Ilustrační foto. Srbské policejní jednotky v pozadí čínské delegace mávající vlajkou ČLR. (DALE de la REY/AFP/Getty Images a ALEXA STANKOVIC/AFP/Getty Images)
Ilustrační foto. Srbské policejní jednotky v pozadí čínské delegace mávající vlajkou ČLR. (DALE de la REY/AFP/Getty Images a ALEXA STANKOVIC/AFP/Getty Images)

Mezinárodní lidsko-právní organizace Amnesty International reagovala na akci srbských úřadů během summitu Evropských zemí s Čínou v hlavním městě Srbska Bělehradu. Srbská policie znemožnila pokojné protesty a zatkla občany Bulharska, Slovenska a Finska, kteří přijeli do Bělehradu protestovat proti hrubému porušování lidských práv na území ČLR. Summit se konal od 16. do 17. prosince za účasti patnácti zástupců evropských zemí včetně České republiky a Slovenska.

„Amnesty International se obává, že srbské úřady jednají nezákonně, a vyzývá je, aby okamžitě zastavily jakékoli zadržování pouze na základě vůle osoby uplatnit své právo na pokojné shromažďování,“ uvádí organizace v prohlášení na internetových stránkách anglické pobočky.

V pozadí pracují tajné služby

Někteří dobrovolníci, kteří přijeli do Bělehradu protestovat byli zadrženi policií v hotelových zařízeních, kde se ubytovali. Slovenská občanka, která byla mezi zatčenými, vypověděla slovenskému deníku ProjektN, že na ni policisté v civilu čekali už při jejím příjezdu do hotelu a hned jí odvezli pryč.

Je otázkou, jak je možné, že měli jmenné seznamy lidí, kteří jedou do Bělehradu protestovat. Takovému „zátahu“ musela nutně předcházet podrobná zpravodajská činnost tajných služeb, které monitorují potenciální aktivisty v mezinárodním měřítku a vedou si jejich jmenný seznam.

Zadržená aktivistka ze Slovenska řekla ProjektuN: „Srbové věděli, kde všude jsem byla, jak cestuji. Řekli mi: Jsme policajti, musíme to vědět.”

Dalším protestujícím, kteří se chystali přicestovat z Chorvatska, Slovinska a Finska, byl zamítnut vstup do Srbska.

Na základě čeho zatýkáte občany EU?

K situaci se vyjádřil také Eduard Kukan, předseda Delegace při Parlamentním výboru pro stabilizaci a přidružení EU – Srbsko. „Srbsko je kandidátskou zemí EU, a proto jsme znepokojení kroky, pro které se srbské orgány v tomto případě rozhodly. Žádáme propuštění aktivistů za lidská práva stejně jako jasné vysvětlení této situace,“ dodává Eduard Kukan. Srbské úřady prozatím nepodaly žádné relevantní zákonné opodstatnění pro jejich zatčení a zadržování.

Aktivisté kontaktovali právní specialisty, kteří označili zatčení za ilegální čin. Stejně tak byly doba zadržení aktivistů i jejich deportování ze země v rozporu se zákonem. Srbské úřady a vláda byly podle aktivistů pod tlakem čínského režimu, který si nepřál, aby lidé proti jeho postupům v Srbsku svobodně protestovali.

Kanadská lidsko-právní organizace YUKOM se domnívá, že jde o závažné porušení lidských práv, které se Srbská vláda zavázala dodržovat a společně s advokátní kanceláří Markovic and Partners pracovali na propuštění zadržených občanů EU z vazby.

Bývalý předseda Konzervativní strany Martin Rejman na svojí facebookové stránce napsal, že článek o zatýkání aktivistů „vypovídá nejen o čínském, ale i o srbském režimu“.

Čtěte také:

Bělehrad: Protestující propuštěni

Zatýkání v Bělehradě: „Podepište, že jednáte ilegálně, a my vás propustíme,“ vyhrožují úřady aktivistům

Ďalší protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred summitom s Čínou v Belehrade, čelia nezákonnému vyhosteniu

Zatýkání aktivistů - summit evropských zemí s Čínou v Bělehradě ve znamení totality

Protestujúci za ľudské práva nelegálne zatknutí pred čínsko-európskym summitom v Belehrade