“
Mládě fenky. (Zoo Jihlava)

Nejmenší lištičky na světě mají mláďata - malé ušaté fenky můžete vidět v pavilonu žiraf. Dvě mláďata se fenkům narodila již v červnu, ale doposud je rodiče střežili uvnitř expozice. Samec pochází z olomoucké Zoo, jeho družku darovala lodžská Zoo v Polsku.

„Odchovat fenky je v našich zeměpisných šířkách velice těžké. Měla jsem obavu, zda nebudou vyžadovat nějaké další speciální podmínky,“ komentuje šťastnou událost ředitelka Zoo Jihlava Ing. Eliška Kubíková.

Fenek berberský (Vulpes zerda) je nejmenší druh lišky na světě. Váží 1 - 1,5 kilogramu, měří pouhých 50 - 65 centimetrů. V poměru s tělem má nápadně velké uši, které mu slouží i jako výměník tepla. Živí se drobnými obratlovci, hmyzem a pochutná si i na plodech rostlin. V přírodě žije v písčitých a skalnatých pouštích severní Afriky. Z tohoto důvodu je chov fenka v našich podmínkách náročný, je totiž velmi náchylný na vyšší vlhkost vzduchu, vysvětlil mluvčí zahrady Martin Maláč.

Do Zoo Jihlava dorazila trojice nových antilop

20140816-zoo2
Samice vodušky. (Zoo Jihlava)
Koncem července do Jihlavy dorazily tři samice vodušek abok ze Zoo Bussolengo v Itálii. Tento druh antilopy pochází z oblasti jižního Súdánu, kde obývá vlhké záplavové oblasti. Samice jsou zlatohnědé. Samci jsou hnědočerně zbarvení s bílou skvrnou na krku a velkými rohy. Jsou aktivní zejména brzo ráno a za soumraku. Živí se zejména vodními rostlinami. Žijí ve stádech až o několika desítkách jedinců. Nyní je návštěvníci mohou spatřit společně s dalšími antilopami nyalami nížinnými ve výběhu tří žirafích samců Manua, Zuberiho a Paula.

Nové přírůstky v Zoo Jihlava mají jedno společné. Všechna zvířata pochází z Afriky. A o Africe, afrických zvířatech a divočině se návštěvníci budou moci dozvědět mnohem více poslední srpnový víkend na festivalu Střípky Afriky, který navazuje na tradiční Malou africkou konferenci.

Koho ještě potkáte?

Během putování zoologickou zahradou vám mohou zkřížit cestu drápkaté opičky, které tu volně pobíhají po pěšinách. Když je potkáte, vyběhnou po keřích na střechu svého pavilonu a shlížejí na vás seshora. Na otázku, jak se mohou takto volně toulat, odpověděl mluvčí, že opičky se vždy samy vrátí do svého domova, protože v něm mají potravu a své místečko ke spaní. Většinou jde o tamaríny pinčí, kteří jsou pro jihlavskou Zoo typičtí.

Čtěte z rubriky Zoo Jihlava:

Houpací sítě i koťata lákají návštěvníky v letní sezóně

Zoo Jihlava posílá do světa svoje odchovaná zvířata: Irbis letí do Kalkaty

Síťovaná i Rotschildova se zabydlují