Avon souhlasil uhradit celkem 135 milionů dolarů za porušení amerického zákona o korupčních praktikách v zahraničí. Firma byla obviněna z podplácení čínských státních úředníků. (Epoch Times)
Kosmetický gigant Avon souhlasil se zaplacením pokuty 135 milionů amerických dolarů (přes 3 miliardy korun) za to, že podplácel čínské úředníky.

Finanční vyrovnání musí firma zaplatit americkému ministerstvu spravedlnosti a Komisi pro cenné papíry (SEC), protože porušila zákon platný v USA, podle něhož společnosti nesmí v zahraničí uplácet státní úředníky za účelem získání či udržení obchodu.

Avon utratil celkem osm milionů dolarů v hotovosti a dárcích, které putovaly do kapes čínských funkcionářů. Mezi dárky byly luxusní výrobky od značek Louis Vuitton, Gucci a Tiffany & Co.

Úplatek měl podle SEC zaručit, že se Avon „vyhne pokutám a negativním zprávám v médiích, jež by mohly poškodit čisté jméno korporace“.

Čínští úředníci mohou díky přísné cenzuře pro firmy zařídit, aby se jim nedostávalo záporného mediálního pokrytí. Oddělení propagandy, které mají cenzuru ve státě na starost, fungují na úrovni celonárodní, provinční i městské.

Americké úřady však na nekalé praktiky Avonu přišly a potrestaly jej finanční pokutou. Podle vyjádření Scotta W. Friestada z SEC Avon podplácením „získal konkurenční výhodu, což mu přineslo značné finanční výnosy“.

Avon byl v roce 2006 první firmou, která v Číně získala povolení k přímému prodeji. Ten byl zakázán roku 1998. Společnosti se podařilo zpracovat žádost o povolení v rekordním čase dvou měsíců poté, co čínské ministerstvo obchodu v prosinci 2005 oznámilo zahájení licenčního procesu.

Avon je zatím posledním příkladem nadnárodní korporace, jež se rozhodla hrát podle čínských pravidel a byla při tom přistižena. Není však příkladem jediným.

Siemens zaplatil v roce 2008 přes jednu miliardu USD za podplácení čínských státních úředníků, aby mu přihráli důležité zakázky. 

JPMorgan byl v roce 2013 vyšetřován za to, že najímá děti předních funkcionářů komunistické strany.

Výrobce farmaceutik GlaxoSmithKline dostal letos pokutu 492 milionů dolarů za podplácení lékařů v Číně.