Zlatý prsten s vzácnými kameny, ilustr. foto. (Chris Jackson/Getty Images for Marie Curie Cancer Care)
Zlatý prsten s vzácnými kameny, ilustr. foto. (Chris Jackson/Getty Images for Marie Curie Cancer Care)
Co si dnes představí lidé, když je vysloven název onoho drahého kovu – zlato?

„Krásný drahý kov – a současně zlatý šperk,“ hodnotí zlato dáma a dodává: „Jediná investice, která neztrácí na hodnotě ani kráse po stech letech – je to nádhera, jako např. naše korunovační klenoty. Úžasné a staré.“

„Velkej zlatej kámen z Mackenova zlata,“ říká s úsměvem filmový fanoušek. Ano, pro zlato se bojovalo, zradilo, zabíjelo, zabírala se půda atd.

„Když se řekne zlato, vybaví se mi zlato roztavené v kotli, nad nímž se sklání alchymisté,“ řekne člověk historicky znalý.

V zemské kůře je ryzí kov poměrně málo zastoupen, a tato vzácnost přispívá k jeho statutu vzácného drahého kovu. Dlouhé období bylo používáno převážně dekorativně nebo jako platidlo.


Není všechno zlato, co se třpytí. (české přísloví)


Proč všichni tak prahnou po žlutém kovu, který je poměrně měkký?

Zlaté šperky jsou v podstatě slitiny příměsí kovů ve zlatě, jako je nikl nebo palladium, měď či zinek, které vyrovnávají jeho měkkost a umožňují tak jeho dekorativní využití.

Celkem dlouhodobě je kov často využíván také v zubním lékařství. Kov je odolný vůči chemickým vlivům, reaguje pouze s lučavkou královskou.

Zlato poslouží i v přeneseném smyslu slova – metafora pro milý, láskyplný subjekt – zlato, zlatíčko. Latinský název aurum připomíná zemskou či lidskou „auru“.

V současné moderní době je zlato využíváno v elektronice. Pro svoji vynikající elektrickou vodivost a inertnost vůči okolním vlivům získalo nezastupitelnou roli v mikroelektronice a počítačovém průmyslu. Zlato dlouhodobě zajišťuje bezproblémovou vodivost důležitých spojů ve vašem počítači, jako např. kontakty mikroprocesoru. Tyto kontakty bývají účelově elektrolyticky pokryty tenkou zlatou vrstvou.

A cena? Před 40 lety začínala v přepočtu na 5 eurech za gram a dnes činí kolem 36 eur za gram, více než sedminásobek předchozí ceny [1]. 

Klasické využití

Ovšem původní role zlata je dodnes bezesporu nezastupitelná při uzavírání sňatků nebo při významném obdarování. Snubní prsteny si předávají ženich a nevěsta ve vzácném klíčovém okamžiku svého života. A tyto chvíle probíhají ve všech historických dobách, v minulosti i současnosti.

Zlato nepodléhá módním vlivům, avšak šperky z něj vykouzlené ano. Lze pozorovat, jaké zabarvení snubních prstenů převládalo v které době, zda tmavé nebo světlé, třpytivé nebo matné, jaké kameny byly doplňkem snubního nebo zásnubního prstenu apod.

V současnosti bývá nejčastější ozdobou prstenu diamant nebo briliant. Barvy šperků převládají světlejší, ale zakoupit se dá i prsten ze zlata různých barev. Výběr je velmi široký. Poslední dobou se lze také setkat např. s perlovým prstenem se zirkony, se zásnubním prstenem se Swarovského křišťálem, safírovým prstenem s diamanty a mnohou další nabídkou.

V současnosti již nemusíme vyhlížet karavanu z dalekých zemí, jak tomu bývalo kdysi. Koupě zlata je dostupná přímo z ulice nebo přes internetové obchody. Na stránkách on-line zlatnictví můžete vybírat svůj šperk 24 hodin denně.

[1] - zdroj: izlato24.cz