Tajemný iluzionista Eisenheim – Edward Norton. (© 2006 20th Century Fox Home Entertainment)
Tajemný iluzionista Eisenheim – Edward Norton. (© 2006 20th Century Fox Home Entertainment)

Nejednomu divákovi snímku Iluzionista z roku 2006, v němž ztvárnil v hlavní roli tajemného Eisenheima hollywoodský herec Edward Norton, vrtala hlavou scéna, v níž Eisenheim věnuje svojí milé hraběnce z Těšína přívěšek, který je možné tajným způsobem otevřít a nelézt v něm ukrytou fotografii.

Při pozorné retrospektivě snímku je patrné, že v záběru jsou ve skutečnosti přívěsky dva a záběry jejich otevření jsou střihem oddělené, čímž vzniká iluze, že je možné, aby byl přívěsek otevřen dvěma otočeními dřevěného hranolu, z něhož nejprve vznikne srdce, které je možné dále otevřít. (viz. video níže)

Někdo by možná nad myšlenkou podobný přívěsek vyrobit mávl rukou, fanoušky snímku z celého světa však hypotetická možnost jeho výroby doslova fascinovala a podnítila k houževnaté snaze o jeho výrobu a horečnému myšlení. Fakt, že se jedná o filmovou iluzi, je nikterak nelimitoval, pokoušeli se vymyslet a načrtnout technické řešení jeho konstrukce.

Video ze snímku Iluzionista – tajemný přívěsek

Mozky napříč kontinenty horečně uvažují

Po diskusích na internetových stránkách napříč kontinenty se to nakonec skutečně podařilo. Na YouTube se objevila celá řada instruktážních videí nadšenců, kteří přicházeli s různými nápady, ovšem v praxi konstrukce nefungovaly úplně uspokojivě, protože díly nedržely pevný tvar, celková konstrukce nebyla dostatečně pevná a nefungovala uspokojivě nebo již nevypadala jako přívěsek z filmové předlohy. Lidé diskutovali o tom, jak stabilizovat konstrukci přívěsku, jaké konstrukční řešení a materiál jsou nejvhodnější a jaký mechanismus účinkuje nejlépe.

Po zveřejnění technického řešení uživatelem YouTube jménem MrSeekcool se někteří fanoušci „chytali za hlavu“. „Nemohu uvěřit tomu, že jsem nepřemýšlel nad upevněním hřídele, podél níž by se přívěsek vodorovně otáčel! Uff! Cítím se teď jako hlupák, navrhl jsem vlastní variaci s podobným designem,“ reagoval na video představující nové řešení fanoušek jménem Sephern.

Nadšenci a konstruktéři po celém světě hloubali dále nad jiným technickým řešením, které by v praxi fungovalo uspokojivě a umožnilo stabilní konstrukci.

Video konstrukčního řešení od MrSeekcoola

 

Mechanický inženýr Jim Anderson z Idaho, který je vlastníkem více než dvaceti tří patentů. (illusionistlocket.com)
Mechanický inženýr Jim Anderson z Idaho, který je vlastníkem více než dvaceti tří patentů. (illusionistlocket.com)

Nejblíže se nakonec dostal mechanický inženýr Jim Anderson z Idaho, který je vlastníkem více než dvaceti tří patentů. Anderson o sobě říká, že je milovníkem výroby složitých mechanických částí z dřevěných materiálů, které tvoří ve své domácí dílně. Po zhlédnutí snímku Iluzionista se podle svých slov rozhodl, že přívěsek vyrobí pro svoji manželku a dceru. Dárek, jenž nakonec ženě věnoval ke dni matek, se setkal s úspěchem jak u ní, tak u přátel, kteří pochvalovali jeho krásu a možnost překvapivého otevření jeho útrob.

Jim Anderson přišel s patentem pevného kloubového uchycení jednotlivých částí a dokázal spojit čtyři oddělené kousky přívěsku tak, aby je bylo možné jedním otočením složit do tvaru srdce a druhým otočením srdce otevřít a odhalit uvnitř uschovanou fotografii. Toto Andersonovo konstrukční řešení funguje velmi dobře za použití škály materiálů od dřeva po různé druhy kamenů a polodrahokamů.

