20140709-kao2
Obhájce Kao Č '-šeng před uvězněním. (Epoch Times)
Prominentní čínský obhájce lidských práv Kao Č'-šeng (Gao Zhisheng) by měl být 7. srpna propuštěn na svobodu. Členové jeho rodiny již navázali kontakt s provinčním vězením v oblasti Sin-ťiangu (Xinjiang).

Manželka Kao Č'-šenga žijící v USA Keng Che (Geng He) řekla v rozhovoru s Epoch Times, že 3. července starší bratr Kao Č'-šenga, Kao Č'-i (Gao Zhiyi), jenž žije v Číně, obdržel telefonát od člena vězení Ša-ja (Shaya), kde je Kao Č'-šeng zadržovaný.

Kao Č'-i mluvil se zaměstnancem tohoto vězení kvůli sjednání další návštěvy jeho bratra. Zaměstnanec mu do telefonu řekl: „Kao Č'-šeng bude propuštěn 7. srpna, nemusíte ho navštěvovat.“ Pak Kao Č'-i odvětil, že by chtěli bratra z vězení vyzvednout. Zaměstnanci věznice mu odpověděli, že musí tuto informaci ještě sdělit Pekingu. „Neměli byste ho vyzvedávat. Měli byste doma počkat na zprávy,“ odpověděli rodině.

V PRODEJI: Kniha čínského obhájce lidských práv Kao Č'-šenga - Za Čínu spravedlivější 

V roce 2006 byl Kao Č'-šeng odsouzen ke třem letům vězení s pětiletým zkušebním obdobím. 7. srpna by jeho zadržovací období mělo být oficiálně u konce.

Kao Č'-šeng proslul jako odvážný obhájce, který byl v Číně považován za jednoho z deseti nejlepších právníků. Proslavil se zejména svojí odvážnou advokacií v případech obrany lidí proti zločinům úředníků čínského režimu, drobných zemědělců a náboženských menšin. V roce 2005 čínské úřady zrušily jeho právnickou licenci poté, co čínské vůdce veřejně vyzýval, aby ukončili pronásledování následovníků duchovní praxe Falun Gong[1] (Fa-lun kung), a odhalil zahraničním vládám případy více než tří tisíc úmrtí v důsledku represí čínského režimu.

V roce 2006 byl čínským režimem zatčen a odsouzen k tříletému podmíněnému trestu za takzvané „rozvracení“. Později Kao publikoval články, ve kterých podrobně popisoval zneužívání a mučení, kterého se mu dostalo ze strany jeho věznitelů. Ve své výpovědi popisuje mučení elektrickými obušky a násilí vězeňských stráží.

V prosinci 2011 státní tisková agentura Sin-chua (Xinhua) informovala, že Kao Č'-šengovi bude trest prodloužen o další tři roky trestu odnětí svobody za údajné „porušení podmínečného trestu“.

Do roku 2012 nebylo známo místo zadržování advokáta ani jeho zdravotní stav. Po silném mezinárodním nátlaku, kterého se účastnili i čeští aktivisté, umělci a politici, čínský režim zveřejnil místo jeho zadržování a umožnil příbuzným setkání se zadržovaným. Od té doby nemá rodina o Kaovi žádné další informace.

Nyní jeho rodině svítá naděje na jeho propuštění. Kao Č'-šeng byl pronásledován a uvězněn členy mocenské linie exprezidenta Ťiang Ce-mina (Jiang Zemin), kteří řídili násilné represe vůči Falun Gongu, proti nimž advokát veřejně vystupoval a prohlašoval je za nezákonné a neopodstatněné.

Přeložil: Martin Kirschner small Germany


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.

Čtěte také:

Marta Kubišová: Kvůli změně politiky vůči Číně nenecháme advokáta Kao Č'-šenga shnít ve vězení

Film Transcending Fear: Nový dokument vypráví o „čínském Havlovi“

Právník Kao Č'-šeng středem zájmu světových lidsko-právních organizací a politiků

Kongres USA usiluje o osvobození čínského právníka Kao Č’-šenga

V senátu ČR se konal koncert za čínského právníka Kao Č´-šenga a praktikující Falun Gongu (video)

OSN brání obhájce lidských práv Kao Č'-šenga

Slovenský poslanec Ondrej Dostál osobně nabídl knihu Kao Č'-šenga čínskému velvyslanci (video)

České osobnosti komentují Dostálovu akci na oslavách Čínské lidové republiky (video)