Ilustr. záběr. (Gisela Francisco/flickr*)

Přiznejme si to. Když cestujeme na dovolenou do jiné země, mnoho z nás nemá ani ponětí o správné stolovací etiketě a o tom, co se má a nemá dělat. Řekněme, že vám donesli v restauraci někde ve východní Asii rýži, a zatímco čekáte na další chod, strčíte si jídelní hůlky do rýže, aby stály. Ostatní se na vás divně dívají. Pak se dozvíte, že postavit hůlky do rýže je v místních krajích zásadní tabu, protože se to dělá při obřadech za zemřelé. Snad vám trochu pomůže tento seznam, který jsme pro vás sestavili. Zlaté pravidlo zní: sledujte ty kolem vás a dělejte to jako oni.

1. V Thajsku nejezte vidličkou

Vidličku tu používají jen k postrčení sousta na lžíci. Dávat si vidličku do pusy se považuje za nevychovanost. Zapomeňte na jídelní hůlky. I když jsme v Asii, tradiční thajská jídla se jedí pouze s vidličkou a lžící.

2. Na Středním východě, v Indii a částech Afriky jezte pouze pravou rukou

V těchto oblastech je normální, že lidé jedí rukama. Pokud jste v rodině, než začnete jíst, někdo z rodiny obejde strávníky s mýdlem a vodou, aby si umyli ruce nad mísou. Nezapomeňte, že se jí pravou rukou. Ta levá se považuje za nečistou, neboť lidé ji používají k … jak to povědět... místo toaletního papíru.

3. V Itálii nežádejte o sýr navíc

Není slušné si na pizzu nebo mořské plody dávat víc sýru, než kolik jste dostali. A zatímco čekáte, než vás číšník obslouží, měli byste mít ruce na stole, ne v klíně. Lokty by naopak na stole být neměly. Po jídle byste si neměli objednávat cappuccino, protože Italové věří, že mléko zpomaluje zažívání. Dejte si raději espresso nebo obyčejnou černou kávu.

 

20140807-syr
Kusy sýra, ilustr. záběr. (Skånska Matupplevelser/flickr)

 

4. V Jižní Koreji prokažte úctu starším

Nezačínejte jíst dřív než nejstarší osoba v místnosti. Když vám starší osoba nabídne nápoj, přijměte ho oběma rukama.

5. V Ghaně jezte z jedné velké společné mísy

Když se rodina sesedá pohromadě, jedí společně z velké mísy uprostřed. Po umytí rukou si pravou rukou pokrm nabírají. Použití talířů se považuje za plýtvání. Jíst byste měli z části mísy před vámi. Nesnažte se natahovat a uzmout sousedům jejich porci.

 

20140807-jap
Srkání nudlí. (Shutterstock)

 

6. V Japonsku je srkání u jídla pochvalou

Srkání kuchaři prozradí, že jste si na jeho jídle pochutnali. Jde o pochvalu, ne jako u nás o nevychovanost. Měli byste od kuchaře jídlo s vděkem převzít a po skončení poděkovat. Další aspekty stolovací etikety v Japonsku jsou například dát si misku s pokrmem blízko k ústům, aby se zabránilo padání kousků soust nebo si nepředávat jídlo hůlkami (při buddhistických pohřbech se po kremaci předávají kosti hůlkami z osoby na osobu, proto je tohle u jídla tabu). Také nikdy nezapichujte hůlky do rýže, aby stály, tohle se také dělá při pohřbu. Když jíte sushi, použijte ruce a do přiložené omáčky (zpravidla sojové) namočte pouze vrchní část, ne rýži, protože ta by nasála moc tekutiny a mohla by se rozpadnout. Navíc by sushi ztratilo svou chuť, která by byla přebita výraznou omáčkou.

7. V Salvádoru neodcházejte moc rychle

Zde můžete očekávat živou debatu a vydatné pokrmy. Není zdvořilé odejít příliš brzy. Po skončení konzumace zůstaňte sedět a konverzujte. Když někdo přijde nebo odchází, je zdvořilé se postavit a potřást si s nimi rukama.

8. V Číně si vesele zaříhejte

V Číně se lidé o jídlo dělí ze společných talířů, které jsou často umístěny na otáčejících se kulatých podnosech. Ty stojí na kulatém stole, takže je pro každého snadné se obsloužit. Nicméně je slušné dát druhým přednost, ačkoliv jako host můžete být požádáni, abyste si vybrali první. Říhání po jídle je pochvalou kuchaři a znamená, že jste si opravdu pochutnali. Polévka se často jí až na konec. Co se nedělá? Nenalévejte si sami (buďte zdvořilí, nalijte ostatním, oni vám to oplatí), nedojídejte všechno (naznačuje to, že jste nedostali dost), neukazujte hůlkami a nebouchejte s nimi o stůl a nehrabte se v jídle, abyste tam něco našli. Když přijde ke konci na placení, měli byste dychtivě nabídnout vyrovnání útraty za všechny. Druhá strana vás možná nenechá, ale musíte to alespoň přesvědčivě ukázat. V čínských restauracích se často setkáte s velkou skupinkou lidí, kteří se mezi sebou zuřivě dohadují, kdo bude vlastně platit!

9. V Indii jezte rukama

Před jídlem si ruce umyjte. Ze slušnosti nechte nejstarší osobu, aby se posadila jako první, a také ji nechejte začít jíst jako první. Stejně jako v arabských a některých afrických zemích se jí pravou rukou, servírované jídlo se nabírá mezi špičky prstů. Při nabírání si můžete pomoci rovněž plackami, pokud se podávají. Pokud chcete použít příbor, nebojte se, vždycky pro vás něco najdou. A neplýtvejte jídlem! Je to neuctivé!

10. Ve Francii nejezte pečivo jako předkrm

20140807-chleb
Chléb (ilustr. záběr). (surlygirl/flickr)
Pečivo se konzumuje až s hlavním jídlem, ne před ním. Slouží také jako pomocník k nabírání soust vidličkou. Pečivo byste si měli utrhnout, ne kousat do celého kusu. Když jíte, nepokládejte pečivo na talíř, ale raději na stůl. Při placení si nenechávejte rozpočítat účet, zaplaťte ho celý anebo to nechejte udělat někoho jiného.

 


small United States