Předseda výkonné rady Hongkongu, Leung Čchun-jing, během tiskové konference 15. ledna. (Philippe Lopez/AFP/Getty Images)

HONGKONG – Ze všech stran kritizovaný šéf Hongkongu Leung Čchun-jing (Leung Chun-ying) dostal další ránu pod pás, když byly zveřejněny tajné dokumenty prokazující přijímání obřích úplatků.

Předseda výkonné rady Hongkongu měl přijmout od australské společnosti UGL v přepočtu kolem 140 milionů korun, a to ve dvou splátkách. Výbušnou zprávu zveřejnily australské noviny Sydney Morning Herald jen dva dny před plánovaným vyjednáváním s protestujícími studenty.

Deník se odvolává na tajnou smlouvu o vyplacení peněz, jež měl dostat potom, co UGL souhlasila odkoupit britskou konzultantskou firmu DTZ Holdings, u které Leung sloužil jako ředitel asijsko-pacifické oblasti, než ze společnosti v listopadu 2011 odešel a ohlásil svou kandidaturu na správce Hongkongu.

Leung slíbenou částku dostal až poté, co nastoupil na svoji funkci. DTZ byla v době prodeje insolventní, a zatímco on obdržel pět procent kupní ceny, věřitelé a akcionáři nedostali vůbec nic.

Kancelář předsedy se proti obvinění ohradila se slovy, že Leung výplatu dostal za služby poskytnuté DTZ v době, kdy ještě nebyl veřejným činitelem. Ve smlouvě se hovoří o jeho „občasné roli jako rozhodčí a poradce“.

Veřejné pobouření

Politici i občané Hongkongu jsou případem pobouřeni. Poslankyně Claudia Mo z Občanské strany prohlásila, že Leung očividně dostal zaplaceno za své budoucí služby, a sdělila DWnews, že zvažuje obžalobu. Připojil se k ní i poslanec Frederick Fung.

Hongkongská televizní stanice TVB citovala poslance Cyda Hoa, který vůdce bývalé britské kolonie kritizoval: „Má Leung dvě zaměstnání zároveň a dostává dvě výplaty? Přijmou obyvatelé Hongkongu fakt, že kromě svého postu veřejného činitele pracoval i pro nějakou firmu? Jde o vážný střet zájmů a Leung přijetí peněz nepřiznal.“

Hongkongská vláda zrušila na pátek slíbené rozhovory s pro-demokratickými demonstranty, většinou studenty, a tak se očekává, že o víkendu vyrazí do ulic opět značné množství lidí.


Čtěte také:

Za násilnostmi v Hongkongu stojí Peking

Hongkong: K deštníkové revoluci se přidávají i lidé ze zahraničí – fotogalerie

Hackeři plánují únik 51 databází čínské vlády. Chtějí podpořit demonstranty v Hongkongu

Praha: Václavák 6. října zažíval podporu proti totalitě, počínaje Hongkongem a konče…?