Kanadský premiér Stephen Harper v Parlamentu Hill v Ottawě, Kanada 9. června 2014. (Cole se Burston/AFP/Getty Images)

OTTAWA - kancelář kanadského premiéra Stephena Harpera zakázala novinářům z Číny informovat o jeho cestě do Arktidy v důsledků nejasností ohledně jejich skutečné identity. Jeho zahraniční cesta začala 20. srpna 2014.

Mluvčí úřadu předsedy vlády řekl podle Winnipeg Sun agentuře QMI, že „určité zpravodajské kanály nejsou více vítány“, aby cestovaly s Harperem. Měl tím na mysli reportéry pracující pro Lidový deník a tiskovou agenturu Sin-chua (Xinhua), což jsou dvě oficiální média čínského režimu.

Bylo zveřejněno, že zákaz se zakládá na historicky špatném chování reportérů, k němuž se nyní ještě přidaly zprávy o tom, že existují obavy na straně kanadské vlády, že tito novináři ve skutečnosti provádějí špionáž pro čínskou výzvědnou službu. Harperův jedenáctý ročník výletu do Arktidy je zaměřen na posílení kanadské severní suverenity, posílení ekonomiky a obrany území prostřednictvím vojenských zařízení.

V loňském roce vešlo v Kanadě ve známost, že novináři dvou výše uváděných čínských státních tiskových agentur měli ve zvyku fotografovat svoje kolegy novináře a dělat s nimi rozhovory, také pořídili řadu fotografií interiéru letadla C-130J, které patří Královskému kanadskému letectvu.

Jeden z reportérů, Li Süe Ťiang (Li Xue Jiang), šéf výboru People´s Daily, ottawské pobočky, osobně publikoval v loňském roce článek, kde uvádí, že on a jeho kolega z tiskové agentury Sin-chua, Čang Ta-čcheng (Zhang Dacheng), shromažďovali zpravodajské informace pro Čínu.

Napsal, že v průběhu cesty čekali na Harperův proslov a že Li v té době odešel do umývárny. Sekretářka z úřadu předsedy vlády podle něho poslala královskou kanadskou jízdní policii, aby na něj dohlížela. Uvedl, že Čang (Zhang) byl také pečlivě sledován pracovníky z Harperova úřadu. Někteří novináři v Kanadě se jich údajně dokonce přímo dotázali, jestli jsou vyzvědači.

Tisková agentura Sin-chua publikovala několik článků o výletě kanadského premiéra Stephena Harpera, a to i přesto, že jejich novináři nebyli na akci akreditováni.

Shromažďování informací

V roce 2012 odhalil ve svém článku parlamentní zpravodaj tiskové agentury Sin-chua Mark Bourrie, že jeho šéf výboru Čang Ta-čchang (Zhang Dachang) jej požádal, aby využil svého tiskového pověření ke shromažďování zpravodajských informací o demonstracích týkajících se zejména Falun Gongu[1] (Fa-lun Kungu) a dalajlámy.

Následovníci Falun Gongu v Kanadě také odhalili, že když bývalý čínský vůdce Chu Ťin-tchao (Hu Jintao) navštívil Kanadu, strávil Čang Ta-čchang dlouhou dobu sběrem osobních údajů o praktikujících Falun Gongu, kteří přišli při jeho návštěvě protestovat. Pokusil se údajně také zjišťovat podrobnosti o plánovaných protestech těsně před návštěvou čínského prezidenta.

Podle webových stránek Lidového deníku pracoval jeden z čínských reportérů Li Süe Ťiang v severomořské flotile námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády. Pracoval také v pobočce Lidového deníku v Austrálii a ve Washingtonu. Tvrzení, že čínští novináři pracují zároveň jako agenti zpravodajských služeb, však není novinkou a neobjevuje se zdaleka poprvé.

Na čínských webových stránkách BBS s názvem „Buďte tolerantní k rozmanitosti“ umístil jeden z uživatelů internetu komentář uvádějící, že „oficiální reportéři čínské komunistické strany, kteří jsou umístěni v zahraničí, také dělají zpravodajskou činnost. To by mělo být jasné každému člověku na Zemi, který má zdravý rozum. Všichni aktivní novináři, kteří pracují pro čínský komunistický režim v různých zemích světa, jsou spjati s různými výzvědnými systémy“.

Špatné chování

Obavy ze špatného chování jsou na místě. Reportér Li Süe Ťiang byl v loňském roce zadržen poté, co strčil do Harperovy tiskové mluvčí Julie Vauxové, když se snažil popadnout mikrofon a na něco se zeptat. Incident byl tehdy zachycen na kamerovém záznamu.

Podle kanadského rádia CBC mu následně vzal z rukou mikrofon člen Privy Council Office a tři členové Harperova bezpečnostního týmu Li Süe Ťianga zadrželi a vzali ho do zadní místnosti, kde byl krátce zadržován.

Li Süe Ťiang se údajně chtěl Harpera zeptat na postoj kanadské vlády k zahraničním investicím v Kanadě. Tvrdil, že Vauxová ho strčila první.

„Ať souhlasíte nebo ne s tím, jak konference probíhá, není žádná omluva pro to, aby čínský státní reportér přicházel do fyzického kontaktu s našimi zaměstnanci,“ uvedl na Twitteru po incidentu Harperův šéf komunikačního oddělení Andrew Macdougall.

„Budeme tuto záležitost řešit s Press Gallery a pan Li by se měl okamžitě omluvit,“ dodal s odkazem na kanadskou Press Gallery, která reprezentuje novináře pokrývající zpravodajství z politiky v Parliament Hill.

Přeložil: Martin Kirschner

Upravil: Milan Kajínek

Korekce: Zdenka Danková

small United States


[1] Falun Gong je metoda pro rozvoj těla a mysli obsahující meditativní cvičení a nauky o rozvoji charakteru. Falun Gong patří mezi takzvané čchi-kungy a vyzývá k následování principů pravdivosti soucitu a snášenlivosti. V Číně bylo podle vládních statistik v roce 1998 přibližně 70 milionů příznivců Falun Gongu. Tehdejší předseda komunistické strany prosadil zákaz Falun Gongu a spustil represivní kampaň na jeho potlačení.