Video konstrukčního řešení Jima Andersona

Technické řešení Jima Andersona však nekopíruje filmový přívěsek úplně věrně a je částečně odlišné tím, že existuje více způsobů, jak přívěsek otevřít. Ale i tak se jedná o nejzdařilejší a velmi dobře promyšlenou realizaci konstrukce přívěsku, která se zprvu zdála být nemožná.

Mnoho lidí si přálo přívěsek získat, a tak jej začal Anderson nabízet na svých webových stránkách illusionistlocket.com. Cena jednoho přívěsku, pro který získal záštitu od filmových tvůrců snímku Iluzionista, je však díky patentu poměrně vysoká a pohybuje se od 250 dolarů (5 206,-Kč) v závislosti na použitém materiálu.

„Velmi pěkné. Krásný příběh, miluji Iluzionistu, ale přívěsek je pěkně drahý, 250 dolarů včetně dopravy. Zdá se ale, že dostaneme, za co jsme si zaplatili, vypadá to velmi kvalitně, koupil bych to svojí přítelkyni nebo mamince, jako kluk bych to nenosil,“ komentoval nabídku na stránkách ilusionistlocket.com uživatel Nola213.

Příběh v kulisách historické Prahy

Iluzionista Eisenheim s hraběnkou z Těšína během vystoupení. (© 2006 20th Century Fox Home Entertainment)
Iluzionista Eisenheim s hraběnkou z Těšína během vystoupení. (© 2006 20th Century Fox Home Entertainment)

Snímek Iluzionista se částečně natáčel v Praze a patří k jednomu z nejlepších snímků jak herce Edwarda Nortona, tak režiséra Neila Burgera. Ve filmu můžeme vidět některé části Prahy, což Čechy jistě potěší. Jméno Eisenheim je jménem skutečného města na území dnešního Bavorska. Snímek je smyšleným příběhem, který reflektuje události v časovém období velkých změn rakouské monarchie.

„Jako dítě jsem byl na vánoční besídce. Když moderátorka uváděla kouzelníka Evžena, hrozně jsem se těšil. Bohužel Evžen zapomněl, že sál je mírně do kulata, a já seděl v první řadě na kraji, takže když přivezl velkou truhlu a do ní zandal spoře oděnou slečnu a začal s velkými gesty truhlu propichovat noži, já koukal na nohy té slečny, která ležela za truhlou. Evžen mně tehdy vzal iluze a víru, že existují kouzla a magie. O mnoho let později jsem si půjčil film s názvem Iluzionista. Kouzlo filmu na mně začalo působit velmi brzo. Nejen že mě tento film vrátil víru v kouzla a iluze, kterou mi Evžen vzal, ale ještě mně přesvědčil, že nejmagičtější město na světě je Praha a největší kouzlo je láska,“ napsal o snímku uživatel ČSFD jménem Enšpígl.

Snímek vznikl na motivy původního krátkého příběhu Stevena Millhausera nazvaného Iluzionista Eisenheim, který popisuje příběh v němž tajemný iluzionista Eisenheim přivodil pád vlády nastupujícího rakouského korunního prince Leopolda.

Láska k umění a lidská tvořivost

Níže nabízíme videoukázku, který vytvořila uživatelka YouTube jménem SarahKnowsBest, která video sestříhala jako nadšená fanynka snímku Iluzionista. „Stálo mě to hodně času, ale povedlo se to. Jsem na to hrdá,“ komentuje SarahKnowsBest svůj sestřih, který doprovází hudba ze soundtracku snímku od Philipa Glasse.

Na vlně událostí, které snímek, a zejména onen záhadný přívěsek vyvolal, je patrné, jak může fantazie podnítit člověka, aby z nápadu původně zdánlivě nemožného k realizaci nakonec udělal možné. Ukazuje také, že hranice mezi fantasií a realitou mohou být někdy velmi nepatrné nebo jak mnohdy ukázala historie, dokonce vůbec neexistují.