Čínští kontroloři chtějí prověřit výrobky Apple; ilustr. foto. (Lam Yik Fei/Getty Images)
Společnost Apple ve snaze získat lepší přístup na čínský trh souhlasila s poskytnutím svých produktů k bezpečnostní kontrole čínskými cenzory. Informovaly o tom 21. ledna Beijing News.

Vyjednávání Apple řídil přímo výkonný ředitel firmy Tim Cook, který se koncem loňského roku setkal ve Spojených státech s Lu Wejem, ředitelem CNNIC (China Internet Network Information Center). Tato instituce má mimo jiné za úkol cenzurovat čínský internet. Apple usiluje o zvýšení prodejů svých výrobků – iPhone, iPad, Mac – v ČLR, zatímco čínská vláda chce záruky, že data a soukromí uživatelů těchto zařízení zůstanou ochráněna a nebude ohrožena národní bezpečnost.

„Apple by mohl předat svůj zdrojový kód čínské vládě,“ - internetový aktivista.

Podle Beijing News došlo k následujícímu dialogu:

Cook: „Spekulace, že bychom třetím stranám poskytli přístup k informacím o uživatelích, je naprosto mylná. Nikdy jsme něco takového nedělali a ani dělat nebudeme.“

Wej: „To, co říkáte, se nepočítá. Vaše nové produkty musí projít naší bezpečnostní prověrkou. Musíme dojít ke svým vlastním závěrům, aby se uživatelé cítili při použití těchto výrobků v bezpečí.“

Caijing
Výkonný ředitel Apple, Tim Cook, a Lu Wej z čínského úřadu pro kontrolu internetu, si potřásají rukama při společném setkání v prosinci 2014. (Weibo.com/Caijing) 

Cook se následně vyslovil, že bude při vypracovávání bezpečnostního posudku plně spolupracovat.

Internetoví aktivisté ovšem poukazují, že spolupráce technologického giganta s čínskou vládou by mohla mít nepříznivé dopady.

„Apple by mohl předat svůj zdrojový kód čínské vládě,“ napsal Epoch Times v emailu Charlie Smith (pseudonym), jeden z dobrovolníků pracujících pro GreatFire.org, neziskovou organizaci, která monitoruje internetovou cenzuru v Číně.

Jakmile Peking získá zdrojový kód Applu, „může v něm snadněji najít zranitelnosti, což by se dalo zneužít k ohrožení zařízení od Apple“, dodal Smith.

Zdrojový kód zároveň může umožnit čínským výrobcům vyrobit zařízení s pirátskou verzí kódu, což je zřejmě to poslední, co by si americká firma přála.

Smith dodává, že Apple bezpochyby dovolí čínskému režimu, aby mu jeho výrobky kontroloval pravidelně a dlouhodobě, protože chce zvýšit svůj tržní podíl v zemi.

Apple nezareagoval do uzávěrky na naše emailové dotazy, o jaký druh prověrek se bude konkrétně u jeho produktů v Číně jednat.