Kuo Ťü-feng. (S laskavým svolením minghui.org)

Jeho životní příběh by vydal na napínavý román anebo poutavý film. Nezlomen osudem a tvrdým pronásledováním, bývalý čínský vězeň svědomí Kuo Ťü-feng (Guo Jufeng), dnes žijící v Německu, vede kampaň za osvobození svých přátel vězněných v Číně. Do Prahy přijede 6. října jako čestný host koncertu Svědomí nelze koupit, kde podá svědectví o mučení, kterým prošel během roku nuceného žaláře jako vězeň svědomí.

Čtyřikrát zatčen, odsouzen bez řádného soudního procesu, prošel několika tábory nucených prací, byl nucen k vyčerpávající a tvrdé práci, přetrpěl více než 30 různých druhů fyzického i psychického mučení. Během věznění byl pod neustálým dohledem spoluvězňů, dokonce i na toaletách, přesto se mu podařilo sepsat na toaletní papír detaily o tom, co ve vězení viděl a zažil.

Příběh Kua je pouze jedním z mnoha miliónů dalších vězňů svědomí v ČLR, kteří se věnují meditační praxi Fa-lun Kung (Falun Gong), čchi-kungové disciplíně sestávající ze sady pěti meditativních cvičení a principů pravdivosti, soucitu, snášenlivosti. Falun Gong si získal v 90. letech desítky milionů příznivců. Jeho masová popularita však popudila vládnoucí režim, který jej nechal v roce 1999 zakázat a postavit mimo zákon.

Vystudovaný elektrotechnik Kuo začal Fa-lun Kung praktikovat v roce 1995 ještě jako student. Když vypukla politická kampaň na vyhlazení Falun Gongu, policie si přišla i pro něj. Řada jeho známých byla uvězněna stejně jako on, ale nepřežila mučení. Někteří po sobě zanechali malé děti. Kuo nyní vede kampaň za propuštění svého přítele Lu Kchaj-liho (Lu Kailiho), s nímž byl nějakou dobu vězněn a který momentálně strádá ve vězeňské nemocnici ve městě Ťin-čou (Jinzhou) v provincii Liao-ning (Liaoning). Je zadržován již více než deset let.

„Dvanáct mých přátel, kteří se věnovali Falun Gongu, bylo pronásledováno k smrti. Nechci ztratit i Lu Kchaj-liho. Udělám všechno pro to, abych mu pomohl, protože tváří v tvář pronásledování prokázal nesmírnou odvahu a snášenlivost,“ říká o svém příteli Kuo.

Nový život

Ještě ve vězení se rozhodl zaznamenat podrobnosti o pronásledování svých přátel – jména a podrobnosti o tom, co se v lágrech dělo. Vše si uchovával v mysli a každý den si informace opakoval, aby je nezapomněl. Vše nakonec v noci a potají nalezenou propiskou sepsal na toaletní papír. Pomocí člověka, který přišel navštívit jednoho z jeho spoluvězňů, odsouzeného zloděje, se mu podařilo dostat dokument do rukou svých známých a uveřejnit ho na internetu.

20140928-cinan2
Kuo Ťü-feng společně s ostatními oběťmi politického pronásledování čínského režimu na 13. zasedání Výboru OSN pro lidská práva, březen 2010. (S laskavým svolením minghui.org)

 

Krátce na to zahájil Kuo protestní hladovku a po 24 dnech byl propuštěn. Vrátil se zpět do zaměstnání a v roce 2008 jej jeho firma poslala na služební cestu do Německa. Rozhodl se, že už se do své vlasti nevrátí. O rok později za ním z Číny přijela i jeho žena s dítětem.

Během pobytu v pracovních táborech ho při životě drželo odhodlání říct pravdu o tom, co se v Číně děje. Toto odhodlání zůstalo Kuo Ťü-fengovi i po jeho emigraci do Německa, kde získal práci v oboru. Je zaměstnán jako elektrotechnik u jedné německé nadnárodní společnosti. Jeho životní osudy byly popsány v řadě německých novin, podal o nich svědectví před Výborem OSN pro lidská práva v Ženevě a před dalšími lidsko-právními organizacemi.

Na pozvání českých pořadatelů koncertu Svědomí nelze koupit přijede vyprávět svůj příběh také 6. října v Pražské křižovatce, v bývalém kostele Sv. Anny, který je nyní pod správou Nadace Dagmar a Václava Havlových – VIZE 97, která koncertu poskytla záštitu. Koncert iniciovali známí umělci, jako zpěvačka Marta Kubišová, violová virtuoska Jitka Hosprová a herec Jan Potměšil. Na koncertu dále vystoupí herec a zpěvák Jan Budař, vokálové kvarteto Yellow Sisters, zpěvačka Olga Lounová a kapela Daniel and the Moravians.

„Chceme jednoduše učinit prosté gesto humanity a solidarity člověka vůči člověku.... koncertem chceme vyjádřit morální podporu lidem nespravedlivě stíhaným čínským totalitním režimem,” píše na svých internetových stránkách pořadatel koncertu občanské sdružení Lidská práva bez hranic.

Vstupenky je možné rezervovat na stránkách svedominelzekoupit.cz.


V článku byly použity informace ze stránek Minghui.org.