když začalo vyšetřování Wang Li-tüna, dalo se to považovat za „útok" na jeho nadřízeného, stranického tajemníka Po Si-laje, který byl tehdy horkým kandidátem do nejužšího vedení strany. V únoru 2012 se stalo, že policejní ředitel Wang Li-tün uprchl na americké velvyslanectví ve městě Čcheng-tu, kde údajně požádal o politický azyl. Uvedl, že jeho nadřízený Po Si-laj ho chce nechat zavraždit.

Někteří zahraniční pozorovatelé, jako je disidentská stránka Boxun, uvádějí, že se Po Si-laj chtěl Wanga zbavit, aby zahladil stopy a znemožnil prezidentovi a úřadu pro potírání korupce, aby využili Wanga a jeho výpovědi proti němu. Stránka Boxun uvedla, že Wang s sebou na velvyslanectví přinesl řadu kompromitujících materiálů na Po Si-laje a mocenskou linii Ťiang Ce-mina. Podle důkazů údajně plánovali převrat, překažení nástupu Si ťin-pchinga a převzetí moci nad komunistickou stranou. USA nakonec Wangovi azyl neudělily a vydaly jej do rukou prezidenta Chu ťin-tchaa.

Wang Li-tün byl odsouzen k patnácti letům vězení za porušení disciplíny. Po Si-laj byl následně sesazen a odsouzen na doživotí do vězení, jeho žena Ku Kchaj-laj byla odsouzena za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda k takzvanému podmínečnému trestu smrti.

Dominový efekt

Od té doby mělo podle zpráv z Číny proběhnout několik tisíc zatčení v řadách členů Ťiang Ce-minovy mocenské linie a v řadách spojenců Čou Jung-kchanga (člena Ťingovy linie), který byl donedávna členem stálého výboru politbyra, nejmocnější skupiny ve straně.

Liou Chan, důlní magnát, jenž byl pravděpodobně spojencem bývalého bezpečnostního šéfa Čou Jung-kchanga, byl odsouzen k trestu smrti za „organizování a vedení gangu ve stylu mafie a za vraždu". Případ Liou Chana byl médii bedlivě pozorován v centrální čínské provincii Chu-pej a nakonec vyvrcholila obžaloba soukromého podnikatele nejvyšším možným trestem. Tento případ je považován za velmi významný a ještě hlouběji potvrzuje spekulace o tom, že se postupně „stahují mraky" nad samotným Čou Jung-kchangem, který se po mnoho let zdál být absolutně nedotknutelnou osobou s obrovskou mocí v zemi. (Více..)

Ceng Čching-chung (Zeng Qinghong) byl dřívějším viceprezidentem a členem Stálého výboru politbyra, úzké skupiny nejvyšších představitelů strany, který nyní čítá sedm lidí. Během jeho dlouhého působení ve straně získal Ceng Čching-chun pověst bezohledného politika, který dosadil do strany mnoho vlastních lidí, vybudoval si mocenskou síť a získal velký vliv ve straně. Ze závěrů důvěryhodného zdroje Epoch Times vyplývá, že veškeré jeho činnosti a oficiální veřejná vystupování byla omezena. Kontrolu jeho osoby nařídil prezident Si Ťin-pching kvůli možnému narušení jeho vlády z rukou Ceng Čching-chunga a dokonce možného ohrožení života prezidenta, uvádí zdroj. (Více..)

Su Žung (Su Rong) byl místopředsedou Čínského lidového politického poradního shromáždění, politického orgánu, jenž původně vznikl za účelem udržení nekomunistických sociálních skupin pod kontrolou strany. Ústřední komise pro disciplinární inspekci oznámila, že Žung je obviněn ze „závažného porušování kázně a práva". Tímto označením se obvykle rozumí korupce. (Více..)

Sü Cchaj-chou (Xu Caihou) byl až do konce roku 2012 místopředsedou Ústřední vojenské komise, která je výkonnou mocí strany nad lidově osvobozeneckou armádou. Na tuto pozici jej dosadil bývalý vůdce strany Ťiang Ce-min (Jiang Zemin), který řídil stranu od roku 1989 do roku 2002. Sü Cchaj-chou byl jedním z nejmocnějších mužů čínské armády.

Pozorovatelé se obecně shodují na tom, že jednou byl Sü Cchaj-chou zatčen již v březnu 2014. Tehdy byla jen malá šance, že bude vyšetřován, neboť je v politickém prostředí Číny těžké trestat někoho, kdo je tak vysokým úředníkem.

