Jan Potměšil - Jitka Hosprová - Marta Kubišová na koncertu v Senátu PČR v roce 2012, věnovaném vězněném advokátovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným následovníkům Falun Gongu.(Kamil Rakyta/Epoch Times)
Jan Potměšil - Jitka Hosprová - Marta Kubišová na koncertu v Senátu PČR v roce 2012, věnovaném vězněném advokátovi Kao Č'-šengovi a pronásledovaným následovníkům Falun Gongu.(Kamil Rakyta/Epoch Times)

Čeští umělci Marta Kubišová, Jitka Hosprová a Jan Potměšil oznámili, že hodlají uspořádat koncert v Pražské křižovatce věnovaný pronásledovaným následovníkům Falun Gongu v Číně a vězněnému čínskému advokátovi Kao Č'-šengovi, který je obhajoval.

Koncert v Pražské křižovatce má být jakýmsi volným pokračováním jejich koncertu v hlavním sále Valdštejnského paláce náležejícího k prostorám Senátu PČR v lednu 2012, který se konal pod záštitou první místopředsedkyně Senátu Aleny Palečkové.

Nápad na první koncert se zrodil nepřímo také díky překladatelce české redakce Epoch Times Bohumile Chocholové, která se na vlastní pěst pustila do překladu knihy čínského advokáta Kao Č'-šenga nazvané Za Čínu spravedlivější. Z německého vydání byl překlad a závěrečné korekce dokončeny v dubnu 2011.

Vydání knihy se ujal nakladatel Marek Belza a náklad jednoho tisíc výtisků sponzoroval český podnikatel David Navara, spoluautor a vydavatel knihy o bývalém agentovi BIS Hučínovi nazvané Není to o mně, ale o nás. Do českého vydání knihy Za Čínu spravedlivější věnovali slova podpory například profesor Karlovy univerzity Zdeněk Vojtíšek, biskup Václav Malý či koordinátorka Amnesty International pro mezinárodní věci Eva Dobrovolná.

Slavnostního křtu kniha došla pod záštitou Českého PEN klubu a senátora Jaromíra Štětiny (TOP 09) v prostorách Valdštejnského paláce. V obecenstvu usedly také některé české osobnosti, mezi nimiž byly také přední česká violistka Jitka Hosprová a zpěvačka Marta Kubišová. Po skončení slavnostního křtu se Jitka Hosprová obrátila na pořadatele s nápadem uspořádat koncert na podporu advokáta Kao Č'-šenga a Falun Gongu.

„Když jsem tento příběh slyšela na křtu knihy ve Valdštejnském sále Senátu, dívala jsem se kolem a téměř všichni plakali. My zde sedíme v klidu a hrůza, o které jsme si mysleli, že již není, stále na světě existuje. Navrhla jsem uspořádat veřejný koncert se čtením knihy – toho se ujal Jan Potměšil,“ uvedla Jitka Hosprová v rozhovoru pro web operaplus.cz.

Křest knihy i koncert se setkaly s podporou řady osobností. Svoji zdravici zaslali tehdejší místopředseda Evropského parlamentu Edvard McMillan Scott, právníkova žena Keng Che, biskup Václav Malý, ředitel občanského institutu Roman Joch a další. Svojí přítomností koncert podpořili senátor Grulich, umělci Dan Bárta a Jan Budař nebo Martin Bursík (LES) či Martin Reiman (Konzervativní strana).

Od dalšího koncertu si organizátoři slibují širší osvětu o problematice stavu lidských práv na území Číny pod vládou tamního režimu a uvolnění situace okolo věznění advokáta Kaa a pronásledování Falun Gongu. Poslední vlna mezinárodní solidarity vedla ke zlepšení advokátovy situace. Čínský režim prozradil místo jeho zadržování a umožnil mu setkání s členem rodiny.

„Víme, jaký účinek mělo, když se někdo v zahraničí za dob bývalého Československa snažil pomoci nám, takže bychom dnes měli splatit tento historický dluh. Takhle to je a takhle bychom na to měli nahlížet, protože máme historickou zkušenost, že tohle pomůže, pomůže to především lidským právům. Je to důležité, protože především tyto totalitní režimy mají vždycky pocit, že si z lidských práv nemusí nic dělat,“ uvedla Marta Kubišová v rozhovoru s Epoch Times.

Čeští umělci vyzývají všechny podporovatelé lidských práv v Číně, aby myšlenku koncertu vyjádřenou ve společném prohlášení „Svědomí nelze koupit“ podpořili svojí přítomností na koncertu, na nějž lze zakoupit vstupenky prostřednictvím portálu Hithit.com, kde byla otevřena veřejná sbírka pro financování koncertu.

Koncert aktuálně podpořili také zpěvák Jan Budař, Jaroslav Dušek, Mgr. Monika Šimůnková, doc. PhDr. Zdeněk Vojtíšek, Th.D., dámská vokálová kapela Yellowsisters a další.

Název koncertu „Svědomí nelze koupit“ vychází z právníkovy přezdívky „Svědomí Číny“ a také z pojmenování „vězni svědomí“, za něž jsou následovníci Falun Gongu považováni. Zároveň také odráží naše svědomí a obchodní smlouvy uzavřené bez morálních zásad. V neposlední řadě také to, že sumou peněz nelze dosáhnout toho, aby svědomí bylo čisté, uvádějí ve svém prohlášení pořadatelé koncertu.

Datum: 6. 10. 2014 v 19.30 hod.

Místo: Pražská křižovatka


 

Video reportáž z koncertu v senátu v lednu 2012

 

Česká redakce Epoch Times poskytla platformu pro projev solidarity českých umělců a mediálně podpořila jejich aktivity. Vnímáme iniciativu „Svědomí nelze koupit“ jako historicky významnou a hrdě jí poskytujeme mediální partnerství.