20141125goliath1

Cenu za nejlepší dokumentární film 9. Hamiltonského filmového festivalu (Kanada) získal snímek Davidové a Goliáš, který popisuje vyšetřování v oblasti čínské transplantační chirurgie. Konkrétně odebírání orgánů živým vězňům svědomí, tedy lidem vězněným za svoji víru, kteří se věnují meditační praxi Falun Gong[1].

Na tuto problematiku se zaměřují kanadský právník specializující se na oblast lidských práv David Matas a bývalý kanadský ministr zahraničí pro asijsko-pacifickou oblast David Kilgour. Dokument obsahuje rozhovory s množstvím pacientů, kterým byl v Číně transplantován lidský orgán.

„Je to úžasný dokument, neuvěřitelně smutný a děsivý. Zanechal silný dojem na všech, kteří jsme jej sledovali, a tak bylo celkem snadné jej zvolit za nejlepší dokument,“ - administrativní ředitel festivalu Nathan Fleet.

Příběh začíná v březnu roku 2006, kdy dva svědkové vypověděli, že jsou následovníci Falun Gongu zadržovaní v Su-ťia-tchunu – části města Šen-jangu v provincii Liao-ning na severovýchodě Číny. Tito svědci uvedli, že zadržovaní vězni slouží jako banka na orgány, z níž nemocnice čerpají vhodné orgány ke komerčním transplantacím. Následně se začínají objevovat i další svědectví.

Falun Gong je duchovní praxe, kterou vládnoucí Čínská komunistická strana v roce 1999 zakázala a spustila proti ní štvavou mediální kampaň a politické pronásledování jejích stoupenců. Odhaduje se, že miliony následovníků jsou zadržovány v čínském vězeňském systému, kde jsou podrobovány mučení a ideologické převýchově. Informace o tomto pronásledování jsou čínskou komunistickou stranou tvrdě cenzurovány.



David Matas s Davidem Kilgourem vypracovali vlastní vyšetřovací zprávu, která uvádí, že mezi lety 2000 a 2005 bylo provedeno přibližně 41 500 transplantací, u kterých nebyl prokázán původ orgánů. Zároveň na základě svého vyšetřování došli k závěru, že nejčastějším zdrojem pro tyto neobjasněné transplantace jsou právě následovníci Falun Gongu. Britský výzkumník a novinář Ethan Gutmann odhaduje, že přibližně 65 000 následovníků Falun Gongu bylo za účelem nedobrovolného odebrání orgánům zavražděno v letech 2000 až 2008.

Matas s Kilgourem byli v roce 2010 nezávisle na sobě nominováni na Nobelovu cenu míru za jejich práci na celosvětové osvětě o zločinech v oblasti čínské transplantační chirurgie, která měla velký mezinárodní dopad.

20141125goliath
Záběr ze snímku. (Epoch Times) 

Režisér dokumentu Li Jün Siang popsal svůj údiv, když se poprvé dozvěděl o zločinech páchaných čínskými nemocnicemi při odebírání orgánů. „Ze začátku bylo pro mě těžké tomu uvěřit, protože tento akt jde proti základům lidské morálky. Až jak šel čas a začalo se objevovat více důkazů, jsem si uvědomil, že to skutečně existuje.“

„Apeluji na publikum, aby si dokument v klidu zhlédli od začátku do konce a přemýšleli nad zmíněnými důkazy za použití vlastního úsudku,“ vzkazuje divákům režisér Li Jün Siang.

Administrativní ředitel festivalu Nathan Fleet vyjádřil přání, aby film po celém světě inspiroval více lidí a pomohl zastavit tyto zločiny proti lidskosti. „Je to přesně snímek, u kterého je třeba, aby se dostal na veřejnost a více lidí si uvědomilo, že se to děje a jakým způsobem to probíhá. Věci tohoto druhu musí skončit,“ řekl Fleet.

Hamiltonský filmový festival, který se koná v kanadském Ontariu, probíhal od 3. do 9. listopadu. Bylo zde prezentováno celkem 140 filmů z celého světa. Film Davidové a Goliáš je jedním z finalistů na Online filmovém festivalu Viewster, kde je snímek aktuálně přístupný zdarma ke zhlédnutí (do 27.11.).

20141125kilgour
Bývalý kanadský ministr zahraničí pro asijsko-pacifickou oblast David Kilgour v rozhovoru ve snímku Davidové a Goliáš. (Epoch Times) 

20141125matas
Kanadský právník specializující se na oblast lidských práv David Matas ve snímku. (Epoch Times)




[1] Falun Gong - Někdy se používá český přepis Fa-lun-kung nebo Fa-lun Kung. Metoda sama ovšem celosvětově používá název Falun Gong nebo Falun Dafa.

 
Přeložil Jiří Chlebníček small United States