Vystavený model Lockhead Martin F-35 během letecké přehlídky 16. června 2014 ve Farnborough v Anglii. Čínský státní příslušník je ve Spojených státech obviněn z údajného odcizení nových plánů F-35 a pokusu o jejich převezení do vlasti. (Dan Kitwood/Getty Images)
V zavazadle čínského státního příslušníka byly na newyorském letišti nalezeny tajné dokumenty nového modelu bojového letounu F – 35. Čínskému režimu se tak málem dostaly do rukou plány nejnovějšího amerického proudového letadla, které mají snížit výrobní náklady.

Šestatřicetiletý Jü Lung byl 9. prosince obviněn soudem ve městě Bridgeport ve státě Connecticut za pokus o vycestování do Číny s  dokumenty odcizené nejmenovanému významnému dodavateli v oblasti obrany v Connecticutu. Číňan u vojenského kontraktora pracoval.

Podle tiskové zprávy z úřadu amerického zastupitelství byl Jü Lung 6. listopadu dopaden s tajnými dokumenty obsahujícími detailní výpočty a výsledky testů použitých při vývoji technologicky vyspělého titanu určeného pro americké vojenské síly.

Na návrzích pokrokového titanu pracovaly dvě velké zbrojní firmy, přičemž jedna z nich byla ta, kde Jü Lung pracoval.

Výzkum je nesmírně důležitý. Vysoká cena stíhačky F-35, odhadovaná až na 337 miliónů dolarů za kus, byla jedním z hlavních předmětů jednání o nákupu, nejen pro armádu Spojených státu, ale i pro americké spojence.

Čína má o tyto dokumenty zřejmý zájem z několika důvodů. Tím největším je, že čínská vláda již v roce 2007 ukradla USA návrhy pro tehdejší model stíhačky F-35 a utajené technologie z tohoto programu se objevily v posledních verzích čínské stíhacího letounu J-20.

Jü Lung před svým zatčením vycestoval do Číny několikrát, což samozřejmě není neobvyklé vzhledem k tomu, že je čínským občanem. Co však neobvyklé bylo, je to, že když se 19. srpna vrátil ze své poslední cesty, bylo u něj nalezeno 10 tisíc amerických dolarů v hotovosti, doklady o registraci nové společnosti v Číně, a podle tiskové zprávy „z velké části vyplněná žádost o práci u státního výzkumného střediska pro vojenský a letecký průmysl“.

V žádosti špión uváděl, že má znalosti a zkušenosti získané v zaměstnání u vojenského dodavatele ve Spojených státech.

Jü údajně pracoval na motoru F119 používaného u amerických stíhaček F-22 a na motoru F135, jenž se používá u letounů F-35. Oba stroje patří mezi nejnákladnější a nejvyspělejší zbraně na světě.

Jü Lungovy zkušenosti s proudovými motory byly pro čínský režim jistě lákavé. Neschopnost Číny vyrobit moderní proudové motory je jednou z hlavních překážek v programech vývoje a prodeje stíhaček. Čína stále dováží proudové motory z Ruska.

Spojené státy mají zákony, jež zabraňují Číně získat tento druh informací. Ukradené dokumenty obsahovaly texty s varováním o jejich utajení. Navíc USA zakázaly v reakci na pekingský masakr studentů v roce 1989 jakýkoliv export informací a technických údajů pro ozbrojené složky ČLR.

Čínskému zloději tak hrozí až deset let vězení a až čtvrt milionů dolarů pokuty.


small United States Přeložil: JaC