Ministr M. Stropnický osobně navštívil oblast postiženou neřízenými výbuchy munice. (Miroslav Šindelář/MO ČR)
Zlínsko – Ve čtvrtek 4. prosince navštívil ministr obrany oblast poblíž vojenského areálu Vrbětice. V doprovodu svého náměstka Tomáše Kuchty a náčelníka Vojenské policie generála Milana Schulce se ministr Martin Stropnický setkal se starosty a zástupci místní samosprávy obcí, které jsou neštěstím postiženy. Ti se nesporně shodli na tom, že jsou nedostatečně informováni o dění v areálu skladů.

Požadovali po ministrovi, aby armáda navýšila počty vojáků, kteří by spolu s policií hermeticky uzavřeli celou oblast. Požadovali také pomoc odborníků – psychologů, kteří by pomohli zklidnit obavy místních obyvatel.

„S navýšením počtu vojáků tady počítáme, jsme na to připraveni. Záleží však na tom, jak celou situaci vyhodnotí velitel zásahu, protože činnost zde řídí ministerstvo vnitra. My v každém případě nabízíme nadstandardní pomoc,“ uvedl ministr Martin Stropnický.

Obyvatelé zůstávají mimo své domovy

„Výbuchy pokračovaly i v noci a snad zatím poslední se ozval kolem poledne,“ upřesnil ministr před návratem zpět do Prahy.

Dodal, že se zde ozývají také řízené výbuchy, ale ty jsou prováděny na druhém konci skladů, kde došlo k prvnímu výbuchu v říjnu letošního roku. To, že nejspíš 438 občanů z evakuovaných dvou obcí zůstane další noc mimo své domovy, potvrdil v podvečer krizový štáb.

Ministr Stropnický poděkoval starostům, že situaci poměrně dobře zvládají a místním občanům přislíbil veškerou pomoc, kterou je schopen zabezpečit. Zároveň vyjádřil díky vojákům AČR, kteří spolu s policisty areál hlídají.

„Rád bych, aby zdejší lidé věděli, že nám není jejich osud lhostejný,“ zdůraznil Martin Stropnický. Na Zlínsko se ještě vrátí v sobotu 6. prosince, kdy ve Vlachovicích zasedne předsednictvo Bezpečnostní rady státu.


Čtěte také:

Vrbětice na Zlínsku, druhý den