Skorec vodní. (Mark Medcalf/Flickr.com)
Vysočina - První den v novém roce lze prožít různě. Co si budeme povídat, většina jedinců se pravděpodobně potýká s kocovinou, kterou utržili náležitou oslavou Silvestra a je to pro ně již tradice.

Zavedeny jsou i jiné tradice. Lidová pranostika sděluje, že: „Na Nový rok o slepičí krok!“ Tím je míněno, že po slunovratu se den prodlouží aspoň o slepičí krok. Čeští ochránci přírody se chodí podívat k vodní cestě, jak to jde na Nový rok „o skorcův krok“.

Skorec vodní je potápivý zpěvný pták, žijící poblíž proudící vody. Za ním se 1. ledna vydalo dvacet lidí pod vedením jihlavského ČSOP, mezi nimi děti, laici a jeden lovecký pes. Dalekohledy a termosky s horkými nápoji pomohly překonat ranní nedospanost. Odměnou byly vhledy na ledňáčka říčního, přelétávajícího přes řeku Jihlavu, skorec vodní byl spatřen sedící na kameni i jak se potápí. Přes množství divokých kachen, kterými je řeka obdařená, se podařilo rozlišit racka chechtavého nebo krásného strakapouda.

Ochránci věděli, na kterých místech řeky má skorec vodní budky, ve kterých přebývá. Zajímavý pěvec s tmavým peřím svítil z polozamrzlé řeky svou bílou náprsenkou. Pod mostem ochránci také objevili jeho hnízdo, schované ve výšce. Malé děti se velmi zajímaly o vodní ptáky a jejich obydlí. Zatímco na Silvestra ještě mrzlo, na Nový rok občasný déšť účastníky obdařil svou sprškou.

Novoroční tradice jsou různé. Vycházky do přírody s dětmi položí základ pro zájmy, které určitě nejsou spojeny s komercí a pohodlím.

20150101-skorec-a1
Lovecký ohař se chvěl při pohledu na divoké kachny, ale i bez vodítka si dokázal nechat zajít své lovecké laskominy. (Z. Danková/Epoch Times ČR)

20150101-skorec1a
Mezi divokými kachnami u splavu se ukrýval racek chechtavý. (Z. Danková/Epoch Times ČR)

20150101-skorec-b1
Dalekohledy přiblížily více ze života zamrzlé řeky i z okolo rostoucích stromů. (Z. Danková/Epoch Times ČR)
20150101-skorec-c1

20150101-skorec-d1