20150211-koza1
Lidé narození v roce kozy sdílejí určité charakteristické rysy. Jsou kreativní, umělečtí a talentovaní. Mohou snadno vykonávat všechny práce, které vyžadují uměleckou zručnost a tvořivost. (Annie Wu/Epoch Times)
Čínský Nový rok začíná 19. února, kdy se při vítání roku kozy rozloučíme s rokem koně. Koza je na 8. místě mezi 12 zvířaty čínského zvěrokruhu a je z nich považována za nejvíce umělecké a tvůrčí znamení.

Dokonce i ve volné přírodě bude koza bez jídla a vody vytrvale následovat svého pastevce. Kozy vypadají, že jsou klidné a mírné, ale přesto jsou velmi silné. To je jedna z charakteristik lidí narozených v roce kozy.

Lidé narození v roce kozy jsou obecně milí, okouzlující, přívětiví, ochotní a sympatičtí. Jsou mezi nimi velcí císaři a celá řada slavných tvůrčích a vynalézavých jedinců.

Š'-min Li (Shimin Li, 559–649)
Š'-min Li (李世民) byl považován za největšího císaře čínské historii. Možná jej znáte spíše pod jménem císař Tchaj-cung (Taizong) z dynastie Tchang. Během jeho 23leté vlády dosáhla Čína největšího rozkvětu a stala se jednou z největších a nejmocnějších zemí na světě. Ještě po více než sto letech po jeho smrti se Čína těšila míru a prosperitě.

Jüe Fej (Yue Fei, 1103–1142)
Jüe Fej (岳飛) je jedním z nejslavnějších generálů čínských dějin. Narodil se na konci dynastie Severní Sung. Jüe Fej byl známý nejen pro své vojenské úspěchy, ale i pro svoje vysoké etické standardy. V Číně je považován za příkladného vlastence a čínského národního hrdinu. I po smrti je v čínské kultuře vzýván jako zosobnění věrnosti národa.

Michelangelo (1475–1564)
Malíř, sochař, architekt a básník. Je považován za jednoho z nejslavnějších umělců italské renesance. Jeho tvůrčí zručnost byla rozpoznána a podporována už v mládí, kdy vytvářel mistrovská díla. Mezi jeho největší díla patří socha Davida, sousoší Pieta a fresky v Sixtinské kapli.

Matěj Kopecký (17751847) byl český loutkový divadelník. Mezi nositeli českého národního obrození zaujal navždy význačné postavení. Na jeho tvorbu navázali Jiří Trnka a Hermína Týrlová.

Jan Evangelista Purkyně (17871869) byl český fyziolog, anatom, biolog, básník a filozof; otec malíře Karla Purkyně. Svým příspěvkem o živočišných tkáních složených z buněk s jádry se stal jedním ze spoluzakladatelů cytologie.

Prof. Ladislav Fialka (19311991) byl herec–mim, zakladatel československé školy klasické a moderní pantomimy a velkého souboru Pantomima Na zábradlí. Byl autorem všech her souboru Pantomima Na zábradlí, jeho režisérem, choreografem, výtvarníkem, scénografem a uměleckým vedoucím. Ladislav Fialka byl také zakladatelem a pedagogem již zaniklé katedry pantomimy při Univerzitě Karlově v Praze.

Ferenc Liszt (18111886)
Maďarský skladatel, klavírní virtuos, dirigent a pedagog, byl na počátku 19. století považován za největšího pianistu všech dob. Byl známý pro svou pokročilou a různorodou hudební techniku a experimentální hudební formu. Po čtyřicítce už z něj byl boháč a aktivní filantrop. Stal se patronem jiných skladatelů a daroval mnoho peněz na různé charity a humanitární účely. Přispíval k projektům ve prospěch společnosti, jako byla výstavba nemocnic, škol a kostelů.

Cchao Süe-čchin (Cao Xueqin, asi 1715–1763)
Cchao Süe-čchin (曹雪芹) byl čínský spisovatel během dynastie Čching. Jeho dílo Sen v červeném domě napsané v druhé polovině 18. století je oslavováno jako jeden ze „čtyř klasických čínských románů" čínské literatury. Nejde jen o velkolepý čínský román, ale je také považován za klenot světové literatury.

Mark Twain (1835–1910)
Mark Twain, jehož skutečné jméno bylo Samuel Clemens, byl slavný americký spisovatel, novinář, lektor a humorista. Je nazýván „otcem americké literatury“. V roce 1876 napsal Dobrodružství Toma Sawyera a v roce 1885 dokončil pokračování Dobrodružství Huckleberryho Finna, které je považováno za jeden z největších amerických románů. Zajímal se o vědu, na své jméno měl zapsány tři patenty, přátelil se s Nikolou Teslou. Také se zajímal o parapsychologii, díky které předpověděl bratrovu i svou vlastní smrt.

Thomas Alva Edison (18471931)
Vysoce produktivní americký vynálezce a podnikatel. Dal světu nové technologie v podobě elektrické žárovky, gramofonu nebo filmové kamery. Už v raném věku se projevila jeho obchodní prozíravost, když založil 14 společností včetně General Electric. Edison získal v USA a Evropě 1 093 patentů. Jeho vynálezy ovlivnily budoucí technologie, z nichž se později vyvinula telekomunikace.

Bill Gates (1955)
Bill Gates, spoluzakladatel společnosti Microsoft, je jedním z nejznámějších podnikatelů v éře osobních počítačů. Na seznamu Forbes pravidelně figuruje jako jeden z nejbohatších lidí na této planetě. Daroval velké množství peněz na různé dobročinné organizace a vědecké výzkumné programy.

Julia Robertsová (1967)
Americká herečka, filmová producentka a jedna z nejoblíbenějších celebrit Hollywoodu. Hvězdu s ní udělaly snímky Pretty Woman a Erin Brockovich. Získala řadu ocenění včetně několika Zlatých glóbů a Oscara za nejlepší herecký výkon. Podporuje několik charitativních organizací a podílí se na snahách o zvýšení povědomí o otázkách, jako je Rettův syndrom, změny klimatu a obnovitelné zdroje energie.

Mezi další slavné osobnosti patří: básník Lord Byron, spisovatel a sociální kritik Charles Dickens, herec Laurence Olivier, autor vědecko-fantastických románů Isaac Asimov, kytarista skupiny Beatles George Harrison, zakladatel společnosti Apple Steve Jobs a další.