Následující úředníci byli zbaveni členství ve straně ve stejný den:

Ťiang Ťie-min (Jiang Jiemin) byl šéfem státního majetkového dohledu a správy Komise, agentury, která dohlíží na všechny státní podniky v Číně a je bývalým předsedou Čínské národní petrolejové korporace, největší státem řízené ropné společnosti.

Li Tung-šeng (Li Dongsheng), náměstek ministra veřejné bezpečnosti a vedoucí Úřadu 610, mimosoudní Stranické bezpečnostní skupiny zřízené Ťiang Ce-minem dne 10. června 1999 s cílem koordinovat a provádět rozsáhlé pronásledování duchovního hnutí Falun Gong.

Wang Jung-čchun (Wang Yongchun), bývalý viceprezident Čínské národní petrolejové korporace a náhradní člen ústředního výboru komunistické strany.

Tito muži jsou známými spojenci Ťiang Ce-mina a Čou Jung-kchanga. Jejich profesní dráhy jsou svázány politickými kruhy v oblasti Číny, stejně jako s vnitřními bezpečnostními složkami a ropným průmyslem. Jsou navzájem silně provázáni vzájemnou osobní oddaností a věrností.

Čou Jung-kchang je známý jako „kmotr" lukrativního ropného průmyslu, který se minulý rok stal terčem takzvaného odstraňování plevele protikorupčními vyšetřovateli komunistické strany. Ťiang Ťie-min a Wang Jung-čchun se stali předmětem šetření v srpnu 2013 z důvodu „závažného porušení zákona a disciplíny".

Po Si-laj a Čou Jung-kchang, blízcí spojenci Ťiang Ce-mina, údajně pevně věřili, že odstraní Si Ťin-pchinga z jeho postu během hlavního stranického sjezdu, v době kdy se Si Ťin-pching dostal k moci, tedy koncem roku 2012. Analytici čínského politického systému dříve dotazováni Epoch Times tvrdí, že údajný „pokus o převrat" byl motivován Ťiang Ce-minem a přáním jeho spojenců mít kontrolu nad stranou, aby se zajistilo, že nebudou nést odpovědnost za zločiny spáchané v pronásledování Falun Gongu a že represivní kampaň bude i nadále pokračovat.

Zoufalá snaha těchto úředníků udržet se u moci nakonec končí při Si Ťin-pchingově dalekosáhlé a nemilosrdné vnitrostranické čistce. Oficiální zpráva říká, že k dnešnímu dni bylo o více než 400 úředníků (přesné číslo není známo), z úřadu odstraněno z důvodu jejich zapojení do Ťiang Ce-minovy kampaně. Několik úředníků podle zpráv zemřelo při výslechu v důsledku mučení.

Dnes je již téměř jisté, že padne i Čou Jung-kchang a logicky by měl následovat i proces se samotným exprezidentem Ťiang Ce-minem, což by mohl být pro Čínu soudní proces století a jistě mezinárodně ostře sledovaná událost.

Odhalení zločinů rodiny Čou Jung-kchanga, bývalého šéfa bezpečnosti, naznačuje budoucí sled událostí. V čínské komunistické politice se nachází určitý počet spolehlivých pravidel. Jedno z nich praví, že členům rodiny, přátelům i společníkům mocných úředníků je nabízena ochrana. (Více..)

Sü Cchaj-chou, bývalý místopředseda Centrální vojenské komise, je nyní vyšetřován ve spojení se svou úzkou spoluprací s bývalým členem stálého výboru politbyra Čou Jung-kchangem. Informaci podal Epoch Times vysoce postavený úředník komunistické strany, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. Jak je už při mocenských bojích v Čínské komunistické straně typické, byl Sü obviněn z korupce. (Více..)

Kolem úmrtí vysoce postaveného vojenského důstojníka Žuana Č'-paa, který zemřel v květnu roku 2012, se od počátku vznášelo několik otazníků. Ve zprávě sepsané armádními složkami se uvádí, že generál spáchal sebevraždu, dle státních médií byla však příčinou jeho nejasného úmrtí nevyléčitelná nemoc. Protichůdné informace vytvářejí prostor pro spekulace a někteří uživatelé internetu se domnívají, že generál byl ve skutečnosti zavražděn. Podezření z vraždy podporuje zpráva umístěná na hongkongských webových stránkách China Gaze, která tvrdí, že generála zavraždil bývalý šéf bezpečnostních složek Čou Jung-Kchang, který je nyní ve spojitosti s vraždou vyšetřován. (Více..)

Čtěte také:

Čína: Vzestup a pád mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina

Čína: Mocenská frakce bývalého generálního tajemníka Ťiang Ce-mina