České sdružení, Czech Spitfire Club, během letošních Vánoc oznámilo pozitivní sdělení: „Vážení přátelé, 23. prosince vešla ve známost následující zpráva: Ministerstvo kultury schválilo setrvání sochy okřídleného lva na pražském Klárově a zrušilo rozhodnutí magistrátu nařizující jeho odstranění.“

Díky hlasům na petici, která se zastala zachování křídlatého lva, postaveného na Klárově pro čestnou památku československým letcům, a také díky přehodnocení záležitosti ministerstvem kultury dvoumetrová socha na žulovém podstavci setrvá.

Pro vytvoření sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, kteří tak chtěli poděkovat za statečnost československých letců sloužících v řadách britské RAF během 2. světové války.

Po odhalení pomníku s okřídlenou šelmou vypukly spory s pražskými památkáři, kterým vadila monumentálnost díla a poukazovali na to, že v parčíku již jedna socha je. Kritizovány byly také nedostatky v legislativním postupu Prahy 1 a britského velvyslanectví.

Czech Spitfire Club nyní k věci dodává: „Srdečně děkujeme každému za laskavé vyjádření podpory tomuto skromnému pokusu o přispění dobré věci... Je možné říci, že ctitelů našich válečných letců není pouhá hrstka, ale skutečně mnoho. Snažili jsme se tento argument využít u několika zainteresovaných, snad mohl být drobnou pomocí k vítězství... Z finálního rozhodnutí MK máme velkou radost. Jistě je společná nám všem.“

Pod ukončením petice můžeme číst pár vzkazů k tématu:

„Děkuji, že jsem mohl přispět svým hlasem k památce našich letců ve službách R.A.F., které jsem obdivoval již od dětství.“ M. Kovář

PhDr. Jiří Jaroš Nickelli, předseda ČSBS Boskovice, k tomu přidává: „Ministerstvo kultury muselo respektovat zákon č.122/2004 Sb., kterým se po instalaci na Klárově automaticky pomník okřídleného lva letců R.A.F. stal pietním místem, jež se nesmí ze zákona přemisťovat.“ 

„Very well!“  dodává k tomu anonym.

Během proslulé bitvy o Británii, při které  nacisté utrpěli první významnou porážku ve druhé světové válce, se čeští a slovenští piloti navždy zapsali do paměti obyvatel Spojeného království. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (R.A.F.) přibližně 2 500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.