Kašmírští demonstranti s vlajkou islámského státu, ilustr. foto. (TAUSEEF MUSTAFA/AFP/Getty Images)

Vysoký irácký diplomat 17. února uvedl, že Islámský stát prodává orgány svých obětí, aby financoval vlastní teroristické aktivity. Přestože tato zpráva zní hrůzně, je nanejvýš pravděpodobné, že ISIS neoperuje v takovém rozsahu jako čínská vláda.

Není jasné, jak Islámský stát procedury odebírání orgánů provádí, ani kam orgány z civilistů nebo nepřátelských bojovníků přesně jdou. Samozvaný územní celek extrémistických muslimů šokoval svět otřesnými videi s popravami, kde svým zajatcům utínají hlavy, ukřižovávají vojáky a upalují lidi zaživa. V tomto kontextu se tedy nelze divit, pokud by teroristická organizace přistoupila k odebírání orgánů živým lidem.

Irácký velvyslanec při OSN, Muhamed Al-hakim, vznesl obvinění z odebírání orgánů na schůzi bezpečnostního výboru OSN, jehož stálým členem je také Čínská lidová republika, země, kde podobné praktiky fungují již řadu let. Podle Al-hakima byla v masových hrobech nalezena těla s chybějícími orgány, například játry, a chirurgickými řezy po otevření těla.

V Číně, kde se obvinění z nedobrovolného odebírání orgánů poprvé vynořilo roku 2006, se orgány prodávají prostřednictvím sítě státních nemocnic bohatým cizincům i Číňanům. Podle druhu orgánu může jít o výnos až 200 tisíc dolarů za kus. Oběťmi jsou v tomto případě vězni svědomí, zejména praktikující meditační praxe Falun Gong, v ČLR pronásledované od roku 1999.

Čína je centrem transplantační turistiky od roku 2000. Orgány jsou získávány pomocí systému pracovních táborů, kde dochází k celé řadě porušování lidských práv a zločinů proti lidskosti.

Publicista a vyšetřovatel Ethan Gutmann, autor vloni vydané knihy Jatka odhaduje, že za oběť násilného odebírání orgánů padlo až 65 tisíc následovníků Falun Gongu a 2–4 tisíce Ujgurů a domácích křesťanů.

Deník Al-Monitor napsal na základě rozhovoru s Muhamedem Al-hakimem, že ISIS vyjmuté orgány transportuje z nemocnice v iráckém Mosulu, nad níž získal kontrolu vloni. Orgány jsou pak propašovány do Sýrie, Iráku a okolních zemí, jako Saúdská Arábie nebo Turecko. Gangy zločinců je následně prodávají na černém trhu po celém světě, uvedla tisková agentura Assyrian International News Agency.

„Prodávat lidské orgány kvůli zisku není hezké téma. V Číně jsou každý rok zabity tisíce lidí, jejichž životně důležité orgány tento velmi lukrativní obor zásobují. Tuto špinavou práci dělají vojenské i civilní nemocnice a vláda o tom ví,“ napsal Epoch Times David Kilgour, bývalý kanadský poslanec.

Co se týká procesu odebírání orgánů v Číně, Kilgour popisuje: „Vězně při popravě střelí, ale nezabijí. Jsou v hlubokém šoku a lze je tak operovat bez anestetik a tělo je v klidu, zatímco se orgány odeberou.“

„To, co zamrazí nejvíc, je, že když jsou těla vězňů otevřena, jsou stále naživu. Vyskytly se zprávy, že při zákrocích bylo slyšet křik,“ upozorňuje Kilgour.

Orgány jsou následně ihned převezeny do nemocnice a vtransplantovány do předem domluvených pacientů.

Čínská vláda již přiznala, že orgány vězňů používá, přičemž odmítá obvinění, že by šlo o vězně svědomí. Počet popravených je podle oficiálních údajů kolem dvou tisíc ročně, nicméně roční počet transplantací orgánů převyšuje deset tisíc. Systém dobrovolného dárcovství jako v jiných zemích na světě navíc v Číně prakticky neexistuje.