Psaní dopisů v dnešní době se stává spíše výjimkou. Avšak není psaní jako psaní. K Mezinárodnímu dni lidských práv, 10. prosince, spouští mezinárodní organizace Amnesty International (AI) „Maraton“ ve psaní dopisů, které pomáhají druhým v těžkých životních situacích.

„Maraton“ je největší mezinárodní akce na podporu nespravedlivě vězněných, pronásledovaných nebo utlačovaných lidí. Amnesty International ji pořádá každý rok okolo10. prosince po celém světě.

Cílem je společně ručně napsat a poslat co nejvíc dopisů s výzvami vládám či úřadům příslušných zemí a upozornit tak na porušování práv konkrétních lidí. Přímo obětem bezpráví je možné psát dopisy solidarity, a vyjádřit jim tak podporu.

„Výsledky jsou vidět okamžitě. Už v průběhu akce jsou lidé osvobozováni z vězení, nečinné úřady začínají jednat, špatné zákony se mění nebo ruší. Ne ve všech případech se podaří dosáhnout toho, co požadujeme. Jedno však mají společné – dopisy jsou obrovskou podporou pro oběti bezpráví a jejich blízké. Jsou pro ně nadějí a důkazem, že jejich utrpení není zbytečné,“ doplňuje Gabriela Bártová z AI.

V České republice bylo loni na 74 akcí ve 33 různých městech. Většina se konala na půdě škol a univerzit, zapojily se ale i nízkoprahové kluby, skautské oddíly nebo jednotliví aktivisté, kteří Maraton organizovali v kavárnách či knihovnách. Velkou část akcí přitom organizovali lidé, kteří s Amnesty International nikdy dříve nespolupracovali. Celkem odešlo do světa více než 14 000 dopisů.

„Myslím si, že tento projekt nám dal hodně. Naučili jsme se více překládat do angličtiny, naslouchat a pomáhat druhým a hlavně to, že na tom nejsme tak špatně jako chudáci lidé, kteří za nic nemohou,“ sděluje Bára Baliharová, žákyně základní školy na Habru, která se zapojila do Maratonu psaní dopisů v roce 2013.

Pro koho budete psát vy?

V letošním roce má podpora směřovat ke 12ti případům lidí a komunit, které reprezentují různé situace porušování lidských práv ve všech regionech světa.

„Tradiční“ případy nespravedlivě vězněných zastupuje například čínská aktivistka Liu Ping nebo profesor práva ze Spojených arabských emirátů Mohammed Al-Roken, novodobé lidskoprávní problémy ztělesňuje např. whistleblowerka Chelsea Manning z USA. Jedním z případů týkajících se celé komunity budou lidé žijící v indickém Bhopálu, kteří i po 30 letech trpí následky obrovské ekologické katastrofy

Jeden či více dopisů může v rámci akce napsat každý – doma s rodinou či při setkání s přáteli nebo v rámci veřejné „maratonské“ akce. Je možno založit tak milou předvánoční tradici. K organizaci Maratonu obdržíte od AI vše, co budete potřebovat. Sami si určíte, jak akci zrealizujete, zda bude veřejná či jen soukromá nebo jaké případy chcete podpořit.

Ohlasy a díky

Ve všech případech byly dopisy solidarity obrovskou psychickou podporu obětem bezpráví nebo jejich blízkým.

„Jsem zavalen lavinou dopisů a pohlednic vyjadřujících mi solidaritu a soucit… v každém jsou patrné národní rysy těch, kteří je píší. Kolem Nového roku jsme měli dva dny odpočinku. Tehdy jsem četl stovky dopisů a pohlednic… mohu upřímně říci, že jsem nevynechal jediný. Cítil jsem takovou vlnu podpory a účasti, která z nich vycházela… byl to nepopsatelný Nový rok,“ následují díky od Alese Beljackého, běloruského vězně svědomí, který strávil téměř tři roky za mřížemi.

Je to šance, že přibude dojemných setkání, jaké loni v prosinci zažila Yorm Bopha, kambodžská aktivistka hájící právo na bydlení po propuštění z vězení se svým malým synem. Poslala Amnesty potom vzkaz:

„Děkuji mnohokrát všem podporovatelům Amnesty International: vaše úsilí bylo úspěšné, jak dokazuje mé propuštění! Prosím, podporujte dál mě a mou komunitu i další zde v Kambodži. Největšího úspěchu můžeme dosáhnout, když budeme pracovat všichni společně.“ Propuštěna byla  v prosinci 2013 na kauci.

„Česko bylo jen jednou ze 143 zemí, kde lidé dopisy psali. Celkem jich vloni bylo napsáno neuvěřitelných 2 373 422. Výsledky na sebe nenechaly dlouho čekat. Tři nespravedlivě věznění lidé byli propuštěni na svobodu a v naprosté většině případů byl zaznamenán pozitivní vývoj,“ kvituje Amnesty Internatonal.

Více na: www.amnesty.cz