Odborníci diskutovali koncem listopadu v britském parlamentu o problematice neetických orgánových transplantací v Číně. Na snímku Ingrid Cranfieldová, David Matas, Ethan Gutmann, David Kilgour a Richard Wingfield. Portrét na obrazovce patří ujgurskému uprchlíkovi a bývalému chirurgovi Enveru Tothimu (Roger Luo/Epoch Times)
Čínský režim, již poněkolikáté, ohlásil, že hodlá skoncovat s odebíráním orgánů od popravených vězňů. Nejnovější termín hovoří o 1. lednu 2015.

Prohlášení ze 4. prosince bylo vydáno týden před Mezinárodním dnem lidských práv a měsíc poté, co Kanadský podvýbor parlamentu pro mezinárodní lidská práva přijal rezoluci, která vyjadřuje znepokojení nad praktikami orgánových transplantací v Číně.

Ať jsou však důvody pro načasování tohoto prohlášení jakékoliv, lze předpokládat, že Čínská komunistická strana tento slib poruší, stejně jak to učinila ve všech předchozích případech.

Organizace Lékaři proti nucenému odběru orgánů (DAFOH), která celosvětově sdružuje lékařské odborníky různých zaměření a jejich podporovatele za účelem monitoringu dodržování lidských práv u orgánových transplantací, ve zprávě uvedla, že první slib čínskou stranou byl učiněn již v roce 2007, rok před Olympijskými hrami v Pekingu.

„Poprvé se čínská strana pokusila mezinárodní společnost podvést již v roce 2001, kdy odmítla, že by tyto praktiky vůbec používala. Po mnoha letech opakovaných, leč nenaplněných prohlášení nemůže brát mezinárodní společnost slova čínského režimu vážně,“ uvádí se v prohlášení DAFOH.

Čínští představitelé uvádějí, že ročně proběhne okolo 10 tisíc transplantací orgánů, zatímco počet popravených osob se pohybuje kolem 1 700 lidí, což vytváří prostor pro otázky ohledně původu orgánů.

Tuto anomálii ve svých knihách odhaluje několik odborníků. Je mezi nimi i Ethan Gutmann, autor knihy Jatka: masové zabíjení, orgánové transplantace a tajné řešení čínského problému s disidenty, která byla v angličtině publikována v roce 2014. Podle něj tvoří většinu obětí násilného odebírání orgánů náboženští disidenti z řad Falun Gongu, Ujgurů a Tibeťanů.

Gutmann se koncem listopadu zúčastnil turné po Velké Británii, v jehož rámci navštívil i parlament ve Westminsteru, skotský parlament a welšské shromáždění. Společně s ním do země přijeli další odborníci na problematiku neetických odběrů orgánů v Číně, David Kilgour a David Matas z Kanady.

Zpráva Kilgoura a Matase vyšla již v roce 2006, a proto může být pro mnohé vydání knihy s tímto zaměřením (Jatka) v roce 2014 indicií, že tito pánové narazili na něco velmi závažného. Žádný novinář by totiž nevěnoval 7 let svého úsilí na napsání knihy jen tak pro nic za nic,“ uvedl 27. listopadu Gutman ve skotském parlamentu v Edinburghu.

Praktiky organizovaného odběru od nedobrovolných „dárců“ v Číně byly publikovány na internetu Davidem Kilgourem a Davidem Matasem již v letech 2006 a 2007. Oba jsou svým zaměřením právníci, kdy Kilgour působil jako stínový ministr zahraničí pro asijsko-pacifickou oblast a Matas působí jako právník se zaměřením na lidská práva a je rovněž ředitelem Mezinárodního centra pro lidská práva a demokratický rozvoj.

V roce 2005 byl zvláštnímu zpravodaji OSN pro otázky mučení, Manfredu Nowakovi, dovolen omezený přístup do čínského vězeňského systému. Z jeho zprávy vyplývá, že praktiky mučení jsou zde užívány v širokém měřítku.

Zato Kilgourovi a Matasovi byl požadavek na nezávislé vyšetřování zamítnut. Jejich vyšetřování tak bylo postaveno na výpovědích obětí, pacientů, na telefonních hovorech s čínskými lékaři a z údajů v nemocnicích. Závěry byly shrnuty v knize „Krvavá sklizeň - zabíjení následovníků Falun Gongu pro jejich orgány“, která byla publikována v roce 2009. Jejich práce z roku 2006 odhalila, že mučení v transplantačních centrech stále pokračují, a orgány jsou často odebírány bez anestetik či poskytnutí základní lékařské péče.

Všichni tři autoři cestují po světě, kde se snaží přimět jednotlivé vlády k zavedení takové legislativy a opatření, které by podobným otřesným metodám zabránily. V několika zemích, jako Izrael nebo Španělsko, již k podobným krokům došlo.

Skotský poslance Bob Doris při slyšení v edinburghském parlamentu prohlásil, že se pokusí přijít se způsobem, jak by mohlo pomoci i Skotsko. „Chci zmínit, že mým cílem nebude, abychom se primárně zaměřili na zranitelné lidi, kteří jsou zoufalí po orgánech. Mojí touhou je spíše kriminalizovat opovrženíhodné jedince, kteří se snaží v rámci dodavatelského řetězce orgánů z Číny na obchodech profitovat,“ sdělil Doris.


Článek byl doplněn Simonem Millerem.

Text byl redakčně zkrácen.

 small United States Přeložil: Jiří Chlebníček


Čtěte také:

Transplantační konference v Číně bez mezinárodní účasti

Zkušenost s transplantací orgánů v Číně. V rekordním čase a množství, anonymní dárci