Žena píše na svém laptopu v Pekingu. Uniklé emaily ukazují, že čínský režim zaměstnává minimálně půl milionu nastrčených komentátorů. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)
Čínská vláda zaměstnává půl milionu internetových diskutérů, kteří píší falešné komentáře pod články, na sociálních sítích a na diskuzních fórech a usměrňují veřejné mínění podle instrukcí režimu.

Před koncem roku se zejména do čínských médií dostaly zprávy o anonymním hackerovi, jenž se naboural do pobočky Internetového informačního úřadu v jednom čínském městě, odkud ukradl interní emailovou komunikaci a tu pak zveřejnil na internetu.

Média na základě údajů z těchto emailů došla k závěru, že režim si vydržuje „armádu“ 500 tisíc internetových komentátorů. Ti dostávají zaplaceno drobný obnos za každý zveřejněný komentář.

Interní směrnice pro diskutéry unikly na veřejnost již v roce 2011. Deník Business Insider tehdy uvedl, že členové této rozsáhlé sítě měli za úkol kritizovat americkou vládu a vytvářet mínění nakloněné čínské vládě.

V čínštině se těmto lidem lidově říká „wu-mao tang”, což by se dalo přeložit jako „padesátihaléřová parta“, neboť údajně dostávají zaplaceno půl jüanu (5 mao) za jeden komentář. Samotný výraz „wu-mao tang” je na čínském internetu zablokován, aby ho lidé nemohli probírat.

Emaily, které neznámý hacker zveřejnil, přikazují komentátorům, aby útočili na demokracii a vychvalovali ideologii vůdců Čínské komunistické strany. Instrukce také hovoří o způsobu platby. Diskutéři mají příslušnému úřadu poslat email se svými internetovými komentáři včetně odkazu na stránky, kde byly tyto komentáře publikovány.

Úřad jim na oplátku posílá příklady, jak by mohly komentáře vypadat. Účelem najímání stovek tisíců komentátorů je posílit politickou kontrolu nad obyvateli Číny. „Zvláštností tohoto odvětví je, že spotřebovává sociální bohatství, ale nevytváří žádné hodnoty,“ řekla v říjnu 2013 pro rádio Voice of America politická komentátorka Che Čching-lien.

Názory na to, kolik lidí přesně armáda najatých diskutérů čítá, se různí zdroj od zdroje, od 250 tisíc až po několik milionů. A tak je možné, že odhad čínských médií nemusí být přesný.

„Bez ohledu na velikost se úkaz, jenž se zde popisuje, rovná propagandistickému cvičení ohromujících rozměrů,“ uvedla nezisková organizace Freedom House.

„Než aby projekt podporoval otevřený dialog s čínskými občany,“ podotýká neziskovka, „zaměřuje se na jejich podvádění, aby si mysleli, že veřejná podpora Čínské komunistické strany a její politiky je větší, než tomu ve skutečnosti je, a že nekalé praktiky jako korupce a mučení jsou méně běžné, než je tomu v reálu.“


small United States Přeložil a upravil: OnH